ישנן שאלות רבות שצצות לצרכי טבילה במקווה טהרה. למשל, צבע קבוע לשיער, לריסים ולגבות. הצבע נמרח על השיער בבית או בסלון יופי ואמור להשאר למשך שבועות מספר.

אם הצבע טרי ביותר, בן יום-יומיים בלבד, ועדיין "זולג" עם כל טיפת מים, עלולה לצוץ פה שאלה של חציצה.

כשהשרשים החדשים גדלים, חפים מכל צבע, בצורה שבעלת הבית שלהם "מקפידה"- ישנה כאן בהחלט שאלה להציג לפני הרב.

עוד מכשול שעומד בפני נשים מטופחות הוא לק על הצפרניים, שלם או מתקלף. מותר או אסור לשמור בטבילה? ומה בקשר לנטילת ידיים לאוכל?

ישנה היום "אפנה חדשה" שנקראת לק ג'ל. זוהי מעין "בנייה" על הצפורן עם לק עבה ועמיד, שנשאר על הצפרניים ללא פגם במשך שבועות מספר.הלק "ג'ל" אינו מתייבש באוויר מעצמו, כמו לק רגיל.

מה ההבדל בין לק ג'ל ללק רגיל?

מילים מספר על התהליך:
על הצפורן נמרחת שכבת בסיס אחת או שתיים שהן מעין "דבק" לצבע שיבוא אחר כך. את הדבק הזה מייבשים תחת מייבש מיוחד המקרין קרניים אולטרה סגוליות.

על אותו הדבק שמים אחר כך שכבה או שתיים של צבע, גם הן מיובשות על ידי הפנס האולטרה סגולי. אין דרך אחרת לייבש אותן. הקרניים האולטרה סגוליות האלו הן בדיוק אותן קרניים שמוקרנות על המיטות בסלוני שיזוף.

אזהרה: יש בהן סכנה שעלולה לגרום לסרטן העור! עלי להדגיש שנמסר שלאחר מחקרים התברר שהסכנה אינה גדולה, אבל היא קיימת.

למי שבכל אופן חושקת במראה הג'ל, ישנה עצה: שימי את ידייך בכפפות חד פעמיות שמהוות חציצה בין העור לקרינה. חתכי רק את קצות אצבעות הכפפה, כך שרק הצפורניים חשופות לקרינה. כך תמזערי את הסיכון במידה ניכרת!

יש להסיר לק לפני טבילה במקווה. האם גם ג'ל? (צילום: shutterstock)יש להסיר לק לפני טבילה במקווה. האם גם ג'ל? (צילום: shutterstock)

את הלק הזה אי אפשר להסיר בצורה רגילה. צריך "להושיב" את הצפורניים באצטון למשך חצי שעה. יש שמשרות אותן, ויש שמניחות עליהן כדורי צמר גפן ספוגים באצטון למשך שלשים דקות, כשהן עטופות בניר כסף המחזיק אותן במקום.

כשאת באה לסלון היופי להסיר אותן, המניקוריסטיות בדרך כלל ניגשות להסיר את הצבע במשייף. התהליך לוקח זמן, ולדעתי גם מזיק לשכבת הציפוי שעל הצפורן, שנועדה להגן עליה, כדי למנוע שאלות הלכתיות צריך להבטיח שלא נשאר פירור של צבע על הצפרניים.

שאריות לק הן בהחלט שאלה לרב בקשר לעניין טהרת המשפחה!

איפור קבוע: הצבע עושה מה שלא עשה הטבע

הבה נבין כיצד נעשה האיפור הקבוע. זוהי טכניקה שנועדה בעיקר: ליצור "אייליינר"- קו בתחתית העפעף שיוצר אשליה של ריסים מעובים, תיקון גבות- לגבות קצרות מדי, צרות מדי, או חסרות בכלל, ולהחדרת צבע לשפתיים.

ציבור הלקוחות הפוטנציאלי: נשים שלא רוצות לטרוח מדי בלהתאפר כל יום, ועדיין רוצות להיראות מטופחות, נשים שרוצות להיראות במיטבן גם בשבת, ללא חטא האיפור, נשים שאבדו את גבותיהן מסיבות שונות, ונשים או אנשים המבקשים לתקן פגמים קלים בפנים- מה שלא עושה הטבע, עושה הצבע!

