גירושים זהו פתרון לבעיה אחת, הגורם לבעיות אחרות. אני משוכנעת כי מי שבחר בגירושין עשה זאת, לאחר שניסה למצוא פתרונות אחרים והדבר לא צלח.

כן. יש מקרים בהם אין ברירה אלא לפרק את ה"חבילה". אלא שכאשר ה"חבילה" כוללת ילדים הדברים הרבה יותר מורכבים.

אין גירושים שמחים. לרוב נמצא צד אחד שיוזם את הגירושין וצד שני שלו היה הדבר תלוי בו היה נמנע מההליך. צד אחד שחש פגוע, כאוב שבור וצד שני שנראה חזק והחלטי. מצבים כאלה עשויים לגרום להתנהגויות קשות של נקמנות ופגיעה בבן/בת הזוג.

ולעיתים נעשה שימוש בילדים כחלק מהפגיעה. לעיתים הורים, שהיו הורים דאגניים, אכפתיים ותומכים, הופכים להיות כל כך עסוקים בכאבם וברצונם בנקמה, שהם אינם רואים את הפגיעה בילדיהם. והנזקים קשים!

ישנם מחקרים רבים המראים כי ילדים להורים גרושים פגיעים יותר לפגעי החיים. יש הרבה יותר התנהגויות סיכון מאשר במשפחות "שלמות".

מניסיוני כקצינת מבחן לנוער פגשתי מקרים רבים של בני נוער שמעדו בשל המשבר משפחתי. ומה שלעיתים קרה הוא שההורים כבר התגברו על השבר, ובנו את חייהם מחדש, אך הבן, לדוגמא, עדיין לא אסף את שבריו והמשיך לשלם מחירים, ורגשיים ואחרים.

לכן, חשוב כי מי שהגיע לאותה נקודת "אל חזור" וחש כי כלו כל הקיצים, והפתרון הוא גירושין, ידע כי יש דרכים לעשות זאת באופן הפוגע פחות בילדים, ואינו משאיר נזקים לטווח הארוך.

ראשית, יש לדעת כי עבור ילדים, גירושים זה סוג של רעידת אדמה. משפחתם מתפרקת. יש חששות קשים ביותר, כמו אם אבא/אמא יוצא/ת מהבית ולא גר/ה אתנו הוא עדיין אבא/אמא שלי? האם יהיה לנו מספיק כסף? אם נמכור את הבית איפה נגור? ועוד ועוד ועוד.

החרדה היא חרדה קיומית. ילדים שומעים את ויכוחי הוריהם כמו לדוגמא ילד שסיפר לי שהיה בטוח שלא יהיה להם אוכל בבית והם ימותו ברעב כי אימו כל הזמן אמרה לאביו כחלק מהוויכוח על המזונות: "אתה תרעיב את הילדים שלך ולך לא אכפת". הוא היה משוכנע שזה מה שיקרה כשאביו ילך! הם ירעבו ללחם...

או אב שאמר לאשתו: "בלעדיי את הרי לא תסתדרי לעולם ורק צרות יהיו לך" והילד חי בחרדה והחל לפתח סיוטי לילה בגין "הצרות" הצפויות לו ולמשפחתו. (ולא בחרתי את האמירות הקשות ביותר)

די באמירה כמו "אתה כמו אבא שלך" שנאמרת בשלבים של גירושין כדי לערער את ביטחונו של הילד. כי אם אימי עוזבת את אבי, ואני דומה לו, אז היא תעזוב גם אותי?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מחקרים רבים המראים כי ילדים להורים גרושים פגיעים יותר לפגעי החיים (אילוסטרציה: shutterstock)מחקרים רבים המראים כי ילדים להורים גרושים פגיעים יותר לפגעי החיים (אילוסטרציה: shutterstock)

לעיתים הורים מונעים מפגש של ילדם עם ההורה השני. מה שקרוי היום בספרות המקצועית "ניכור הורי" ויש לדעת כי ניתוק מהורה פוגע בעיקר בילד. נוכחות הורית היא חשובה מאוד בחיי הילד. לא מומלץ ניתוק בשום דרך. במקרים שיש חשש לפוגענות, יש לבחון את אופן שמירת הקשר עם אנשי מקצוע.

כל פגיעה בהורה היא פגיעה בילד שלנו. דמויות ההורים חקוקות בנפשו של הילד. וברגע שאנו מבטלים את דמות ההורה, אנו פוגעים בילד עצמו.

אני פוגשת הורים שמאוד חשוב להם לשתף את ילדם בהליך, כדי שהילד "ידע" מי הוא האבא/אימא שלו. חשוב לדעת, שגם ילדים בשנות העשרה שלהם ואף למעלה מזה, אינם ערוכים רגשית לאינפורמציה כזו.

נסכם ונאמר כי מחקרים מראים כי ככל שהסכסוך בין הורים מתגרשים קצר יותר ופוגעני פחות, הנזקים קטנים יותר. ויש הטוענים שילדים למשפחות מפורקות, שצלחו את השלב הקשה בצורה טובה ויודעים לקיים קשרים סבירים, ילדיהם יוצאים בעלי חוסן גבוה. הם לומדים שניתן להתגבר על קשיים ולשרוד אותם.

]]>