שאלה:שלום רינה יש לי שאלה קשה שאני מסתובבת איתה שנים. כשהתחתנתי עם בעלי הייתי במצב מסויים, והרצונות שלי היו אחרים. מאז עברתי שינויים משמעותיים בחיי, התאזנתי אבל בעלי נשאר בשגעונותיו.

לא מתאים לי צורת חיים כזו והוא לא מוכן להשתנות בעוד שזה בא על חשבוני. ניסיתי להסביר לו וזה לא הלך. הוא הודיע לי לאחר חשבון נפש: "זה אני וזהו". יש בו גם הרבה דברים שדוחים אותי פיזית.

אני רוצה לפרק את החבילה אבל יש לי ילדים קטנים. עברתי המון יועצים וייעוצים וללא הועיל. מה עלי לעשות? אני סובלת שנים מזה וזה מחמיר.

כך ניגשים לטיפול זוגי

תשובה: את מתארת מצב כרוני ביניכם ולדברייך שום יועץ לא הצליח לעזור לכם. כשהולכים לייעוץ חיצוני חשוב מאוד להקפיד על שיעורי הבית שהוא נותן. חשוב לקחת מהשיחות איתו את העבודה האמיתית שהוא מטיל עליכם כדי לעזור לכם לצאת מהמקום הקשה.

הסיגופים והצומות הם לא בדיוק הבעיה ממה שאני מתרשמת. הדחייה הפיזית שלך ממנו, שאינה זקוקה לחיזוקים לא של ההורים שלו ולא מאף אחד אחר - היא הבעיה המרכזית.

יתכן והדחיה שלך ממנו משודרת אליו חזק מאוד, גם אם לא בפועל ממש אלא בדרכים עקיפות שאולי את לא מודעת להן, והוא חש רע מאוד עם עצמו. הוא כנראה חש דחוי ולא רצוי.

בנוסף, סביר להניח שהוא בעצמו סובל ממראהו החיצוני ולכן התמקדותו החזקה היום היא במקומות היותר קלים עבורו לביצוע. הוא צם, הוא מתחזק מאוד, הוא מביא את החלק החזק שלו לבית ומקווה באופן בלתי מודע לקבל ממך אהדה ואהבה - מעבר לרצונו האמיתי כניראה להתחזק.

כדי לפתור את הבעיה חשוב לא לפחד ממנה. זה מצריך ממך ללכת איתו צעד צעד בהכלה ובאהבה. שבי איתו לשיחה רצינית ותאמרי לו שאת מאוד רוצה לשתף פעולה איתו ביחד על מנת לעזור לו להתמודד עם הקשיים שלו באכילה ובכלל.

שבו לשיחה שבה הוא יתבטא ויאמר את אשר על לבו. אני מניחה שהוא חש עם עצמו רע מאוד ולא מרגיש פתוח להגיד זאת. תיזמי את את השיחה וחשבי עם עצמך מה את מוכנה לעשות כדי ללכת ביחד למקום של שינוי ושיפור.

עדינות הנפש והגוף, הכלה, קבלה ואהדה הדדית (shutterstock.com)עדינות הנפש והגוף, הכלה, קבלה ואהדה הדדית (shutterstock.com)

אולי תעזרי לו בבישולים דיאטטיים, אולי תכינו לו ביחד בבוקר קופסאות עם ירקות על מנת שירגיש בטחון בתזונה. לכו ביחד ברגל, תקנו ביחד בגדים חדשים היום! לא לחכות כאשר ירזה.

תני לו תחושה שבתוך הגוף שוכן אותו אדם שהיה שם תמיד בשבילך, רק שהפעם הוא זקוק לעזרה מצידך על מנת לקדם את עצמו. תחליטו ביחד שכדאי לו ללכת לקבוצת תמיכה לאנשים כבדי מישקל. יש קבוצות ללא תשלום בכל אזור, צריך לברר.

כל אלה יחד יתנו לו תחושה של קבלה והכלה והרבה יותר קל לבצע שינויים ממקום אהוב מאשר ממקום דחוי וביקורתי.

