מומחה האורטופדיה, יהודה קורנפלד מבסד אורטופדיה משיב:

מהי עקמת (סקוליוזיס)?

עקמת הינה עיוות בעמוד שדרה, המתבטא בסטיית החוליות מקו האמצע, בפיתול בצורת C או S ויוצר חוסר איזון משני צידי עמוד העקמת מתפתחת בדרך כלל בשנות הגדילה המואצת, גילאי 10-16, לפיכך טיפול מניעתי התפתחות העקמת אינדיווידואלית ומשתנה ממטופל למטופל, לעיתים היא מחמירה במהירות ולעיתים נשארת נמצב סטטי לאורך שנים. הנזק לו היא גורמת יכול להתבטא בצורות שונות, החל מבעיה קוסמטית הנראית לעין וכלה בהפרעות נשימה הנגרמות בשל שדרה באורך ובחוזק השרירים, בשנים אלה חשוב ביותר ויביא לתוצאות טובות.

זיהוי עקמת:

לעמוד עם גובה כתפיים זהה, ראש נוטה לצד אחד, גובה שכמות זהה, קו מותניים / אגן, אם העמידה מוטה, מדובר בעקמת וכדאי ללכת לטיפול ולתקן את היציבה עד כמה שאפשר.

ישנם שני סוגי עקמת (סקוליוזיס):

סקוליוזיס מבני – עקמת מהסוג הנוקשה, לא קלה לתיקון ולפעמים מתבררת כגנטית.

סקוליוזיס יציבתי - עקמת הנובעת מחוסר איזון בשל יציבה לקויה, דפוסי תנועה מוטעים או הבדלים באורך הגפיים. במקרה זה העקמת גמישה יותר ולא ניכרים שינויים מבניים בעמוד השדרה.

כדי לקבוע את סוג העקמת, די בפעולה פשוטה:

עמוד על משטח ישר, כופף עצמך לפנים, יישר ברכיים והצמד כפות רגליים כשידיך תלויות לכיוון הרצפה.

אם מדובר בסקוליוזיס מבני - ניתן יהיה לראות את העיוות לאורך הגב.

במקרה של סקוליוזיס יציבתי - האסימטריה תעלם בתנוחה זו.

הטיפול בעקמת:

עקמת יציבתית ניתנת לטיפול בדרכים שונות, החל ממדרסים מיוחדים המשפיעים על איזון הגפיים והאגן וכלה בתרגילים מיוחדים לחיזוק השרירים החלשים והשרירים הקצרים.

טיפולים אלה נותנים מענה מיידי אך גם מעולים כמניעה עתידית, עקמת מבנית קלה, ניתנת לטיפול באופן שמרני ואפקטיבי ע"י סד, חגורות גב וכדו'. במצב של עקמת קשה נצרכת התערבות כירורגית כדי לפתור את הבעיה.

]]>