מבצע "מאמא לאמא" ביוזמת ארגון "איילת השחר" נערך השנה במסגרתו עשרות נשות אדמו"רים, גדולי ראשי הישיבות ורבנים מהציבור החרדי העניקו משלוחי מנות למשפחות שכולות שאיבדו את בניהם במבצע "צוק איתן".

הרבניות הכינו משלוחי מנות, אפו עוגות וחלות והוסיפו תפילות ומכתבים אישיים עבור אימהות הנופלים ובהם הן מאחלות להן כל מילי דמיטב ואיחולי שמחה חמים מתוך הכאב הגדול.

הרבנית לאה קולדצקי, בתו של הגר"ח קנייבסקי העניקה את משלוח המנות שהכינה למשפחתו של דניאל פומרנץ הי"ד ובמכתבה האישי כתבה: "אתם הורים של קורבנות אשר מסרו נפש להצלת היהודים וידוע שקרבנות אלה נמצאים בגן עדן במקום מאוד - מאוד גבוה שאין כל בריה היכולה לעמוד במחיצתם. ואתם הורים יקרים, כל עם ישראל שותף עמכם. כולנו כואבים את כאב ההורים והמשפחה ומתפללים לקב"ה שינחם וישמח אתכם ונזכה לתחיית המתים ולגאולה שלמה בקרוב".

‏

אשת הגר"מ אזרחי, ראש ישיבת "עטרת ישראל", כתבה לאימא של דניאל תורג'מן הי"ד: "ביום שבו אנו חוגגים יחד עם כל עמנו את נס ההצלה מהסכנה שארבה לנו, אנו חשים במיוחד את כאבך של אלה שבתוך השמחה נותרו עם כאב על אובדן של בן משפחה יקר".

אשת ראש ישיבת "חברון", הרב פרבשטיין כותבת במכתבה: "חג הפורים הוא עבורי הזדמנות להביע מעט מרגשותיי אליך. חיינו כאן בירושלים עיר הקודש, חיים של תורה סביב ישיבת חברון. אולם יודעים וחשים אנו יום- יום, כי בזכות בחורים כבנך ובסיעתא דשמייא אנו כאן. בזכות אימהות כמוך, חוליות בשלשלת הדורות של אימהות בישראל, שהקריבו את היקר מכל למעננו ולמען עם ישראל וארצו". את מכתבה חתמה בברכת- "מלב חם של אימא וסבתא".

אשת הראשון לציון הגר"י יוסף כותבת לאימא של ליאל גדעוני הי"ד: "הינך מהווה לדוגמא ולסמל, בהתמודדות עם קושי וסבל. את כאבך ירפא הרופא, המשקיף ממעונו עלינו צופה".

במבצע המרגש השתתפו שורה ארוכה של נשים בולטות ומובילות בציבור החרדי וביניהן שתי בנותיו של הבבא סאלי זצ"ל, נשות הרבנים הראשיים לישראל, הגר"י יוסף והגר"ד לאו, אשת רב העיר רחובות, הרב שמחה הכהן קוק, אשת רב העיר רעננה, הרב יצחק פרץ, אשתו של הרב אורי זוהר, הרבנית יהודית יוסף- כלתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, אשת רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', נשות שני האדמו"רים לבית ויז'ניץ, נשות האדמו"רים מאלכסנדר, סלונים, בוסטון, טאלנא, צאנז, ערלוי, וואסלוי, סוכטשוב וחסידויות נוספות, ועוד רבות וטובות.

יו"ר ארגון "איילת השחר", הרב שלמה רענן: "רצינו לקיים דווקא עם האימהות השכולות את מאמר הכתוב במגילה: 'לך כנוס את כל היהודים' במצוותה של אסתר המלכה. לכן המבצע היה מ'אימא לאימא'. כי יש דברים שרק אימהות יודעות להביע ולהרגיש. מתוך תחושה של אחדות גורל וקרבה, רצינו לומר לאותן משפחות שהבנים שלהן הם הבנים של כולנו ואנחנו לא שוכחים אותם לרגע, ואפילו זוכרים אותם ביתר שאת בימי השמחה של פורים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ריקי סיטון, רכזת פעילות נשים ב"איילת השחר": "המפגש עם המשפחות השכולות לא תמיד היה קל. בחלק מהמקומות אפילו טעון ולא פשוט. זה גם לא הפתיע אותנו. אבל המסר שניסינו להעביר, לפחות ברמת הארגון, הוא שישנו רצון כנה בחברה החרדית להזדהות ולהשתתף ולהתחבר עם מה שקורה בחברה הישראלית, גם היכן שלא קל והיכן שכואב, ושהשינויים מתרחשים.

המשמעות שאשת אדמו"ר או רב גדול מכינה משלוח מנות לאימא שכולה, היא לא עשתה זאת רק ברמה האישית, אלא היא משמשת דוגמא גם לשאר נשות הקהילה, ועובדה שעשרות רבניות נרתמו למבצע הזה. מבצע זה נועד לתעל את הרגשות והתחושות הללו ולעשות עם זה משהו טוב שיתרום לאחדות החברה הישראלית".

המבצע "מאימא לאימא" החל בימי מבצע "צוק איתן" כאשר ארגון "איילת השחר" יזם ביקורי תנחומים וניחום אבלים של נשים חרדיות אצל משפחות הנופלים. משלוחי המנות בפורים משמשים חוליה והמשך שרשרת החיבור והערבוּת ההדדית בין מגזרים וחלקי עם ישראל שבארגון פועלים למען חיזוקה.

הרב שלמה רענן: "דווקא אחרי שעברו כמה וכמה חודשים, ואבק הקרבות כמו שכח ושקע וכולנו שקועים בתעמולת הבחירות והפלגנות מבוקר ועד ערב, דווקא בימים אלה היה חשוב לנו להושיט יד מעל כול זה לאותן משפחות שחייהם עברו משבר וטלטלה קשה והן ואנחנו איבדנו את היקר להן מכל".

‏]]>