זוכרת את עצמי ילדה קטנה עם כפכפים ושמלה פרחונית שיער חלק מתנופף לו ברוח שרה לבובות ורוקדת עם עוד כמה חברות מהגן ופתאום משתנה לו המשחק וכולן רוצות לשחק בחתונה. "אני הכלה", "לא, אני הכלה", "תמיד את, זה לא הוגן!"

איכשהו הסתיימה לה הסאגה ונבחרה הכלה המהוללת אלתרנו לה סדין לבן מהמחסן של סבתא שושנה, אמא אחרת היתה נחמדה והביאה לנו זר לראש הכלה. לא אל תטענה לחשוב, גם חתן היה שם כיסה את פני הכלה בהינומה מצחינה, שגרמה לכולנו לפרוץ בצחוק ילדותי משחרר, אח כמה כיף להתרפק על זכרונות ילדות...

החלום של כל הילדות להיות כלה יפה. להיות כלה?! מה זאת אומרת להיות כלה? שמלה? הינומה? פרחים? אורחים? וחתן נבוך?

חשוב מאוד! אבל מה קורה אחרי? אחרי ההצגה המרגשת, שכולן מסביבך רוצות לחסות בצל הכלה הערב?

כבר מהגיל הרך אפשר לזהות ניצני התגנדרות אצל ילדות. השיער צריך להיות מסורק, הסיכות, הקשת הקוקיה, הכל תואם והשמלה ראויה לפרוח בסיבוב משוויץ. כך טבע הבורא אצל בנותיו הנסיכות, בנות מלך או לא?

ילדה רוצה להראות טוב רוצה להיות מרשימה. כך גדלה היא לגיל הנערות, ששם דקדוקי היופי חלים לפי כל החומרות. ב"ה זה מוכיח על ילדה בריאה בגופה ונפשה, שהתפתחותה מעידה על הסדר הטוב. כך היא גדלה ומתייפה לקראת היותה בחורה.

לאורך כל הדרך אפשר לקלוט את הסגנון והטעם אליו נמשכת העלמה הצעירה. מיתון והתייחסות נכונה ליופי ולטיפוח זהו מתפקידה של האם לנווט ולכוון ע"פ הקו אותו הם חיים ונושמים בביתם. כך גם תהיה השקפתה בקשר לחיי הנישואין, א"א להשוות את הדעתנות והידענות של הילדות בדורנו לזו שלנו.

ילדה בגן חובה יכולה לדקלם שהיא לא תשמע שידוכים עד שתסיים את חוק לימודיה בסמינר. ואילו יש ילדה שתאמר אני אלמד במכללה בה למדה אימי, למה אני צריכה סמינר?

כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות. הקטנטנות יודעות אפילו באיזה מקצוע תרצנה לבחור: פסיכולוגית קלינית, פאנית או אולי קוסמטיקאית. מתיקות של ממש.

מה באמת טומנים בחובם חיי הילדות?

לאן בתור אימהות עלינו לכוון את ילדותינו?

מהו גיל ההתבגרות?

מה קורה שם אצל בנות הנעורים?

איך ננתב דרכן אל החיובי והמתון?

שידוכים? ממתי?

איך אדע שאני/ביתי מתאימה לצאת לדרך?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

איך אדע מה בדיוק מתאים לי?

איך אעזור לה לדעת מה בדיוק מתאים לה?

איך נציב עקרונות ברורים וגבולות?

מזל טוב!!!

בקרוב חתונה.

איך נבחר מדריכת כלות מתאימה?

עד היכן תפקידי כאם?

מהו הגבול לפני הנישואין?

עד היכן התחום לאחר הנישואין?

בתור כלה צעירה.... עד היכן אוכל לשתף את אימי?

במה כדאי לערב הורים?

כל זאת ועוד במאמרים הבאים המתאימים גם לכלות וגם לאימהות

מזמינה אתכן להצטרף למסע הנפלא והמדהים.

]]>