"שני צלצולים בנייד וארבעה צילצולים לנייח, חמש דקות אחרי תצאי לקראתנו, בבקשה לא יותר מחמש דקות. אני פוחדת לנסוע בלעדייך. נבוא מאחורה. השארנו תרמיל בקבלה בביה"ח". נשמע כמו תכנון מבצע צבאי? דומה.

זהו ציטוט משיחה טלפון בו אני מדריכה את אחותי מה נעשה בשבת הקרובה במידה ואצטרך לנסוע ללדת. כן, פחדתי להכנס לחדר לידה בלי שאחותי המלווה יולדות כבר עשר שנים. חברותיי סיפרו לי שהן לקחו דולה וזה היה חלום.

תומכת לידה - אכן תומכת?

היום הן לא יכולות לחשוב על לידה בלי שדולה מלווה אותן. לא הבנתי על מה הן מדברות והחלטתי לבדוק את סוד הדולה. זאת עשיתי בעזרתה של שרה וולר מיילדת כבר 20 שנה וכיום מדריכה תומכות לידה.

למה לא מספיק להביא 'תומכת מהבית'. כגון: אמא, אחות גדולה, חברה?
'תומכת מהבית'? כן, זהו פתרון מאד מקובל. בעיקר במגזר שלנו החרדי, שכל יולדת ב"ה מוקפת בסביבה תומכת אם זו אמא, אחיות גדולות או חברות טובות אלו נשים שהיולדת סומכת עליהן, מרגישה נוח ומשוחררת בחברתן (פרט שחושב מאד במהלך הלידה) וגם הן עברו לידה אחת או יותר.

הן מוכנות לבוא ולתמוך בך עם כל אהבה שבעולם. הבעיה היא שהן מעורבות רגשית וברגע האמת הן רוצות מאד לעזור. אך החרדות, הלחץ והבלבול מקשה עליהן ועל הצוות המקצועי הנוכח בחדר.

אשתף אותך בחוויה אישית שלי: כל יולדת בלידה בעיקר בלידה ראשונה פוחדת ללכת לבד ובוחרת בקפידה את המלווה שלה ללידה. אני בחרתי בדודתי שהתלוותה אלי ללידת הילד הראשון שלי, היא באה במטרה לתמוך.

היא מקסימה, הגיעה רק עם כוונות טובות. אך בפועל בגלל מעורבותה הרגשית וחוסר ההבנה בקורה מסביב. היא הלחיצה, צעקה, באה בתלונות אל הרופאים, שאלה יותר מדי שאלות ואני שוכבת עם כאבים, מטושטשת צריכה תמיכה נפשית ופיזית העדפתי להשאר לבד, רק שתלך.

צירים כל שתי דקות? זה הזמן להתקשר לדולה (צילום: shutterstock.com)צירים כל שתי דקות? זה הזמן להתקשר לדולה (צילום: shutterstock.com)

ניסיון אישי? לא בחדר הלידה

נכון, ישנן מלוות שנשארות רגועות ובשליטה אך עם כל הרצון הטוב הן פועלות מ'ניסיונן האישי' שבמקרה הזה לא רק שהוא לא תורם הוא אף עלול להפריע היות ותהליך הלידה וצרכי האישה שונים בין אישה אחת לחברתה.

אולי בעיני המלווה רעיונות "לידה טובה" זה שהיולדת תיקח כמה שיותר מהר אפידורל ותוותר על הסברים או יוועצות עם רופאים הרי לה, למלווה, זה עזר. זו אחת הדוגמאות לכך שה'תומכת מהבית' המבינה את היולדת דרך העיניים שלה עצמה לא תוכל לתת מענה לצרכי היולדת ובכך לא תמלא את תפקידה כתומכת.

לעומת זאת, הדולה שלמדה את הנושא בייסודיות והתנסתה כתומכת בלידות רבות רק היא תוכל למלא את תפקיד ה'תומכת' בצורה הטובה ביותר. תקל על היולדת גם מבחינה פיזית: עיסויים, הדרכת נשימות, תנוחות להקלת הצירים וכד'.

גם מבחינה נפשית: היא תעודד, תדע לומר את המילים הנכונות לאותו הרגע ותגרום ליולדת לצעוק, לבכות, לצחוק, להשתחרר ולעשות כל מה שיקל עליה.

אם כך, מדוע שלא אחזור למיילדת. היא מקצועית ואינה מעורבת רגשית?

המיילדות בהכשרתן הן הדולות הטובות ביותר. ישנן הרבה מיילדות שמשמשות גם כדולות. הן מתמחות בכל תהליך הלידה, כל הצרכים של היולדת והעובר ובנוסף הן אחיות מוסמכות מה שנותן להם את האפשרות לבצע פעולות רפואיות כאלו שדולות "מבחוץ" אינן רשאיות לעשות.

