לא אעסוק בדילמה ההלכתית של הנושא, (קטונתי מכך) אלא דווקא בנקודה אחרת - מיהן הנשים שבוחרות לחבוש מטפחת ומה זה אומר עליהן. נשים החובשות פאה משתייכות, בדרך כלל, לחברה מסויימת בדיוק כמו שנשים החובשות מטפחת משתייכות באופן אוטומטי לקהילה שונה.

הנדידה בין מטפחת לפאה ולהיפך תלויה במגוון אלמנטים סביבתיים. ישנן נשים שחבשו במשך שנים מטפחת וכאשר בניהן בגרו והגיעו לגיל המצווה, הן החליטו לעשות את המעבר לפאה - אולי כדי לסייע להם להתקבל לישיבה מבוקשת.

מנגד, ישנן נשים שעברו את המסלול ההפוך: כשילדיהן הגיעו לפרק "האיש המקדש" הן החליטו לעבור למטפחת. ולעיתים, המעבר מתרחש בעקבות התחזקות רוחנית.

אמות מידה של אצילותאמות מידה של אצילות

מיכל שבת, מעצבת מטפחות, מספרת ל-Mame על הצעקה האחרונה בתחום המטפחות.

"כאשר בדורנו ערך הצניעות מאבד את משמעותו ועוצמתו, היה חשוב לי באופן אישי לחזק את הנושא", היא אומרת. "רציתי להודות לבורא על היכולת שהעניק לי לעצב ולקשט את בנות ישראל ביופי של צניעות.

"גם השנה אני יוצאת בקולקציה חדשה אשר מגלמת בתוכה שני ערכים שמאוד חשובים לי ולדעתי לכולן והם צניעות ויופי. מאחוריהם השקעתי מחשבה רבהבטיב הבדים, נוחותום ובפתרונות לקשירה נוחה ולא מסורבלת. ישנן עשרות דוגמאות לקשירת מטפחות החל מצעיפים פשוטים ובנדנות ועד מטפחות מעוצבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הקשירות הסטנדרטיות לצעיפים הן על-גבי קוקס גבוה או 'בובו' (כרית שמגביהה את המטפחת). מלפפים את הצעיף על הקוקס וליפוף אחד מקדימה על הקרקפת.

קשירה נוספת מכונה 'קשירת טורבן'. היא מתבצעת באמצעות צעיף. שיטוט קצר בגוגל תעלה עשרות סרטונים שמסבירים איך מבצעים את הקשירה.

מתברר שהצורה שבה את בוחרת לחבוש את המטפחת יכולה לשנות את פנייך. בכוחך להיראות צעירה מגילך או מבוגרת יותר.

]]>