את הטיפול באמצעות בלונים התחילה רבקה אגבשוב דרך המצוות שנקרו על ידה. בפורים הקרוב תחגוג 25 שנות פעילות של מפעל החסד-מפעל חייה, שכולו שזור מבלונים.

"זה התחיל ממשלוחי מנות שאירגנה חברתי לחלוקה בפורים, בביה"ח", מספרת רבקה. "בהיעדר תקציב, הממתקים נארזו בנילון של סנדויץ' פשוט". רבקה, שהאומנות והססגוניות הם חלק בלתי נפרד מאישיותה, ראתה את המשלוחים וליבה נחמץ. משלוחים אלו נועדו לשמח ילדים, קשישים וחולים. האם משלוח כזה ישמח אותם?", וממחשבה למעשה החליטה להוסיף למשלוחים בלון.

לקראת סיום חלוקת המשלוחים, שאלה רבקה את אחת הקשישות: "יקירתי, האם כבר קיבלת משלוח מנות?". "אה, כן", אמרה האשה, ובקול ילדותי הוסיפה "אבל בלון לא קיבלתי..". משפט זה הטביע את חותמו בלבה של רבקה. כל אדם, צעיר או מבוגר, בתוכו הוא ילד, וילד אוהב בלון.

הקו הזה, שמנחה אותה מאז, יצר בתוכה ביטחון גדול. רבקה לא מתבישת להשתמש בבלונים עם אנשים שלא מכירה ובהקשרים שלכאורה נראים לא מתאימים, כמו בעסקי היהלומים של בעלה. מנסיונה יודעת כי על אף שבמבט ראשוני רבים חושבים שהעיסוק בבלונים הוא ילדותי ולא ראוי לאשה במעמדה, בפועל אין מי שלא נכבש בקסמי הבלונים.

הבלון הפשוט הפך להליום ואט אט התגלתה בפניה אומנות יצירת בלוני הנקניק והצורות השונים. צורות פשוטות כמו ציפור, כלב או ברבור לצד סידורי בלונים כסלסלאות לפירות, עגלת תינוק ועוד, ימצאו בהזדמנויות הטיפול והנתינה השונים שרבקה פועלת במעגליהם.

אז מה מיוחד בבלון?

הבלון מאפשר 'לשבור את הקרח'. מחזיר את האדם לחלק הילדותי והבלתי אמצעי שבו ומדלג על הבושה שמצויה בתחילת קשר עם אדם לא מוכר. 'המטפל הוא דייג, המשאבה היא כמו חכה, הבלון - התולעת והמטופל - הדג הגדול..' מוסיפה רבקה בשפתה המקורית.

זוהי דרך נהדרת להתחיל קשר טיפולי במצבים שאין למטופל רצון/יכולת להיפתח (מצבים פסיכולוגיים קשים, קשרים בינאישיים סבוכים).

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמו כן, בניפוח הבלון ובצורות השונות קיים פוטנציאל לשוחח על נושאים טיפוליים רבים תוך כדי הכנת הצורות. לדוגמא: הפחד מכך שהבלון יתפוצץ מאפשר התיחסות לפחדים באופן רציונלי, שחרור האויר בקשירת הבלון מהווה הזדמנות לשיחה על חשיבות השחרור במצבי לחץ. בלון בתוך בלון- מבט חיובי על הזדמנויות החבויות מאחורי כשלון/אכזבה (כשמתפוצץ הבלון החיצוני מחכה בתוכו הפתעה נעימה).

שימוש נוסף יכל להיעשות בבלון בכדי להעצים ילדים/מבוגרים. למשל: העלאת הבטחון לילד עם קשיים חברתיים בזכות ייחודו בהכנת צורות מבלונים. זו יכולה לבוא לידי שימוש בחברה בהזדמנויות רבות: שוק פורים, התנדבויות וכדו'.
כמובן שלבלון שימושים טיפוליים רבים נוספים, אך קצרה היריעה מלהכיל..

"התחום הזה שפיתחתי במהלך השנים, של הטיפול באמצעות אומנות הבלונים, עדיין לא תפס תאוצנ ככלי טיפול רשמי. אני מרגישה שהשליחות שלי היא לחדש דווקא בתחום הזה" מסיימת רבקה.

חסד מבלון.

‏‏‏‏

רבקה אגבשוב, בוגרת קורסים בחשיבה חיובית, אימון אישי, יעוץ נישואין ומעבירה סדנאות למטפלים ואנשי חינוך בכל הנוגע לשימוש באומנות הבלונים ככלי טיפולי לכל מטרה, תוך לימוד יצירת צורות הבלונים המגוונות.

info@denirdiamonds.com

]]>