את טיפוס חרדתי? מרגישה שאת חיה את החיים כל הזמן על קצות האצבעות מאיזשהוא לחץ פנימי? ראשית חשוב שתדעי שאת לא לבד. כמה לא לבד?עפ"י סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 5.5 אחוזים מהציבור הישראלי סבל בשנה האחרונה מהפרעות רגש וחרדה לעומת ממוצע של 3.5 אחוזים בלבד בשש מדינות אירופה (גרמניה, איטליה, ספרד, צרפת, בלגיה והולנד).

ההפרעה השכיחה ביותר היא דיכאון. כ-322,000 אנשים בישראל דיווחו כי בשנה שקדמה לעריכת הסקר הם גילו סימפטומים של הפרעות חרדה או רגש. 0.8 אחוז מבני 21 ומעלה דיווחו כי הם סובלים מפאניקה ו5.5 אחוז מהם דיווח על סבל של הפרעת רגש אחת לפחות, למשל דיכאון. 0.7 אחוז דיווחו על סבל של "הלם קרב".

ולא רק זאת. המאמר הזה נכתב בלשון נקבה, כי מסתבר שהפרעות רגש והפרעות חרדה בקרב הנשים היו שכיחות יותר, 6.9 אחוז. בקרב הגברים מדובר על 4.1 אחוז.

טוב, אולי זה לא פלא... אבל בשבילך, עדנה מיימון, מאסטר בNLP, מציעה 10 דרכים שיעזרו לכם להימנע מחרדה.

חרדה היא לא סוף העולם

1. תאמרי לעצמך: "ואם זה יקרה - אז מה?"

לדוגמה: "לא אספיק לסיים את המטלה בזמן". ואם זה יקרה - אז מה? "הבוס יכעס עלי". ואם זה יקרה - אז מה? "הוא לא יעריך אותי". ואם זה יקרה - אז מה? "הוא יעכב את הקידום שלי" ואם זה יקרה - אז מה?" (וכך הלאה....).

לרוב, לאנשים יש נטיה לחשוב דווקא על הגרוע ביותר. האם יכול להיות שהבוס לא יכעס, אלא דווקא יבין אותך?
בוודאי שזה יכול להיות. מומלץ תמיד לחשוב על אפשרות חיובית. ואז, הסיכוי שהיא תתגשם יהיה גדול יותר.

2. התמקדי בחצי הכוס המלאה
במקום לחשוב שזה לא ילך, העזי לחשוב שזה דווקא כן ילך, שזה יצליח. ואז, תת המודע שלך יכוון אותך להצלחה.

לדוגמה: במקום לחשוב שתיכשל בראיון עבודה, תחשוב שתצליח. ואז הסיכויים להצלחה יגדלו. וגם אם לא תצליח - אז מה? יהיו עוד ראיונות עבודה. מכל ראיון עבודה אתה מפיק תועלת כלשהי. אתה לומד מה לשפר אצלך.

Yes. you can!

3. האמיני בעצמך!
את יכולה הרבה יותר ממה שנדמה לך. כמו שהנרי פורד אמר: "גם אם תאמין שאתה יכול, וגם אם תאמין שאתה לא יכול, בכל מקרה אתה צודק". אז אם בכל מקרה הצדק איתך, עדיף שתחשבי שאת מסוגלת ומצליחנית!

4. זו לא בעיה, זה אתגר
מי לא אוהב אתגרים? החשיבה האתגרית גורמת לנו לרצות לפעול ולא לברוח מהבעיה. דוגמה: הדרך למקום מסוים מסובכת לך, או ארוכה לך? איזה יופי! תנצלי הזדמנות זו להכיר דרך חדשה. כך תראי לעצמך שזה קטן עליך. תהיי גאה בעצמך על שאתה יוצא מאזור הנוחות.

והיו בעיניך כחדשים

5. כל יום תעשי משהו חדש, או תעשי את אותו הדבר באופן שונה
אפילו להניח את הטלפון במקום שונה ממה שהתרגלת. נכון, בהתחלה יכול להיות שתחזרי לאוטומט הקודם. זה חלק מהתהליך. אפשר להתרגל לכל דבר חדש.

התמידי בשינויים. בסדר הארגון שלך בבוקר, בדרך הקבועה למקום העבודה וכו'.

6. הסברים זה ללוזרים
הסברים הם התגוננות. במקום להסביר - תעשי. לדוגמה: שפכת בטעות כוס קפה (וגם הכוס נשברה). במקום להסביר שמישהו הניח אותה בקצה השולחן, מאחורי בקבוק שלא ניתן לראות דרכו וכו' וכו', תגידי "אני מצטערת". קומי ותנקי

דוגמה נוספת: במקום להסביר למה העסק תקוע - תעשה משהו כדי לקדם אותו.

7. התכונני ליום גשום.
תלמדי למנוע בעיות, מאשר לחכות שיקרו, ואז קשה יותר לפתור אותן.
בדיוק כמו שאת אף פעם לא נתקעת בלי דלק באוטו, בתקווה, כי את יודעת יפה מאוד שאם לא תתדלקי, האוטו יפסיק לנסוע באמצע הדרך.

תודה על כל מה שבראת

8. כל יום תודי על 5 דברים שקרו לך (או 5 דברים שיש לך)
פרופ' טל בן שחר ממליץ על כך בחום. זוהי אחת השיטות החזקות ביותר למניעת דאגה, וליצירת הרגשה טובה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

9. אם את פרפקציוניסטית, תבדוק היכן אתה יכול לשחרר
מומלץ לשחרר בהדרגה. למשל, אם עד כה הרצפה היתה חייבת להיות נקיה, מעכשיו תחשבי שרצפה נקיה לא מביאה אושר, או אהבה, או הערכה עצמית.

תעשי רשימה של דברים שאת מקפידה לעשות באופן מושלם, ותחליטי באלו מהם אתה מוכן לשחרר.

הערה חשובה לזוגות: גם אם בן הזוג/בת הזוג לא ממש מסודרים - שחררו. אפשרו להם להיות הם. בדיוק כמו שהם לא דורשים מכם להיות מבולגנים, כך גם אתם אל תדרשו מהם להיות מסודרים. אין חוק שקובע שסדר עדיף על בלאגן.

10. הקשיבי לעצמך ולאחרים – כאשר אנו מקשיבים באמת לעצמנו, אנו מגלים שאנו יכולים להקשיב גם לאחרים. כאשר הראש מתפנה להקשבה נפתח מקום לשקט נפשי.

]]>