קשיי אינטימיות בזוגיות

שאלה: שלום רינה. אני כותב לך בנושא רגיש מאוד. בחלק הכי חשוב בזוגיות אשתי לא מספקת אותי. יש בינינו אינטימיות לעיתים מאוד רחוקות. אני מאוד מוטרד מהמצב ולא יודע איך לשנות אותו. האם תוכלי לעזור לנו?

תשובה: יחסי קרבה בין איש לאשתו הינם המקום העדין ביותר ביחסי אנוש, היות ומעורבים כאן תיפקודים מגוונים. עדינות הנפש והגוף, הכלה, קבלה ואהדה הדדית, יכולת לראות את רצונות השני באופן ברור ומדוייק והחשוב מכל שיח בריא של הגדרת ציפיות במידה ומתגלים קשיים או אכזבות.

אני מניחה שהרבה מאלה אינם קיימים בזוגיות שלכם ולפיכך חשוב להצמיח אותם בעזרת יועץ או באופן עצמי על ידי קריאת חומרים רלוונטים, התעניינות או יצירת זוגיות משתפת תוכן. זה אומר בירור צרכים ורצונות, קשיים ומציאת פתרונות משותפים.

השיח האישי והנחת הכללית הינם תנאים מקדימים ליצירת שלווה בקירבה הזוגית. מעבר לכך חשוב לברר פתלוגית מה מצבה של רעייתך מהצד הזה. האם היא סובלת פיזית/ האם יש פחדים/ האם היא חוותה משהו בעברה שכרגע חוזר לחייה ולא נותן לה מרגוע ויוצא במקום הזה באופן שמערב גם אותך.

כל אלה דורשים בירור ע"י פתיחות ונכונות ללמוד להתענייין ולקבל ייעוץ הולם.

איך אדע אם אני אוהב את אשתי?

שאלה: אני נשוי זה 16 שנה, באושר ברוך ה'. מידי פעם עולות מחשבות במוחי: מי אמר לי שאני באמת אוהב את אשתי אהבה אמיתית? אולי אני רק זורם עם החיים, ואין כאן אהבה אמיתית? כיצד אבדוק את עצמי?

תשובה: שואל יקר, אני מניחה שבנוסף לשאלה הזו בודאי עולות במחשבותיך עוד שאלות קיומיות חשובות וזה נפלא. בדיקה עצמית והרהור נוסף תמיד מביאים לצמיחה.

יתכן ומשהו בנוחות הזוגית והשיגרה גורם לך לחשוב מחשבות אלה ביחס לרעייתך. לפעמים אזור הנוחות שלנו גורם לנו לרצות לזעזע את הספינה.

ליזום קצת רעיונות נחמדים עם האישה לבילוי ושהייה משותפים (צילום: shutterstock)ליזום קצת רעיונות נחמדים עם האישה לבילוי ושהייה משותפים (צילום: shutterstock)

בשלב ראשון הייתי מציעה לך ליזום קצת רעיונות נחמדים עם רעייתך לבילוי ושהייה משותפים וכדאי שאלה יהיו שונים ומעט מאתגרים ממה שחוויתם עד כה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

זה הזמן לעוד ספורט בחיים, ליצירתיות, למחשבות נוספות על מימוש עצמי וזוגי, על תרומה לאחרים ועל חשיפה לתכנים מעניניים ביחד ומאתגרים.

אחרי שתבצע את כל אלה ביחד עם אישתך וגם לבדך ותחושת חוסר הוודאות תישאר בעינה עומדת - חזור לכאן ונדון בזה שוב.

יש לכם שאלה? זקוקים לייעוץ? שלחו לפינת היועצת דרך מערכת התגובות או לאימייל: mame@kikar.net. השאלות הנבחרות יזכו למענה אישי באתר. רינה פלד, מטפלת זוגית ומישפחתית, מתמחה בהדרכה וליווי לקראת שינויי התנהגות מודרכים על פי שיטת הd.c.i. מסייעת רגשית במצבי דחק. ]]>