חלוקת תפקידים היא משימה מורכבת, כדי לייעל זאת עלייך לקבץ את כל בני המשפחה, רצוי בערב כשהבעל וכולם בבית סביב שוקו חם.

להפסיק לשעה קלה את הנקיונות ולקחת דף חלק וגדול וטוש ולערוך טבלה של כל ימי החג החל מליל הסדר וכלה בבאיסרו חג.

להתחיל לעשות סיעור מוחות ולערוך טבלה של כל ימי החג. מה עושים כל יום מה קבענו מראש ומה תרומתם של הילדים. כלומר יום ראשון של חול המועד יוצאים לטייל אז ילד אחד מכין סנדוויצ'ים השני עוזר להלביש וכן הלאה כך שלכל אחד תפקיד בזמן מוגדר.

כך עד סוף החג כשכמובן נשאיר חורים למנוחה ולזמן איכות זוגי.

את הטבלה תלו על המקרר. נכון זה לא ספונטני אבל זה בהחלט יסיר מכם הרבה מתח וכמה מריבות ספונטניות.

מהיום עד החג יש לנו כמה ימים לארגן ולנקות אך עדיין יש את הילדים הקטנים, גם בימים אלה נתייחס לצרכים שלהם ונשתדל לתת להם גם אם מעט זמן ויחס וללא הוצאות מיותרות.

לרכז את כל הביסקוויטים והחטיפים בתיק, ולהכין סנדוויצ'ים טעימים, לצלצל לחברה או שתיים,לקבוע בפארק אחר הצהריים ולהביא שמיכה ולא לשכוח שתיה.

בצורה כזו תערכי פיקניק נחמד שיגרום לילדים אושר ולך קצת שקט ומנוחה מהנקיונות. ומה יותר טוב מלקשקש עם החברות ממש עיסקה נהדרת שלושה במחיר אחד, ובעיקר חינם אין כסף.

כך יוצא שגם את נהנית וגם הילדים נהנים.

הכניסי אוירת חג לבית עוד לפני ליל הסדר עצמו, ההכנות לחג עצמו מכניסים לאוירה ביתית וחמה. ויוצרים תחושת חג בבית, זוהי בעצם המטרה העיקרית של כל העבודה הקשה שעבדנו בחודש האחרון.

תני מטלה לכל ילד להתכונן לסדר בעצמו לקטן ביותר לכתוב על דף ולהתכונן לשאלת הקושיות, הגדול מכין דבר תורה, הבנות הצגה וכן הלאה. ממש לתת לכל אחד תפקיד המתאים עבורו ומעצים אותו.

התחילי לפזר מונחי חג בחלל הבית כגון: מה יש בקערת הסדר, מהם לשונות הגאולה, סיפור יציאת מצרים.

כך תיצרו התלהבות כדי להגיע ליעד, שולחן ליל הסדר.

]]>