גל הניקיונות השוטף אותנו בימים אלה לעיתים קרובות עושה חשק לזרוק כמה שיותר דברים קטנים שמעלים אבק ומעמיסים על חלל הבית.

רבים גם פותרים את בעיית החמץ ע"י מכירת פרטי רהוט שלמים עם כל התוכן שבהם. כך או כך, לעיתים קרובות בפסח אנחנו מוצאים את עצמנו בחלל פתוח עם מספר קטן ביותר של פרטים ואביזרים.

הרבה פעמים אנחנו גם אוהבים את מה שאנחנו רואים. אם כך, בואו נעצב את הבית לפי כללי הסגנון המינימליסטי.

לפני שמתחילים, הנה מספר כללים בסיסיים של העיצוב המינימליסטי:

כללי בסיס בעיצוב

- רק פריטי רהוט נחוצים. ספות לישיבה, שולחן להנחת דברים, ארון לאחסון – כל אלה מתאימים לסגנון החדש שלנו.

ולמה מתאימה אותה שידה חמודה עם תחרה עבודת יד שאותה נאלצתם לכבס באופן ידני לילה לפני פסח? ומי זוכר מה שומרים במגרה התחתונה שלה?

יש בה יתרונות משלה כמובן, אבל לסגנון המינימליסטי היא וחברותיה מעוטרות לא מתאימות כלל וכלל.

- משטחים ריקים. התופעה הידועה בבית היא שכל משטח חדש שמתווסף לחדר תוך מספר ימים מקבל ערימה קבועה משלו. כשהמשטח הזה נעלם, גם לדברים האלה שבמשך חודשים נשמרו עליו פתאום נמצא מקום נסתר מהעין.

הפתרון הוא לצמצם את מספר המדפים והשולחנות ולהקפיד מאוד לשמור אותם ריקים.

- האופי והצבע נקבעים ע"י 2-3 פרטי עיצוב בולטים ומיוחדים, בדרך כלל בצבע שונה מהצבע השולט בעיצוב החדר. רבים קוראים לגישה הזאת גם סגנון יפני.

אף שזה לא מדויק לגמרי מבחינה עיצובית, העיצובים של הבתים היפנים אכן ממחישים את היופי שבמינימליזם.

עיצוב מינימליסטי

כדי להביא את הסגנון המינימליסטי לבית שעובר טלטלת פסח, חשוב לא רק להעביר דברים ממקום למקום, אלא לזרוק כמה שיותר דברים מיותרים.

כל מה שאתם לא משתמשים בו, כל מה שאתם שומרים "ליתר בטחון", כל מה שאתם לא אוהבים אבל מתביישים לזרוק, כל מה שנראה לכם מיותר אמור להיזרק.

אחד מכללי הניקיון הגדולים ביותר אומר שלא ניתן לסדר את הזבל, ניתן רק לזרוק אותו. אם אחרי שפסח יגמר אתם לא רוצים להתחיל להחזיר את כל מצבורי החמץ והדיכאון העיצובי למקומם, פשוט תזרקו אותם. המעצבים המינימליסטיים יסכימו אתכם.

מסיבת פרידה לאביזרים מיותרים

אחרי שפיניתם את כל המדפים, השולחנות והרצפה, תבדקו היטב האם הרהיטים הנוכחיים מתאימים לצרכיכם. אם גם אחרי שזרקתם נשארו לכם יותר מדי דברים שדורשים פרטי רהוט נפרדים רק כדי לאחסן אותם, זה הזמן לבדוק את מצבת הרהיטים בדירה.

רהיטים גדולים ולא שימושיים אמורים לפנות את מקומם לרהיטים שימושיים שניתן לנצל אותם למספר מטרות. גם מקומות אחסון נסתרים בהם יעזרו לכם לשמר את הסגנון המינימליסטי בבית לאורך זמן.

אחרי שסיימנו עם המשטחים האופקיים והרהיטים, ניתן לבדוק גם את המשטחים האנכיים. ריבוי תמונות, ציורי ילדים, לוחות שנה ומזכרות שונות יוצר תחושה של עומס.

כדי להתאים גם את הקירות לסגנון המינימליסטי חשוב להשאיר גם אותם ריקים מפריטים מיותרים. תמונה אחת או שתים במקרה של חדר גדול זה כל מה שצריך כדי להכניס טעם איש לתוך עיצוב מינימליסטי קלאסי.

]]>