שכר דירה, חשמל, מים, מזון בסיסי, ביגוד בסיסי, תשלומים למוסדות החינוך, למעונות ולצהרונים, תרופות והשתתפות עצמית בשירותי הרפואה, תחבורה ציבורית, ושאר תשלומים בסיסיים שאי אפשר לוותר עליהם. גם בלי חופשות, בלי חוגים ובלי מתנות. משפחה שבה שני בני הזוג עובדים בשכר מינימום, בקושי סוגרת את החודש, גם עם שני ילדים בלבד.

הממשלה אומרת לציבור: לכו לעבוד ותצאו מהעוני. אבל מה לעשות שהנתונים מראים ששני שליש מהעניים בישראל, הם אנשים עובדים. לא פלא, בהתחשב בנתונים לעיל.

עמיר פרץ התחיל את קמפיין העלאת שכר מינימום ל1000 דולר, עוד ב1999 כשהיה יו"ר ההסתדרות. ואכן בממשלת 2006-7 של אולמרט ופרץ, כתוצאה מהמשא ומתן הקואליציוני, עלה שכר המינימום בכמה פעימות שנפסקו כשפרץ הוחלף על ידי אהוד ברק. ב2011 הוא עודכן עוד פעם, וב2012 נקבע על 4300 ש"ח בחודש. מאז שכר המינימום מוקפא, בעוד יוקר המחיה ממשיך לנסוק.

והנה השנה המחאה והיוזמה להעלאת שכר מינימום חזרה בצדק לקדמת הבמה. לא משא ומתן עלוב על 200 או 300 שקל בחודש. הדרישה הפעם היא להעלאה משמעותית. קמפיין 30 שקל לשעה התחיל בכוח לעובדים, והפך להצעת חוק בהובלת ח"כ דוב חנין, בתמיכה רחבה של חברי הכנסת והציבור. מדובר בהעלאה של 1300 שקל בחודש, מ4300 ל5600 שזוהי כבר העלאה משמעותית. ההסתדרות הצטרפה למאבק, ויצאה בדרישה משלה - 5300 ש"ח לחודש, תוך כדי שהיא שולפת את נשק יום הדין: איום בהשבתה כללית של המשק תוך שבועיים, אם דרישתה לא תענה. גם פה מדובר על עלייה משמעותית של 1000 שקל בחודש.

יותר מ60 חכ"ים חתמו על הצעת החוק להעלאה שכר המינימום ל30 שקל לשעה, כמעט כל חברי האופוזיציה וכמה חברים מהקואליציה, לפי הביטוח הלאומי העלאה ל30 ש"ח לשעה תחלץ 130 אלף בני אדם ממעגל העוני באופן מיידי. משרד האוצר התחיל להתייחס לדרישה ברצינות, ומנהל משא ומתן מול ההסתדרות על גובה ההעלאה. נגידת בנק ישראל תומכת וסקרים מדברים על95% תמיכה ציבורית בהעלאת שכר המינימום.

אולם למרות זאת, עדיין ניתן לשמוע גורמים שמתנגדים למאבק ובעיקר נוטעים ספקות בלב הציבור עם מידע לא מבוסס, אז בואו נענה פה על כמה שאלות:

טענה 1: העלאת שכר המינימום לא תעזור

כי אם נעלה את שכר המינימום, המחירים יעלו יחד איתו, ואז העובדים העניים יישארו עניים. ארה"ב היא מקרה מבחן מצוין על השאלה הזו, בימים אלו ממש מתנהל גם שם דיון על שכר המינימום, מספר מדינות העלו את שכר המינימום ועוד כמה בדרך ולכן נעשו שם כמה מחקרים ובדיקות בנוגע לקשר בין העלאת שכר מינימום להעלאת מחירים. המסקנה היתה, שגם אם הרשתות יפילו את מלוא ההעלאה בשכר עובדיהם על הלקוחות, המחירים יעלו במשהו כמו סנט אחד על כל 16 דולר. גם בישראל העלאת שכר מינימום עלולה לגרור עליית מחירים קלה. אך העלאה זו תתבטל בהשוואה לכסף הנוסף שייכנס לכיסי העובדים.

טענה 2: עלייה בשכר המינימום תביא לפיטורי עובדים ואבטלה

חוקרים בכלכלה מתווכחים על הנושא הזה כבר שנים, ויש דעות לכאן ולכאן. בתקופה האחרונה כלכלנים בכל העולם דווקא נוטים לטעון שהטענה הזו פשוט לא נכונה. אבל במקום לעסוק בספקולציות, בואו נראה מה אפשר ללמוד מן העבר: ההיסטוריה בישראל ובעולם מלמדת שבעקבות העלאת שכר המינימום, לא רק ששיעורי האבטלה לא עלו, אלא שהם גם ירדו.

