נשים רבות נוטות להפחית מכמות הפעילות הגופנית שלהן במהלך ההריון. הסיבות רבות - חולשה גופנית המאפיינת את ההריון, תחושה פנימית של צורך להתפנות להורות הקרבה, תחושת ריחוק מהגוף או כבדות, הבנה שזה לא הזמן להשקיע בעצמן.

אבל האמת היא, שפעילות גופנית מתאימה במהלך ההריון היא מבורכת. היא משפרת את המצב הגופני ומקלה על התסמינים הלא נעימים של ההריון, היא מכינה את הגוף לקראת הלידה, ואפילו מסייעת בהתמודדות הנפשית וההכנה הרגשית לקראת הלידה.

יוגה לנשים בהריון - נפלא לגוף ולנפש

לא כל פעילות גופנית מתאימה לתקופת הריון, לא תמיד נכון להמשיך בפעילות גופנית שהתאימה לגוף בטרם התחיל ההריון. הריון הוא תקופה שבה הגוף "מייצר" אדם חדש, שרירי הבטן והרצועות לרוחבה עובדים קשה.

ההורמונים בגוף מתפקדים באופן שונה - והפעילות הגופנית הנבחרת חייבת להתאים להריון ככלל ולמצב הבריאותי הייחודי של כל אישה בפרט.

יוגה לנשים בהריון היא אחת הבחירות המוצלחות שיכולה אישה בהריון לקיים מבחינת עיסוק בפעילות גופנית. זאת מפני שהיוגה המותאמת לנשים בהריון היא פעילות גופנית מרובת יתרונות (המרצת הדם, בקרה על העליה במשקל, שיפור פעילות מערכת העיכול, הפחתת הסיכון לסוכרת הריון, ועוד).

היא גם משפרת גמישות של שרירים רבים (חשוב ועוזר גם במהלך ההריון וגם במהלך לידה וגינאלית).

לאחרונה פורסמו מחקרים המציינים שהאימון ביוגה לנשים בהריון משפר גם את מצב הרוח במהלך ההריון, לקראת הלידה, ומפחית את הסיכון ללקות בדיכאון לאחר לידה.

מעגלים של תנועה והרפיה

יוגה לנשים בהריון היא פעילות גופנית עדינה ומאוד לא אינטנסיבית. במהלך השיעור מתרגלים תנוחות שמחזקות את היציבה, הכוח המקומי בשריר מסויים, והגמישות.

בכל תנוחה יש צורך בכיווץ והפעלה של השרירים, הרפיה והרגעה של השרירים, ובנשימה נכונה ומודעת.

היוגה לנשים בהריון מתמקדת בקבוצות השרירים שאפשר ורצוי לחזק במהלך ההריון ולקראת הלידה.

יוגה בהריון - מה לא לעשות?

מי שבוחרת להצטרף לחוג התעמלות כלשהו במהלך הריון - מומלץ שתבחר במסגרת המותאמת במיוחד לנשים בהריון, ושתיידע את המדריכה בחוג על ההריון בכלל ועל כל מצב ייחודי לו.

אם את בהריון בסיכון, בעלת לחץ דם גבוה או חשד לסוכרת, או אם סבלת בעבר מהפלות, צירים מוקדמים או דימומים במהלך ההריון - מומלץ להתייעץ גם עם רופא הנשים שלך לפני תחילת הפעילות הגופנית.

הגוף שלך מייצר אדם חדש. השקיעי בו (צילום אילוסטרציה: shutterstock)הגוף שלך מייצר אדם חדש. השקיעי בו (צילום אילוסטרציה: shutterstock)

לפני הפעילות חשוב לאכול משהו קל, ובמהלך התרגול חשוב להקפיד על שתיית מים לעיתים קרובות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כלל אצבע שחשוב להקפיד עליו הוא לא להגיע לתחושת עומס במהלך האימון - מומלץ לוותר על כל תנוחה או פעילות שגורמת לקושי מעבר למה שמרגיש סביר, לקושי בנשימה או למתיחה לא נעימה.

לא לסבול

מומלץ לוותר על כל תנוחה שבה הרגליים גבוהות מהראש, לוותר על תנוחות שבהן שרירי הנשימה או שרירי הבטן מתאמצים מדי, וכמובן, לוותר על כל תנוחה שלא משאירה די מקום לבטן - כמו תנוחות שמתחילות משכיבה על הבטן או לחיצתה כנגד אובייקט (כמו כדור פילאטיס, למשל).

יוגה היא פעילות נפלאה. במהלך הריון, תקופה בה הגוף שלנו ממילא מתאמץ מאוד, תמיכה וחיזוק של הגוף באמצעות יוגה היא בחירה שמסייעת להריון קל ולידה נעימה.

חשוב לבחור בשיעורי יוגה המותאמים במיוחד לנשים בהריון, ולשמור על קשב פנימי על מנת לחזק את הגוף והנפש ולשמור על בריאות טובה.

]]>