(צילום: שלומי כהן)

הרבנית עדינה בר שלום, אחת הנשים הפעילות והמעשיות במגזר החרדי, אחראית להבאת האקדמיה החרדית לאלפי נשים שלמדו תחת חסותה ומשתלבות כיום בתפקידים בכירים על מנת לפרנס את ביתן בכבוד. היא ויתרה על תפקיד בכנסת על מנת להמשיך ולשמר את מורשת אביה. בסוף השבוע שוחחנו איתה על המצב בש"ס, מועצת הנשים שהקימה ועל עולמן של הנשים החרדיות.

מה דעתך על הנשים החרדיות שהכריזו - 'לא נבחרות לא בוחרות'?

"תמיד כשאני נשאלת את השאלה הזו אני מדגישה שעלינו להתייעץ עם הגדולים/ אנחנו לא יכולות לקבוע כלום בלי דעת תורה. הרי מה היתרון שלנו בלהיות שם ומה הייחודיות שלנו כנשים בתפקידים בכירים? ההסתכלות וזווית הראיה שאין לגברים, לא מתוך גאווה חלילה אלא מתוך מתנה שניחנו בה מאת בורא עולם, כל האמהות שלנו ניחנו בבינה זו והובילו מהלכים שלמים לאורך כל הדורות לטובת עם ישראל; שרה אמנו כאשר ראתה את ישמעאל מצחק ביקשה מאברהם לגרשו, אברהם באותם רגעים דאב ליבו על בנו, הוא לא ראה מה ששרה ראתה, עד כדי כך שנאמר שם: 'ויחר אפו', ואז מצווה אותו הקב"ה 'כל אשר תאמר אלייך שרה שמע בקולה'. זו בדיוק אותה סיטואציה, ישנה דרך שהיא מכובדת וצנועה לפעול משם".

אבא היה בעד השינוי הזה?

מיום שקמה ש"ס לא נקראתי לדגל. ש"ס התקיימה בזכותו של אבי, ועכשיו המצב מחייב לקום ולפעול למען מורשתו של אבי, הוא אף פעם לא אמר לי 'אל תעשי'; תמיד כשהתייעצתי איתו הוא אמר לי 'לכי והצליחי ותושיעי את עם-ישראל'.

"היתה לי הזכות ועשיתי עד כה את שליחותי נאמנה. אין בזה רק כבוד או שררה, ואדם שיש לו את הכישרון או היכולת אסור לו לבטל את השליחות. תמיד היה אומר לי "שכולם יראו ממך ויעשו כמותך", הברכה שלו תמיד מלווה אותי".

כמעט היית שם. כמעט התמודדת לכנסת במפלגתו של משה כחלון.

"כחלון ישב במקום טוב וכשראיתי שיש סכנה שמפעל אבי ירד לטמיון, זה היה צעד אגואיסטי מצדי. זה יכל לפגוע במפעל חייו, בציבור שלם ולכן החלטתי לוותר. הרי לפעול אפשר גם מבחוץ".

הקמתן מועצת נשים בש"ס. מה אתן הולכות לעשות עם הגוף הזה?

"המועצת אינה נוגעת לסיפור של לא נבחרות לא בוחרות. זה נעשה לאחר שקיבלתי את כל האישורים הנדרשים. לא התנגדתי לדעת תורה. למעשה, זהו גוף נשים שבעיקר יקשיב לרחשי לב הציבור.

"נוצר חלל עצום בלכתו של אבי ע"ה. הוא פתר כל בעיה ונשים יכלו לדבר אתו. הוא הבין אותן והיה קשוב לרחשי הציבור. "אני נתקלת רבות במקרים בהם צריך להבין את המצוקות של הנשים הללו - ילדים להורים גרושים, מסורבות גט. חשוב לתת להן אוזן קשבת, לקדם חקיקות גוף פורמלי שיהווה גשר בין הנשים בעם, לבין פעילי הציבור ויטפל בכל מיני סוגיות קשות מהחיים".

איך החיבור בינך לבין גב' יפה דרעי?

"חיבור נהדר. אנו מקבלות יחד החלטות ומקדמות דברים. יתווספו אלינו עוד שלוש נשים בזמן הקרוב.

"יש כאן התהוות של גוף ערכי ומעשי. יוקמו וועדות שיטפלו בנושאים בוערים, מסורבות גט למשל. בווועדה ישתתפו נשים שסובלות מהמצוקות הללו. גם בציבור החילוני קיימות ועדות המטפלות בכל מיני עניינים, באוניברסיטאות נשים מכהנות בתפקידים בכירים. לאחרונה העלנו על נס את הבחירה לנגידת בנק ישראל בהתפעלות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחרונה נחשפו הקלטות שלך תוקפת את יו"ר ש"ס אריה דרעי. מה קרה ששינית כוון והחלטת לתמוך בדרעי, האם זה למען השלום?

"אני לא מתכוונת לחזור ולהתנצל ולהוסיף בנושא הזה. כולנו בני אדם ובאותו רגע נתון זה נאמר. המצב כרגע הוא שאבא החליט כי דרעי יהיה בהנהגה, והוא עושה זאת מצוין וזה מה שאנחנו צריכים להבין. אלי ישי היה נאמן בכל בזמן שאבי היה בחיים, אך מאז שאיננו הלכה נאמנותו. לא חכמה גדולה להיות נאמן כשאתה מכהן בראש".

"אבא מה עשו לך". מהי התחושה שלך לגבי הקמפיין הזה?

"אני חשה החמצה גדולה. השליחים של אבא קיבלו את המדיניות שלו ללא עוררין, אולם כשעושים שימוש נגד שליח של אבא לעיני כולם זה ביזיון. אבא קבע מי יהיה השליח.

"כולנו עושים טעויות ומשלמים עליהן. אלי ישי פנה לכיוון אחר, אני מקווה שיתגבר על פגיעתו האישית ומודה ועוזב ירוחם. כולי תפילה כי נצליח לאחות את הקרעים ואת חילוקי הדעות גם ביננו ונמשיך את המורשת מתוך אחווה ואחדות".

וידאו: שלומי כהן, אלי מנדלבאום.

]]>