מוסיקה נעימה קידמה את פני הבאים. סידורי הפרחים אשר על השולחנות נבחרו בקפידה ושיוו מראה אביבי למקום. נרגשת פסעתי על שטיח אדום.

על כורסא בצדו השני של השטיח ישבה מרים בשמלת כלה צחורה, לוחצת את ידי חברותיה המברכות למזל טוב ומבקשות להתברך על ידה. הבטתי בפניה , בעיניה אור. 'ניגון חופה' נישמע. מלווה באביו וחותנו הגיע החתן לכסות את פניה.

נישואין הם דבר מושלם?

לרגע ארוך נפגשו מבטיהם. מבט שסיפר ללא מילים על לב מלא עד גדותיו בתחושה של שלמות ושימחה הבוקעת שערי שמיים.

בשעה שניסיתי למחות מעיני דמעה מרדנית ומתרגשת, נזכרתי בשיחה עם מרים שנערכה שבועיים לפני כן בביתי: "הוא כל כך מיוחד, חכם ונפלא . אני מודה בכל לבי לבורא עולם שהפגיש בנינו." אמרה מתרגשת.

"אני ברת מזל, אני מאושרת כל כך" הוסיפה כשחיוך מאושר עוטף את פניה.

"אנחנו מבינים האחד את השני מבלי לדבר הרבה, אין בנינו שום חילוקי דעות, הוא מסכים איתי בכל נושא. כל מה שחלמתי שיהיה בחתן שלי מתגשם." קשה היה להפסיק את שטף דיבורה.

גם כשניסיתי להסביר לה שחילוקי דעות אינם בהכרח דבר שלילי, ומותר לחשוב אחרת מבין הזוג, השאלה היא רק מה עושים אתם, לא נתנה לי מרים לסיים את דברי .

"אצלנו לא יהיו שום חילוקי דעות, הכל פשוט מושלם" קבעה בסיפוק ממרום תשע עשרה שנותיה.

ממהרת לקניות יצאה את ביתי משאירה אותי עם מחשבותיי.

שנת הנישואין הראשונה

חמישה חודשים לאחר מכן , ביום חורף קר וגשום נשמעו דפיקות חלושות על דלת ביתי. בפתח עמדה מרים, ממררת בבכי.

רעמים וברקים הרעידו את נישואיה. כעבור מספר דקות, לאחר שלגמה מכוס התה החם , נרגעה מעט והחלה לספר את רחשי ליבה:

"אני לא יודעת מה לעשות, הוא כל כך השתנה, אנחנו בקושי מדברים, אני כל כך בודדה ומתוסכלת. כל שיחה מסתיימת בריב.

"הוא לא מקשיב , מסתגר בתוך עצמו וכאילו מנסה להעלם בין דפי ספריו. אני מרגישה מרומה, לא כך חלמתי על חיי הנישואין שלי".

מנגבת את דמעותיה המשיכה מרים לספר על שברי חלומותיה...

הסוד לשנה ראשונה מוצלחת: להתכונן היטב ליום גשום (אילוסטרציה: shutterstock)הסוד לשנה ראשונה מוצלחת: להתכונן היטב ליום גשום (אילוסטרציה: shutterstock)

הערב ירד, מרים חזרה לביתה. השאלות נותרו, מבקשות תשובות. מה קרה שם? מה קרה לחתן המושלם? לאן נעלמה הכלה המאושרת ברת המזל ומתי אבד הברק בעיניים?

מתי חל השינוי ולמה? האם זהו סופו של החלום הגדול?

כלים להצמיח את הזוגיות

זוגות צעירים רבים נישאים כאשר אין בידם עדיין מספיק כלים לבניית תשתית איתנה עליה יוכלו להצמיח את הזוגיות. חלקם אף לא מודעים לצורך בכלים אלו.

חלק מהקשיים נובעים מכך שברגע שנוצרת במהלך תקופת ההכרות שלפני הנישואין מערכת רגשית, ומתפתחת מעורבות רגשית בין בני הזוג, ישנה נטייה תת-הכרתית לגמד ולטשטש את חסרונותיו של בן הזוג ואף להתעלם מהם, ובמקביל - לפאר, להגדיל ולרומם את תכונותיו הטובות.

