מה היא המילה סדר? מלשון לארגן לסדר מחדש. לסדר מה שלא היה בסדר מלכתחילה או אולי מלשון סידור תפילה בו סדורות כל התפילות כלומר שהכל במקומו? או בכלל שהכל בסדר הנכון?

זהו הלילה בו אנו עושים סדר בדברים מבינים את מהות הגאולה ולידה מחדש של עם. בסדר הפרטי שלנו אנו רוצות לראות שכל אחד מהילדים שלנו, נמצא במסלול הנכון שלו במה שנקבע לו מראש.

אבל בחלק גדול מהמקרים הסוד טמון בחינוך של כל אחד מהם בדרכו המיוחדת. את האחד צריך ללטף ולתת לו ביטחון. השני מקשיב רק כשיש תמרור אזהרה.

לילד אחר כלל לא נשים לב כי הוא אינו עושה בעיות. מהות ליל הסדר הינה לספר ביציאת מצרים. ואנו יכולים לספר את יציאת מצרים הפרטית של כל אחד מהילדים. לספר בשבחו של כל ילד.

אחד שהתגבר על המוצץ. ילד אחר שעזר מאוד עם הנקיון. לציין לשבח את בת החמש עשרה שלקחה כל השבוע את הילדים הקטנים לגינה כדי לאפשר לאמא לנקות. לחנך את עצמנו לכבוד ולשבח של כל אחד בלי לשכוח להראות דוגמה אישית ולשבח את הבעל על תרומתו גם הכלכלית.

נכון, אנו רוצים לחנך את ילדינו למשמעת, לערכים טובים, לשמירת נקיון וסדר וכן ללימוד תורה ולעשיית מצוות. אבל כמו שכבר נאמר דרך ארץ קדמה לתורה, חינוך מתחיל קודם כל בחיוך ובמילה טובה, ורק אז בזהירות רבה בהקפדה ובתוכחה.

כשהלב נפתח ניתן לשמוע כל דבר, וכמו שאנו עושים סדר ומספרים על הגלות והיציאה מעבדות לחירות. כך נצא מגלות של ביקורת ומילים קשות, לחירות של סמכותיות ועוצמה עם חיזוקים חיוביים וכמובן לא לשכוח חיבוק חם ואוהב.

]]>