אמא טרייה, ההתרגשות לבטח בשיאה, עם התינוק החדש שהתווסף למשפחה. את דואגת לו, מסוככת עליו וכמובן שמעוניינת להיניק אותו. אבל מה קרה כשזה לא הולך, לא מצליח ואולי אפילו כואב? מילת המפתח היא סבלנות, אבל חוץ מסבלנות יש עוד כמה שיטות שיסייעו לך להניק את תינוקך וליהנות מרגעים רבים של נחת

הנקה היא אמצעי ההזנה המומלץ ביותר לתינוקות. בכל העולם מצביעים מחקרים על חשיבות חלב האם, על תרומתו להתפתחות התינוק ועל המערכת החיסונית שמתחזקת הודות לכל המרכיבים המצויים בחלב אם.

כשמדובר בפגים חלב אם הוא אפילו חשוב עוד יותר מאחר והוא מסייע במניעת זיהומים וההנקה עצמה טובה גם לאמהות ומסייעת בירידה במשקל. כמובן שזו גם הדרך הנוחה והחסכונית ביותר להאכלת התינוק. אבל מה עושים כשזה לא מצליח? או אולי כואב ולא נוח?

כשהתינוק רעב ומתוסכל וגם אתן, האמהות הטריות? לפניכן חמישה טיפים להנקה נכונה, שעשויה לחולל את השינוי המיוחל:

1. תנוחת ההנקה:

הנקה נכונה צריכה להתבצע כשאתן יושבות בנוחות מירבית, עם תמיכה לגב, לזרועות ולרגליים. ככל שהישיבה שלכן תהיה נוחה ורגועה יותר, כך תהיה ההנקה קלה ונעימה יותר.

כמו כן, אין להתכופף אל עבר פי התינוק אלא לקרב אותו אליכן, באמצעות הידיים או כרית הגבהה. כמו כן, הקדישו את הזמן להנקה, בלי לחץ, בלי טלפון ובלי הסחות דעת אחרות.

2. להאכיל כשצריך:

הנקה מוצלחת מתרחשת כאשר התינוק רעב. יחד עם זאת הוא לא צריך להגיע למצבים בהם הוא כבר בוכה ומתוסכל מרוב רעב כי אז מרוב לחץ הוא כבר לא יצליח לינוק בנינוחות. כשהוא מתחיל לגלות סימני רעב ראשונים קרבי אותו אל החזה, גרי אותו לפתוח את הפה עד שיצליח לתפוס ולינוק.

איך לזהות סימני רעב ראשונים? בקלות: כשהתינוק מקרב את הידיים אל הפה ומשפשף אותו, מוציא את הלשון החוצה, חסר מנוחה וערני מאד זה סימן שהוא מתחיל להיות רעב. כדי לגרום לו לפתוח פה גדול ולינוק אפשר להעביר את הפטמה על השפה העליונה שלו. הפעולה הזו תעודד אותו לפתוח את פיו.

3. בלי לחץ:

כל ההנקה צריכה להתבצע ברוגע ולפי הקצב של התינוק. כדי שיינק נכון, עליו לפתוח פה גדול ופעור, להוציא לשון החוצה ורק אז לינוק. כשתלמדי לזהות את הסימנים המוקדמים הללו, יהיה לך יותר קל גם להאכיל אותו בזמן הנכון ובאופן הנכון.

4. לטפל בכאבים:

חשוב לזכור כי לאחר הלידה אזור החזה הא רגיש מאד. ההנקה בימים הראשונים עלולה לכאוב. הבשורות הטובות הן כי הרגישות והכאבים חולפים מהר למדי.

יחד עם זאת, אין שום צורך לסבול. הניחי קומפרסים חמימים על החזה, עשויים משקיות תה. אם הכאב הוא חריף יותר, ניתן למרוח משחות מבוססות ויטמינים כמו ויטמין A שהן יעילות מאד, מרגיעות את הכאב ואינן מסוכנות לתינוק. אם הכאב הוא חמור ובלתי נסבל, יש להתייעץ עם גורם מקצועי מאחר יכול להיות שהתפתחה דלקת שיש לטפל בה.

חמישה טיפים חשובים לכל אם מניקה ותינוק יונק (צילום: shutterstock)חמישה טיפים חשובים לכל אם מניקה ותינוק יונק (צילום: shutterstock)

5. גודש:

השתדלי שלא להגיע למצב בו יש לך גודש או עודף חלב. כשיש גודש ההנקה מלווה בכאבים עזים. כדי להמנע מגודש חלב ניתן לשאוב אותו באמצעות משאבת חלב ידנית או חשמלית, לאחסן אותו בקירור ולהשתמש בו בעת הצורך, למשל כשאינכן בסביבת התינוק ומישהו אחר מאכיל אותו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בכלל, שאיבת חלב היא טובה גם כדי להתרגל לרעיון ההנקה והוצאת החלב וגם כדי לתרגל את החזרה לעבודה.

הכל בר פתרון

חשוב מאד שלא לפחד מההנקה, גם אם היא לא מצליחה בהתחלה או כואבת. אפשר להתייעץ גם עם יועצת הנקה שמגיעה פיסית לביתך, צופה בך בעת ההנקה ומסייעת לך לשפר את הדרוש שיפור.

הנקה מספקת רגעים רבים של אושר וקסם בינך לבין התינוק שלך, מקרבת ביניכם וגורמת לסיפוק רב. אבל חשוב גם לזכור שלפעמים זה לא מצליח ואין כל טעם לשקוע במרה שחורה.

פתרון השאיבה יכול להיות מצוין, מאחר ובאמצעות שאיבת חלב התינוק עדיין נהנה מתזונה נכונה ובריאה, רק שבמקרה הזה הוא יקבל אותו באמצעות בקבוק ולא באמצעות הנקה.

]]>