אמצעי חיטוי, כולל אקונומיקה, נחשבים לסוג של חומרי ניקוי המסוכן ביותר. הם הורגים חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים. חיטוי יכול להיות גם לגרום לדלקת עור אלרגנית או השפעות בריאותיות שליליות אחרות.

חומרי ניקוי מורידים את מתח הפנים של מים על פני השטח, כך שהוא נקשר ללכלוך שרוצים להסיר במקום להיצמד למולקולות מים אחרות. הם עלולים לגרום לגירוי בעיניים, בעור ובריריות .

חומצות, כולל חומצה הידרוכלורית, עלולות לגרום לגירוי קרומים ריריים.

בשמים וניחוחות עלולים לגרום לתגובות אלרגיות וגירוי של העיניים והעור.

רבים מהנתונים המגיעים ממחקרים של אנשי מקצוע שעובדים עם כימיקלים רעילים על בסיס יומי .

לדברי מחקרים בקהילה האירופית, אחראים ואחיות רפואיות המשתמשים באקונומיקה, אמוניה או חומרי ניקוי בתרסיס על בסיס קבוע הן הקבוצות מקצועיות עם הסיכון הגבוה ביותר לפתח אסטמה.

אבל אם אתם מנקים את הבית עם מוצרים שתמיד יש על המדף אין ספק שאתם נמצאים בסיכון נמוך מאוד, נכון? לא בהכרח.

הניקיון הביתי מסוכן לנו

מחקר של 3,500 משתתפים שהשתמשו במוצרי ניקוי לפחות פעם בשבוע כדי לנקות את בתיהם מצא כי היו סיכוי גבוה יותר לדווח על סימפטומים של אסטמה וצפצופים בנשימה.

בעוד אם הם ניקו ארבע פעמים או יותר בשבוע באמצעות ספריי, הם היו בסיכוי גבוה פי שניים להיות מאובחנים עם אסטמה. ( הערה: מוצרי תרסיס ניקוי היו בסבירות גבוהה יותר מקרמים או אבקות כדי לעורר תסמינים).

הצורה בה משתמשים במוצרי הניקוי יכולה גם לקבוע כיצד הם משפיעים על הגוף. מחקר שפורסם ב2008 ברפואה תעסוקתית מייחס שיעור גבוה יותר של חשיפה לכימיקלים ועוד תסמינים שליליים בניקוי הביתי, בהשוואה לחומרי ניקוי תעשייתי.

בעוד עובד ניקיון תעשייתי עובר הכשרה נרחבת, כל אחד אחר משתמש בשיטה שהוא ממציא לעצמו.

חומרי ניקוי בתרסיס הם המסוכנים ביותר לבריאות (צילום: shutterstock)חומרי ניקוי בתרסיס הם המסוכנים ביותר לבריאות (צילום: shutterstock)

בניגוד לניקוי תעשייתי, אתם כנראה מקפידים רק לעתים נדירות ללבוש ביגוד מגן מכל סוג (כולל מסכה או כפפות) בעת ניקוי הבית וכמעט אף פעם לא יודעים לבחור מוצרים המבוססים על דירוגי בטיחות.

יש לחפש את גיליון הבטיחות של החומרים (MSDS). צורות אלו מספקות מידע קריטי על שימוש, השפעות שליליות אפשריות, חומרים מסוכנים ומה לעשות במקרה של חשיפה לשעת חירום.

חשוב להיות מודעים למוצרים המשמשים בבית שלכם, גם אם אתם לא אלו שמבצעים את הניקיון. חשיפה לחומרי ניקוי אפילו לאחר המעשה יכולה לגרום לתופעות לוואי .

במקרה אחד, רוקח הציג תסמינים חמורים של אסטמה בזמן העבודה בתגובהלמוצרי ניקוי המשמשים את צוות הניקוי של הלילה.

הסימפטומים שלו השתפרו כאשר הצוות עבר לחומרים ללא המרכיב הפוגע.

מוצרי ניקוי ירוקים

ייתכן שתחשבו שאפשר למנוע את כל זה פשוט על ידי בחירת מוצרי ניקוי "ירוקים". במקום אקונומיקה או חומרי ניקוי משתמשים בחומרים אחרים, כגון מי חמצן, חומצת הלימון וחומרי אלקלין.

עם זאת, מוצרי הניקיון האלה הם לא בהכרח בטוחים או בריאים לשימוש. ראשית, הם אינם נדרשים לפרט את כל המרכיבים שהם מכילים, כך שאין אפשרות להיות בטוח שחומרים מזיקים לא נותרו מחוץ לרשימה. שנית , אין שום רגולציה ממשלתית של מוצרים "אורגניים" או "ירוקים" , כדי להבטיח שהם באמת טבעיים וירוקים כמו שהם טוענים.

מוצרי ניקוי ירוקים עשויים לכלול תזקיקי נפט, במיוחד בנזין, אשר נקשר לסרטן. בנוסף, ניחוחות ממוצרים טבעיים כמו שמן עץ אורן וlimonene יכולים לגרום לתגובות עור אלרגניות.

חדשות טובות היא שיצרני מוצרי ניקוי ירוקים רבים ניגשים להסמכה מרצון על ידי תקנון סוכנויות. הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) תומכת מוצרי ניקוי עם הדאגה לסביבה. כל הכימיקלים שהם מכילים כבר נחקר על ידי מדענים כדי להיות בביטחון האפשרי.

לפעמים חומרי הניקוי הפשוטים והביתיים הם היעילים והבריאים ביותר (shutterstock)לפעמים חומרי הניקוי הפשוטים והביתיים הם היעילים והבריאים ביותר (shutterstock)

איך נוכל למזער את הסיכון בעת הניקוי לפסח?

מוצרי ניקוי יכולים להזיק לבריאות שלך, אבל עדיין צריך להיפטר מהלכלוך הזה.

בבטיחות, אין כזה דבר יותר מדי. אפילו אבקת הכביסה שלכם מסוכנת. בעוד האנזימים המסייעים לחומר הניקוי לנקות את הבגדים שלך יש להיזהר מתרמילי אבקת הכביסה בסביבת ילדים.

הצורה הדומה לסוכריות צבעוניות שלהם הובילה כמעט 500 ילדים לבלוע תרמילי אבקת כביסה בחודש אחד בלבד, על פי דו"ח של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן. אחסנו אותם הרחק מהישג ידם של ילדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כללים לבטיחות בניקיון לפסח

- נסו ניקוי ביתי פשוט הידוע כמשהו בטוח כמו מים, חומץ, סודה או סודה לשתייה עם קצת מאמץ.

- השתמשו בסבון רגיל על סבון אנטיבקטריאלי.

- העדיפו להשתמש במשחות, נוזלאו אבקות ניקוי ולא בתרסיסים.

- אל תשכו ללבוש כפפות ומסכת מגן בעת הניקוי עם חומרים קשים.

- שמרו על החדר אותו מנקים מאוורר היטב תוך כדי העבודה ואחריה.

- קחו הפסקות להקטנת חשיפה.

- יש לחטא רק משטחים שאנשים נוטים לגעת בהם (למשל, ידיות של דלתות). בדרך כלל לא צריך להשתמש בחומר חיטוי על רצפות או קירות.

שמרו על עצמכם ועל ילדיכם.

]]>