לפעמים נעשה האיפור הקבוע גם במטרה לשחזר (בהטעיה ויזואלית) חלקים קטנים שהוסרו מהגוף.

בין איפור קבוע לקעקוע

על העור נחרטים (כן, כן! נ-ח-ר-ט-י-ם!) קווקוים קטנים, או נקודות קטנות, צפופות ביותר. החריטה נעשית במחט, המחוברת לצינור ובו הצבע הדרוש. הצבע חודר לעור דרך החור שנוצר.

בעור ישנן שלש שכבות: השכבה העליונה היא האפידרמיס, מתחתיו ישנו הדרמיס, ומתחת ישנו ההיפו-דרמיס.
ככל שהחריטה עמוקה יותר, יש סכוי לצבע להשאר יותר זמן. סף הכאב עולה בהתאם לעומק העור. על יופי משלמים בכסף ובכאב...

ישנן בעלות מקצוע הטוענות שהחריטה אינה עמוקה מספיק כדי להקרא "קעקוע". הם טוענות שכל עוד היא על האפידרמיס בלבד, אין לה דין של כתובת קעקע.

כדאי להתייעץ עם רב לפני טיפול איי-ליינר קבוע (אילוסטרציה: shutterstock.com)כדאי להתייעץ עם רב לפני טיפול איי-ליינר קבוע (אילוסטרציה: shutterstock.com)

לדעתי, אין בכוח המחזיקה במחט לדעת עד כמה עמוק באמת חדרה המחט לעור, מאחר שמדובר בחלקי מילימטרים.
על איסור קעקוע נאמר בתורה: "וכתובת קעקע לא תתנו בבשרכם". ("ויקרא:", פרק י"ט פס' כ"ח). נאמר שם גם "לא תתגודדו", שהוא איסור שריטות בבשר.

האם איפור קבוע נחשב חציצה?

עיקר האיסור הוא להחדיר את הצבע בין העור לבין הבשר. בדרך כלל השתמשו עובדי כוכבים בטכניקה הזאת, כסוג של עבודה זרה.

הצבע נשאר על הגוף בדרך כלל שנים מספר, ואחר כך דוהה, ונזקק לחידוש. משך הזמן תלוי במספר גורמים: כמה עמוק נעשתה החריטה? מהי איכות הצבע? מה מצב העור?

שאלת האיפור הקבוע היא שאלה רצינית ביותר. רב שידון בשאלה אם מותר, יתחשב במספר גורמים. אזכיר רק חלק מהם: לאיזה צורך נעשה התהליך- האם לצרכי יופי או לצרכי שיחזור? מהי צורת המבקשת להתאפר כך ללא האיפור- האם יש פגם בפניה שפוגע ב"כבוד הבריות" שלה? אם אין מדובר בציור "תמונה" או אותיות על העור, אולי אין זה בגדר קעקוע?

ומי שכבר עשתה "איפור קבוע" ועכשיו, לאחר זמן, נעלמו חלקים מהצבע: האם מותר לטבול כך?

מצוות המיוחדות לנשים

האחריות שלנו, בתור נשי ובנות ישראל, היא עצומה. מצוות רבות בהחזקת הבית היהודי תלויות בנו בלבד.

לפעמים לא ידע איש אם זילזלנו באיסור, חוץ מהרבונו של עולם. וכך הופכת האחריות לגדולה יותר- היא תלויה ביראת השמים שלנו, וביושרנו הפנימי. התפקיד מוטל על שכמנו בלבד!

הבה נחזיק זו לזו אצבעות, ונחזק זו את זו בנסיונות הבאים עלינו! כולנו יפות, כולנו אהובות, כולנו בנותיו של מלך!

(תמי הולצמן היא מאפרת מקצועית המתגוררת בניו יורק, ומאפרת באיפור רגיל וב"איירברש". תמי משלבת איפור וכתיבה, ומוסרת גם שעורי איפור אישיים)

]]>