מעשה במלך שהיו לו שלושה בנים, והוא רצה להחליט עוד בחייו, מי מהם יהיה יורשו, על כן הטיל עליהם משימה. קרא לשלושתם, הראה להם חדר קטן וריק בארמון שלו.

הוא אמר להם: "מי מכם שימלא את החדר לגמרי עד אפס מקום, הוא יהיה היורש" ניסה הבן הראשון את מזלו, הלך ומילא שקים רבים באבני חצץ קטנות, שפך אותם לתוך החדר, עד אשר החדר היה עמוס באבנים, ונראה היה כי אין מקום להכניס כלום.

הגיע אביו המלך, התבונן באבנים, נטל כוס מים ושפך לתוך החדר, המים, כמובן, זרמו להם בינות לאבנים, אמר המלך: "החדר אינו מלא".

חדר מלא באור

הבן השני ניסה אף הוא, והלך על כיוון אחר, פינה את האבנים מהחדר, והחל מעמיס את החדר בנוצות דחוסות, עד אשר החדר הקטן עמד להתפקע מהנוצות אשר בו, אז קרא לאביו. שלף המלך סיכה קטנה ונעץ אותה בינות לנוצות הדחוסות, "החדר אינו מלא" אמר.

הבן השלישי הפיקח ביותר, הבין לאן חותר המלך, ועל כן רוקן את החדר לגמרי והחשיך אותו. רק אז קרא לאביו, שאלו המלך: "במה החדר מלא", או אז, הדליק לפיד של אש, עמד באמצע החדר ואמר: "עכשיו החדר מלא, החדר מלא באור"...

אכן! אין כמו האור בכדי למלא, וכמו שיש הבדל ברור בין חדר חשוך לחדר מואר, כך יש הבדל מהותי בין זוגיות חשוכה לזוגיות מוארת ומאושרת, זאת ניתן ללמוד מחג החנוכה ,חג האורים, חג שכל מהותו היא אורה ושמחה.

הנה כמה ניצוצות לזוגיות מוארת לכבוד חג החנוכה!

הניצוץ הראשון: שמן טהור בלבד

אתן יודעות מהו ההבדל בין מחמאה אמיתית היוצאת מן הלב למחמאה מזויפת? מחמאה מזויפת אתה לא זוכר שקיבלת, מחמאה אמיתית אתה לא שוכח שקיבלת.

בבית המקדש השמן הטהור שבכד הקטן האיר במשך שמונה ימים. בבית המקדש הפרטי שלנו ה"שמן הטהור" הוא נתינה אמיתית נטולת אינטרסים.

לתת בשביל לתת בלי התחשבנויות ופנקסנות, מאירה את הבית כולו ואת בן הזוג להרבה יותר משמונה ימים.
לכו תחפשו את הכד הקטן בביתכם (הוא שם, זה בטוח!)

הניצוץ השני: המין החלש

מקובל לחשוב שגברים מכריעים מלחמות ומשיגים נצחונות בשדה הקרב. יש אף מכנים את הנשים ה"מין החלש", אולם המציאות מוכיחה שברגעי האמת, כשיש צורך לעשות שינוי בזוגיות, לאישה יש כוח ומוטיבציה חזקה לדרוש שינוי ואף לדחוף את בן הזוג שלה גם לטיפול אם צריך (ברוב המוחץ של המקרים האישה היא היוזמת של הטיפול והבעל בא רק בזכותה).

כמו במלחמה ההיסטורית שלזכרה אנו חוגגים את שמונת ימי החנוכה. יהודית, אישה גיבורה, כרתה את ראשו של אחד מבחירי היוונים, ובזכות "סיכול ממוקד" זה המכבים קבלו כוח להמשיך להילחם וגם לנצח.

בכל אחת מאיתנו טמונה "יהודית" המבטאת נשיות עוצמתית. היא מביאה רוח חדשה. מעתה אמרי לעצמך: איך כמוך - אישה!

הניצוץ השלישי: חנוכה לא חנוקה

מרגישה בביתך אווירה "חנוקה" יותר מאשר שמחת "חנוכה"? המשיכי לקרוא, אולי תקבלי קצת אוויר.

האם זוגיות טובה משמעותה שותפות אבסולוטית עד כדי אובדן הזהות העצמית? ממש לא, תכונתו של שמן הזית "מלך החנוכה" תוכיח, אם נמזוג שמן לכוס מים השמן יגע במים, יתחבר אליהם אבל לא יתערבב לגמרי, אלא יצוף מלמעלה וישמור על ייחודיותו.

