גם אתם נתקלתם בדילמה: סיגריות או חוג לילד? סקר חדש קובע: הורים מעשנים מעדיפים לקצץ בהוצאות על הילדים שלהם ולא לקצץ בהוצאות על הסיגריות. ומה שמזעזע עוד יותר - 9% מהנשאלים הודו שלקחו כסף מקופות הילדים בשביל לממן סיגריות.

62% מההורים לילדים מתחת לגיל 16 מעדיפים לקצץ בהוצאות על הילדים שלהם מאשר לקצץ בהוצאות על הסיגריות. זאת, למרות ש-55% מהם מודעים לכך שהסכום שיחסכו בכך שיפסיקו לעשן יהיה משמעותי מאוד להם ולמשפחתם, כך עולה מסקר חדש שיזמה חברת התרופות פייזר באנגליה בקרב כ-4,000 מעשנים.

רק 27% מהנשאלים ענו כי יעדיפו לצמצם את ההוצאות על סיגריות; 42% יבחרו להוציא פחות כסף על בגדים ונעליים4; 33% ענו שיחסכו על חופשות ו- 38% העדיפו לקצץ בהוצאות המזון.

אין כסף - אין סיגריות? לאו דווקא

האם המעשנים חיים ברווחה כלכלית? לא בהכרח. 63% מהמעשנים אומרים שהם לחוצים מבחינה כלכלית בשל המצב הכלכלי הנוכחי, ו-48% מודים בכך שהם מתקשים לעמוד בעלויות העישון.

יתרה מזאת: 30% מהנשאלים דיווחו שהמצב הכלכלי הביא אותם למצב שבו הם מרגישים מוכנים להפסיק לעשן, ו-38% דיווחו על כך שמחירן הגבוה של הסיגריות גרם להם לחשוב על הפסקת עישון.

ומה קורה כשעולה הצורך הנואש לקנות סיגריות, ואין כסף זמין? 21% מודים שהם אוספים את כל הכסף הקטן שלהם18, 14%אומרים שחיפשו בתזזיתיות כסף שהלך לאיבוד מתחת לספה או בתוך הרכב, 11% העדיפו לא לאכול בשביל לחסוך בכסף ו-9% לקחו כסף מהקופה של הילד שלהם.

8% מכרו חלק מרכושם22, 7% לוו כסף מחברים או מקרובי משפחה23 ו-2% אפילו ביקשו כסף מזרים.

לא רק הורס את הבריאות, גם מזיק כלכלית לכל המשפחה (shutterstock.com)לא רק הורס את הבריאות, גם מזיק כלכלית לכל המשפחה (shutterstock.com)

אולי זה הזמן להפסיק לעשן?

מהסקר עולה כי 80% טענו שהיו רוצים להפסיק לעשן, ו-30% אכן מנסים להפסיק בימים אלו אך 53% לא ידעו שבאזור מגוריהם ניתן ייעוץ להפסקת עישון בידי מומחים, ללא עלות ורק 38% היו מודעים לקיומם של שירותי הפסקת עישון מקצועיים הניתנים באזור מגוריהם.

כמעט שלושה רבעים (72%) מהנשאלים אמרו שהם מוכנים לפנות לעזרה מקצועית אם ייעוץ אכן יעלה את הסיכויים שלהם להצליח להפסיק לעשן, ושהם רוצים להפסיק לעשן.

מחקרים קודמים שנערכו על-ידי פייזר הראו שהמעשן הממוצע ניסה להפסיק לעשן ארבע פעמים, וכמעט רבע (24%) מאלו שרוצים להיפטר מההרגל חושבים על כך לפחות חמש פעמים ביום. אין פלא, אם כן, ש-43% מהמעשנים בסקר החדש של פייזר לא מאמינים שיצליחו להפסיק לעשן בניסיון הבא שלהם.

כיצד מפסיקים לעשן בארץ?

בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית באפשרויות הרפואיות לגמילה מעישון כאשר משרד הבריאות הכיר בעישון כמחלה שהטיפול בה מציל חיים והכניס לסל התרופות טיפול תרופתי להפסקת עישון (צ'מפיקס וזייבן).

את התרופות ניתן לקבל בשילוב סדנאות לטיפול התנהגותי בקופות החולים, שילוב שהוכח כיעיל ביותר להפסקת עישון. הטיפול התרופתי מפחית משמעותית את תסמיני הגמילה, מוריד את הדחף לעשן ואת ההנאה מסיגריות ומסייע לנגמל להישאר גמול, ואילו הסדנה מעניקה כלים להתמודדות עם ההתמכרות, לשבירת ההרגלים ולמניעת מעידות.

ההשתתפות בסדנה ניתנת חינם למבוטחי כל הקופות, והטיפול התרופתי מסובסד למשך שלושה עד שישה חודשים, ועולה רק 60 עד 80 שקלים לחודש, במקום 400 עד 540 שקלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הורים, אולי זה הזמן להפסיק לעשן? (אילוסטרציה: shutterstock)הורים, אולי זה הזמן להפסיק לעשן? (אילוסטרציה: shutterstock)

אפשרויות גמילה מעישון

לדברי ד"ר מיכאל ויינפאס, רופא מומחה לרפואת משפחה ויועץ לגמילה מעישון: "מרבית המעשנים מודעים לחלוטין לעובדה שהרגלי העישון שלהם הם עול כלכלי על חייהם. יחד עם זאת, כאשר אני מציע למטופלים שלי את הטיפול המשלב סדנה עם תרופות אנשים מתפלאים לגלות שהסדנאות הן חינם ואף כוללת סבסוד לתרופות המרשם.

"מי שלא מצליח להגיע לסדנה מטעמי חוסר זמן וכדומה, מקבל אצלי במרפאה סדנה אישית ומרשמים. אמנם אין ביכולתי לסבסד התרופה, אך היא לא יקרה יותר מהעלות הממוצעת לחודש עבור סיגריות למעשן".

עוד מוסיף ויינפאס כי שיחה אחת עם רופא מומחה עשויה להגביר את סיכויי ההצלחה של המעשן להפסיק לעשן עד פי ארבע, בהשוואה לניסיון להפסיק לעשן בכוח הרצון בלבד.

שירותי הפסקת עישון או מומחי שירותי בריאות יכולים לדבר עם המעשנים על האפשרויות העומדות בפניהם, וקרוב לוודאי שיעלו דברים שהמעשנים מעולם לא חשבו עליהם.

]]>