בשנתו בן אדם לא כל כך שולט על עצמו , לכן התנוחה שלו במהלך השינה יכולה לספר רבות על עולמו הפנימי . התנוחה האמיתית היא אותה תנוחה בה בן אדם ישן במיטה שלו ללא כל הפרעות מבחוץ . כי למשל תנוחת השינה בבית מלון או בכל מקום לא מוכר אחר יכולה להיות שונה מזו שאנחנו רגילים אליה בבית . במקום לא מוכר ואפילו על מיטה לא מוכרת בן אדם לעיתים ישן בתנוחת העובר , כי בצורה לא מודעת הוא נכנס לתנוחה שנראת לו כבטוחה ביותר .

אם במצב האידאלי מבחינת תנאי השינה בן אדם ישן על הגב עם ידיים פתוחות, מדובר באדם שמרוצה מהחיים ולא סובל מתלות פסיכולוגית באנשים או בנסיבות. רוב האנשים שנוטים לשתלטנות ישנים גם הם בתנוחה הזאת.

אך אם בן אדם ישן על הגב וידיו צמודות לגוף, מדובר בניסיון מוגבר לשלוט בעצמו ובסביבה. תנוחה כזאת מספרת על מתח פנימי ואפילו שמרנות.

שינה על הגב עם ידים על החזה מספרת על שלווה פנימית ואופי רגוע ביותר. לפעמים אנשים נרדמים בתנוחה כזאת אחרי מדיטציה או תרגילי יוגה ונשימה.

שינה על הבטן מאפיינת אנשים שלא סומכים על הסביבה ורגישים מאוד לביקורת. אנשים שישנים על הבטן לרוב עקשנים ויודעים להשיג את מטרותיהם. תנוחה כזאת מצביעה גם על הרצון לשמור על הפרטיות והמרחב האישי.

איך נראה הבוקר שלך? (אילוסטרציה: שאטרסטוק)איך נראה הבוקר שלך? (אילוסטרציה: שאטרסטוק)

השינה על הצד עם רגליים כפופות מעט נחשבת לבריאה ביותר גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית. אנשים שישנים על הצד לרוב יודעים להסתגל לנסיבות המשתנות, יודעים לעזור ולקבל עזרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אם בשינה על הצד רגל אחד כפופה יותר מהשניה, יד אחת נמצאת למעלה ואחת למטה, כך שנראה כאילו בן אדם נרדם תוך כדי ריצה, ככל הנראה מדובר בבן אדם שסובל מחוסר משמעת עצמית. אנשים כאלה נוטים לשכוח דברים, לאחר, לשנות החלטות.

אך אם בן אדם ישן על הצד בתנוחת עובר, כלומר עם רגליים כפופות לחזה, מדובר בחוסר ביטחון עצמי והרצון להסתתר מפני האיומים מבחוץ. גם אנשים שנוטים להעמיד פנים שאצלם הכול בסדר, העיקר לא לשנות כלום בעצמם ובהתנהגותם, ישנים בדרך כלל בתנוחה כזאת. תנוחת העובר אופיינית גם לאנשים שסובלים מבעיה בריאותית כלשהי שאתה הם לא רוצים או לא מסוגלים להתמודד.

אם תנוחת העובר משתלבת עם הנטיה להתכסות היטב, להתעטף בשמיכה, מדובר במצב של עייפות נפשית, ניסיון לברוח מאחריות קשה. תנוחה כזאת מאפיינת אנשים שנקלעו למצב שמפחיד אותם, שמטיל עליהם אחריות רבה וכבדה מדי. בלילה הם מנסים "לברוח" ו"להסתתר" ממנה.

לאנשים שבשנתם מחבקים צעצוע, כרית או שמיכה בדרך כלל חסר חום ואהבה במהלך היום. תנוחה זו אופיינית לאנשים שמרגישים את עצמם בודדים וחושדים שאף אחד לא אוהב ולא מבין אותם. הכרית שאותה הם מחבקים במהלך השינה יוצרת אשליה של בטחון, רוגע וחיבוק. לעיתים הנטיה לחבק משהו במהלך השינה מופיעה במהלך משבר אישי ונעלמת כשהבעיות חולפות.

]]>