גם בזוגיות, אם "מתערבבים" יותר מידי אחד לשני בצורה קיצונית, ולא משאירים אוויר לבן הזוג, התוצאה תהיה: רצון לברוח וכמה שיותר, למחוזות אחרים. הכנסת איזון למערכת הזוגיות תשמן את גלגלי האהבה ותפיץ את אור החנוכה בביתך פנימה.

הניצוץ הרביעי: להקשיב, להקשיב

מרצה אחד דיבר גבוהה גבוהה מול קהל איכרים נבערים מדעת, מהר מאד איבד הקהל עניין בהרצאה לטובת שינה עריבה על מסעד הכיסא. רק אדם אחד נשאר ערני וקשוב ואף הנהן מידי פעם בראשו לאות הן ולאות לאו.

בסיום ההרצאה ניגש אליו המרצה ואמר לו: כל הכבוד על הקשבתך! ענה לו האיכר ה"מקשיב": האמת לא הקשבתי ולא הבנתי מילה מההרצאה שלך, אך מיד כשנכנסת אמרתי לעצמי " המרצה הזה מזכיר מאד את... העז שבחצר ביתי, וכל ההרצאה התלבטתי האם אתה אכן דומה לו או לא"...

בחנוכה צריך לשבת ליד הנרות ולהקשיב לסיפורם, נאמר "נר ה' נשמת אדם", אם לא נהיה שקועים כל הזמן ב"עיזים" של עצמינו ונקשיב הקשבה איכותית לבן הזוג שלנו, נקבל גם את הקשבתו בחזרה.

זכרו: לא צריך להיות מליונרים או גאונים בשביל להקשיב. הקשיבו לנרות בביתכם (בן הזוג, הילדים) יש להם סיפורים מרתקים לספר לכם.

הניצוץ החמישי: זמן איכות זוגי

גם אתם שמתם לב שככל שמספר הנרות עולה, ההתלהבות וההתרגשות מהדלקתם הולכת ופוחתת?

זה לא רק בחנוכה, כל דבר מרגש וראשוני, כאשר הוא הופך לשגרתי הוא נעשה משעמם וחסר חיות. אז מה עושים בשביל ש"נר שמיני" יהיה כ"נר ראשון"?

או (בלקסיקון זוגי) מה עושים כדי שהשנה השמינית או השנה השמונה עשרה יהיו כשנה ראשונה? איך שומרים על הברק בעיניים ועל האור בלב?

התשובה במשפט אחד: השקעה וגיוון בזמן איכות זוגי. לשבת ביחד, ולחשוב מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי שהזוגיות תהיה איכותית וטובה, ופשוט לא לוותר!

הניצוץ השישי: להבעיר את הנר

יהודי אחד נכנס ליחידות אצל הרבי מליובאוויטש ושאל אותו: "רבי! מה התפקיד שלך?" ענה לו: "לדאוג שכמה שיותר נשמות ידלקו ויתחברו לאלוקים".

העיז ושאל: "רבי! את הנשמה שלי כבר הדלקת?"

ענה לו הרבי: "הענקתי לך את הגפרור, זה תלוי רק בך, אתה תוכל להבעיר את הנר"...

יש הרבה זוגות שפונים לעזרה מקצועית ושומעים טיפים ועצות לרוב, אבל הם נותרים תקועים והמצב לא משתנה, כי הם לא לוקחים אחריות על חייהם הזוגיים, ולא מיישמים את העצות בפועל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לכל זוג יש את הגפרור שיכול להצית מחדש את אש אהבה בביתם, צריך רק להשתמש בו!

הניצוץ השביעי: ערב לביבות וערב לבבות

"‏והנה מגיע לו הניצוץ האחרון...אמנם קצר אבל חזק "אש"...

נמאס לכם לרוץ מערב "לביבות" אחד למשנהו? לעטות על פניכם חיוך מעושה וארשת פנים חגיגית? אתם צודקים! בואו ננסה משהו אחר ומדליק....

שלחו הזמנות
לערב "לב(י)בות"
זוגי
חגיגי
רק לכם
ובשבילכם
כך תדליקו להבה
בחנוכיית האהבה.

הניצוץ השמיני: לא לראותם בלבד

אם תרשו לי לחבר פראפראזה על הפיוט הכי מפורסם לחנוכה: הנרות, ניצוצות, הללו קודש הם...ויש לנו רשות וחובה להשתמש בהם, ולא לראותם בלבד.

(דינה טורנהיים הינה מנחת נישואין ומרצה)

]]>