לאחר הנישואין, נדמה לנו פתאום כי בן הזוג שלנו השתנה, ואנו חשים נבגדים ומרומים בשעה שלמעשה לא הוא שהשתנה, להוציא מקרים יוצאי דופן, אלא הראיה שלנו את האחר השתנתה.

וכאן, ודווקא כאן, עם ראיה מציאותית מתחיל האתגר האמיתי: בניית יסודות מוצקים לבניית זוגיות בריאה ואיתנה.

ההסתכלות השונה על בן הזוג

ישנה נקודה נוספת אשר עלינו לתת את הדעת עליה והיא נובעת מראיה מוטעית של הזוג או של אחד מהם הרואה לנגד עיניו את עצם השגת הנישואין כאתגר וכשיא אשר עליו לעמול להשיגו ולשם כך ישקיע ויטרח, מבלי לראות בכך קושי מכביד.

אך כאשר מטרה זו הושגה, ממילא כבר אין סיבה לכאורה למאמץ ולהשקעה.

כמו בתחרות ריצה, בה המתחרים רואים את קו הסיום כיעד הנכסף, כך רואים זוגות אלו את טקס החופה כיעד המבוקש אשר לאחריו מסתיים המרוץ והמאמץ, וזאת במקום לראות את החופה כקו הזינוק לצעידה משותפת בה כל אחד תומך ועוזר לחברו.

ראיה מוטעית זו עלולה לגרום למשבר אשר יגיע לאחר הנישואין במוקדם או במאוחר.

מסע בנהר הנישואין

ד"ר הארוויל הנדריקס, פסיכולוג ויועץ נישואין מתאר את חיי הנישואין כמסע רפסודות על פני נהר. זוגות הלומדים להתמודד עם מהמורות ומפלים קטנים הנקרים בדרכם מתוך מקום של תובנה ושיתוף פעולה, יוכלו להתמודד בצורה טובה ומוצלחת כאשר יתקלו באשד חזק ומזעזע.

צריך להבין ולהפנים כי זוהי דרך ארוכה עם עליות ומורדות ויש להתכונן לדרך מרתקת זו, אך אם לא נכין את עצמנו לטלטלה כזו העשויה להגיע, אנו עשויים ללכת לאיבוד.

דימוי נוסף אותו אני מוצאת לנכון להשוואה עם חיי הנישואין והזוגיות -הנו גן אשר הופקד בידנו.

אם נזניח את הטיפול בגינת חיינו, תעלה היא ללא מאמץ קוץ ודרדר. עשבים שוטים יצוצו בכל פינה, יחנקו את הצמחים ואנו לא נבין מהיכן צמחו אלו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נישואין הם הגינה שלך. הקפידי לנכש עשבים שוטים בזמן (צילום: shutterstock)נישואין הם הגינה שלך. הקפידי לנכש עשבים שוטים בזמן (צילום: shutterstock)

אך אם נלמד להיות יצירתיים, נפתח את לבנו לשינוי וצמיחה , נשקיע ונטפח את גינתנו שלנו ולא נקבל אותה כמובן מאליו, נוכל להנות ממגוון צבעים ופרחים, מעצי נוי ועצי פרי, להתבשם מריחם ומטעמם הטוב, לחסות בצילם, ואולי אף להוות השראה לגינותיהם של אחרים.

טיפול זוגי והנחייה

ישנן מספר דרכים לטפל בגינת חיינו, נוכל לנקש את העשבים ולגרף את העלים הנושרים בכפות ידינו אשר סביר להניח כי יעלו תוך מספר ימים יבלות וחתכים, ומן הסתם לא נרצה להמשיך ולעבוד בגן.

אך ישנה דרך נוספת: נוכל לרכוש כלים שיתאימו לצורכי "הגן" הפרטי שלנו ואולי אף לקבל יעוץ והנחייה מבעל מקצוע אשר ינחה אותנו לשימוש נכון בכלים המתאימים לנו, אך לשם כך עלינו להתמיד ולהשקיע.

להיות קשובים לצרכים האמיתיים ולהיות נכונים לרכוש את הכלים המתאימים אשר יסייעו לנו בהצמחת הזוגיות שלנו היחידה והמיוחדת.

(רונית ברגמן הינה מוסמכת ע"י מכון י.נ.ר והמאמר באדיבותם)

]]>