במדינת ברוכת לידות כשלנו, מיילדת אחת מופקדת לעיתים על 2 או 3 יולדות במשמרת. מצב זה מביא לכך שיולדות ו'מלוות מהבית' מוצאות את עצמן לגמרי לבד בשעות הקשות של הצירים.

לחיצות בלי לחצים

המציאות כיום אינה מאפשרת למיילדות להעניק את התמיכה שיולדת ראויה לה במהלך הלידה. העבודתה של המיילדת מתמקדת בבדיקות היולדת, כגון: בדיקת המוניטור, חיבור לעירוי וכו'. בלידות רבות מסתכם תפקידה בטיפול בתינוק: שקילתו, ניקויו והלבשתו, ובטיפול בסיום הלידה מצד האם.

לעומת זאת, עבודת הדולה, כוללת ליווי רציף ותמיכה פיזית ורגשית ביולדת במהלך כל שלבי הלידה, בכל האמצעים העומדים לרשותה.

דולות רבות הן גם מטפלות ברפואה משלימה אך דולות שאינן באות מרקע זה הוסמכו לטיפול ספציפי בנשים בשעת הלידה בכלים מהרפואה המשלימה כגון שיאצו, הרפיה, רפלקסולוגיה, עיסויים, דימיון מודרך, שמנים אתרים וכו'.

בנוסף דואגת הדולה ליצור בחדר הלידה תנאים נעימים יותר באמצעים פשוטים של ריכוך התאורה, השמעת מוזיקה, שימוש בנרות ושמנים אתרים וכו'.

הליווי של הדולה מתחיל עוד כמה שבועות לפני הלידה וממשיך גם אחרי בהדרכה מה לעשות עם התינוק ועם היולדת עצמה שגופה עבר את שינויי ההריון והלידה. שוב מדובר בתמיכה פיזית ורגשית.

כן, עם דולה את יכולה להגיע לרוגע כזה גם בחדר הלידה (אילוסטרציה: shutterstock)כן, עם דולה את יכולה להגיע לרוגע כזה גם בחדר הלידה (אילוסטרציה: shutterstock)

בשיחה המקדימה סיפרו לי על התפקיד של הדולה בתור "מתווכת". מה זה אומר?
נכון, זו עוד נקודה מאד חשובה שהדולה מביאה איתה. התיווך בינך לבין הצוות הרפואי: מול הצוות הרפואי של בית החולים, היולדת ומשפחתה פעמים רבות עומדים חסרי אונים.

ישנם הרבה דברים שהם לא יודעים. למשל, מתי מותר להתווכח ומתי להתנגד, מתי מותר לבקש עדכונים והסברים על המצב. צריך לעמוד על זה שהרופאים יגידו מה הם עומדים לעשות ליולדת או לעובר ולהסביר את המשמעות של הפעולות האלו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לשם כך היולדת והמשפחה צריכים אסרטיביות שדורשת משאבים נפשיים שלא מתאימים לרגעים אלו.

חווית לידה חיובית? זה אפשרי

הדולה היא זו שתדאג לכל הדברים האלו,יש לה את האסרטיביות וגם את ההבנה במושגים המדוברים. וכשהצוות רואה זאת הוא נותן את המידע המלא והנכון במאת האחוזים.

האם ישנם מחקרים המוכיחים את יעילותה והשפעתה של הדולה?
ודאי, החוקרים שטבעו את האמרה הזו, הוכיחו במחקרים רבים את עובדת היותה של דולה פונקציה רבת ערך בלידה לצמצום הערבויות, לצמצום הסיכוי לדיכאון אחרי לידה ולחוויה מעצימה יותר.
הנה כמה מנתוני המחקרים בנושא "תרומת הדולה בתהליך הלידה":
- מצמצמת בכ- 50% את הצורך בניתוח קיסרי
- מקצרת בכ- 25% את משך הלידה
- מצמצמת את הצורך באפידורל ב- 60%
- מצמצמת את הצורך בפיטוצין ב- 40%
- מצמצמת בכ- 30% את השימוש באלחוש בזמן הלידה
- מצמצמת ב- 40% את הצורך בשימוש במלקחיים או וואקום

טוב, אני השתכנעתי, אין ספק ששירות הדולה הוא חובה לכל יולדת. מובטח לנו שבעז"ה מסוף ההריון ועד אחרי הלידה מישהי מקצועית שמלווה אותך באופן צמוד. מנחה ומרגיע. גם אם השירות יקר (בעצם תלוי כמה יקר) הוא שווה את זה. עד הלידה הבאה אני צריכה שאחת מה'מתומכת מהבית' תלמד להיות מיילדת וכמובן דולה. אז אהיה מסודרת.

]]>