טענה 3: עלייה בשכר המינימום עלולה לגרום לעסקים הקטנים לקרוס

נתחיל מזה שמרבית עובדי שכר המינימום נמצאים במגזר הציבורי, בחברות כוח האדם, וברשתות הגדולות. שאף אחד מהם לא עומד בסכנת קריסה. רשת שופרסל לדוגמה רשמה בשנה שעברה רווח נקי של 210 מליון ש"ח, כשמנכ"ל הרשת הרוויח כמעט 4 מליון דולר בשנה, שזה בערך 1785 שקל לשעה, פי 77 משכר המינימום של הקופאית. כך שללא ספק יש מאיפה לקחת את הכסף וגם אצל רמי לוי יש מאיפה לקחת את הכסף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בנוגע לעסקים קטנים ובמיוחד לאלו שגם היום כמעט ולא יוצאים עם רווח: בלי קשר ועם קשר להעלאת שכר המינימום, המדינה אכן צריכה להתערב. לדוגמה באמצעות מעבר למיסוי חברות פרוגרסיבי שגובה יותר מהעסקים הגדולים, ופחות מהקטנים, כדי לעזור להם לשרוד בתחרות מול הרשתות הגדולות, מעבר לזה העלאת שכר המינימום תאפשר לעובדים שכרגע כל ההכנסה שלהם יוצאת על הדברים הבסיסיים ביותר, לקנות יותר, גם בעסקים הקטנים, ולהגדיל את הצמיחה במשק.

מעבר לטענות הענייניות ולתשובות הענייניות שנתנו, שימו לב שההתנגדות לשכר המינימום מגיעה בעיקר מאנשים עשירים, שאומרים לאנשים העניים: "שבו בשקט ותנו לנו וליד הנעלמה לנהל את ההון ואת הכלכלה ובסוף גם אתם תהנו מזה". כל פעם כשמוצע איזה פתרון מהיר לשיפור מצבם של העניים (העלאת שכר מינימום, התאגדות עובדים, שירותים ציבוריים בחינם וכו') באים חלק מהעשירים, בעלי ההון, בכירי האוצר, וכולי. כולם אנשים שבשבילם 1000 שקל זה כרטיס לחו"ל במקרה הטוב, או המשכורת שלהם לשעה במקרה היותר טוב ואומרים לאנשים שמחשבים את כמות המזון הבסיסי שהם קונים לילדים שלהם ולא את מחיר האייפד: "אוי ואבוי, ההצעות שלכם יפילו את המשק. אנחנו יודעים יותר טוב ממכם, תחכו, הנה עוד שנייה ואנחנו עושים פה כלכלה כזו נהדרת שאתם כולכם הולכים להיות עשירים ומאושרים". רק מה, בינתיים הפערים גדלים, העניים נהיים יותר עניים והעשירים יותר עשירים. אבל בעלי האינטרסים הצרים יהלכו אימים על הציבור, ויעשו הכל, הרבה פעמים על ידי עיוות של הנתונים והמציאות, כדי לשמר (או לדרדר) את המצב הקיים, וכדי להשאיר את הכסף הגדול אצלם.

שכר המינימום כנראה יעלה בקרוב. אולי אפילו חוק מינימום 30 לשעה יעבור, למרות התנגדות ביבי, לפיד ובנט ורוב מוחלט של חברי הקואליציה. ואם לא זה, אז תהיה העלאה כלשהיא של כמה מאות שקלים, שגם היא עדיפה מכלום.

ולסיום, רק שימו לב מי אתכם ומי נגדכם:

חתומים על הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל30 שקל לשעה: כל חברי המפלגות הבאות - העבודה, מרצ, חד"ש, יהדות התורה, ש"ס ורע"ם-תע"ל. רוב חברי התנועה וקדימה. מהליכוד 4 מתוך 18 - חיים כץ, גילה גמליאל, מירי רגב ורובי ריבלין (שעדיין היה אז ח"כ). מהבית היהודי 4 מתוך 12 - שולי מועלם, זבולון כלפה, יוני שטבון ומוטי יוגב. מבל"ד אחד מתוך 3 - באסל ג'טאס (מפלגה שיש כאלו המחשיבים אותה בטעות למפלגת שמאל, רק בגלל שהיא מפלגה ערבית). ומישראל ביתנו אחת מתוך 13 - אורלי לוי אבוקסיס. אף חבר כנסת מסיעת יש עתיד לא חתום על הצעת החוק!

]]>