ילדנו הולכים לבית הספר ומקבלים ידע רב במקצועות הקודש והחול. אבל אחד המקצועות החשובים בחיים לא נמצא במערכת השעות באף בית הספר. היחס הנכון לכסף, יכולת לנהל נכון את ההוצאות האישיות והוצאות המשפחה – כל אלה הן המיומנויות שרק ההורים יכולים להעניק לילדיהם. אך במשפחות רבות לא נהוג לדבר עם הילדים על כסף ובטח שלא להקדיש בצורה מודעת זמן וכוח לחינוך כלכלי. המומחית האמריקאית הידועה לכלכלת המשפחה מרי האנט טוענת כי בצורה כזאת אנחנו לא מגינים על ילדינו מפני עולם אכזר, אלא שוללים מהם ידע הכרחי.

על פי תורתה אין גיל צעיר מדי לחשיפה לכסף. כבר מגיל צעיר מאוד הילדים מסוגלים להבין כי כסף זה משהו שבלעדיו לא ניתן לקבל את מה שרוצים בחנויות. היא ממליצה לקחת מדי פעם את הילדים לחנויות ולאפשר להם לקנות את הדברים שהם רוצים בעצמם. חשוב מאוד שהילדים ישתמשו בכסף מזומן ועדיף במטבעות, כדי שתהליך החלפת הכסף במצרכים יהיה מוחשי עד כמה שאפשר.

את הילדים הגדולים ניתן לשתף גם בתהליך הבחירה. מומלץ להראות להם מוצרים דומים ממותגים שונים, אריזות שונות של אותו מוצר וכו', ולחשב יחד אתם מה עדיף לקנות. כך הילדים נחשפים לא רק ליסודות הצרכנות הנבונה, אלא גם מקבלים תרגיל מצוין בחשבון.

כשהילדים מתחילים לקבל דמי כיס, האנט ממליצה לתת את דמי הכיס פעם בחודש בלבד. המטרה של דמי הכיס היא לא רק למנוע מחסור של גלידה וחטיפים בגוף, אלא ללמד את הילדים להשתמש בכסף שברשותם בחוכמה. פעמים רבות הילדים רוצים לקנות משחק יקר יחסית, אך מתקשים לעמוד ביעדי החסכון ומבזבזים מהר מדי את דמי הכיס. במקרה הזה מרי האנט מתעקשת לא להלוות כסף לילדים. התסכול וההמחשה של מה שקורה כשמבזבזים מהר מדי את הכסף בלי לחסוך, מאפשרים לילד ללמוד על בשרו את חשיבות החסכון. במקרה הזה ניתן לצפות גם שבפעם הבאה הוא יהיה זהיר יותר בהוצאות. לא כדאי לחשוף את הילד לנוחות של האוברדרפט בגיל צעיר, כי במקרה הזה אנחנו עוזרים לו לקבל את מבוקשו היום, אך מגבירים את סיכויו לסבול מ"מינוסים" קבועים בבנק בגיל מבוגר יותר.

גם כשההוצאות באות מכיסם של ההורים, ולא מדמי הכיס של הילד, חשוב מאוד לא להיענות לכל בקשה של הילד ולדון אתו בנחיצותה של הקניה ובחלופות האפשריות. מרי האנט ממליצה לשתף את הילדים בהוצאות הקבועות של המשפחה ולאפשר להם לקחת חלק מסוים בתכנון תקציב המשפחה, לפחות על הנייר. אין צורך לסבך את הילד בנוסחאות מפחידות של חישוב הריביות, אבל כל ילד בגיל בית ספר כבר מסוגל להבין את המשמעות הכללית של ההלוואה, ההחזרים, תשלומים קבועים וכו'. ככל שהילד גדול יותר, כך חשוב יותר שיהיה מודע לצדדים השונים של כלכלת המשפחה.

יחס רגוע ושקול לכסף מצד ההורים, לצד חשיפה מוקדמת להיבטים שונים של צרכנות וכלכלת המשפחה מאפשרים לילד לפתח התייחסות בריאה לכסף בגיל מבוגר יותר. ילדים שגדלים במשפחות בהם התשלום החודשי של המשכנתא הוא בגדר "הפתעה", המילה "חסכון" נחשבת למילת גנאי, ולא נהוג בכלל לדון בעניינים פיננסיים ליד הילדים, הצעירים מתקשים לגבש מדיניות נבונה כשהם עצמם מתחילים לנהל את תקציב משפחתם. מרי האנט סבורה כי גם בזבזנות יתר וגם קמצנות מופרזת נובעים מחוסר חינוך כלכלי בילדות. לפיכך היא ממליצה בתוקף לכלול את הנושא הזה ב"סל המיומנויות" שאנחנו בתור הורים משתדלים להעניק לילדנו.

]]>