איפה אתם ב"סדר"? זאת השאלה הראשונה שכולם שואלים, כמו מה נשמע? כמו מזג האוויר...

אז באמת, איפה אתם בסדר? אם אתם נמנים על אלפי משפחות השלוחים שליל הסדר שלהם מקיים הלכה למעשה את הוראת ההגדה "כל דצריך, ייתי ויפסח", אתם לא צריכים לענות על השאלה הזו. ואם אתם שלוחים במזרח הרחוק ונאלצתם להתמודד עם בירוקרטיה שגרתית ועם שביתת עובדי משרד החוץ, איש לא ישאל אתכם את השאלה הזו.

פעם אחר פעם אני מוצאת את עצמי נפעמת למול שגרת חייהם של השלוחים.

גם בחודש ניסן, חודש הגאולה, אנו מצווים על השמחה. שיר ילדים עממי מאשר זאת: "שמחה רבה, אביב הגיע, פסח בא". שמחה?! כל-כך הרבה מטלות נופלות עלינו עם בוא האביב בטרם הפסח בא. רוב המטלות נופלות על כתפנו – הנשים - מאיפה לוקחים שמחה לכל הסיפור הזה.

בראיון רדיו שערכתי עם חיה ניסיתי להבין כיצד אפשר להגיע למודעות נשית על פי מעגלי החיים בשנה. ביניהם, כמובן, חג הפסח וההכנות הנלוות אליו. וזה מה שהסבירה לי חיה באותו שידור.

"מאלול תשרי ועד פורים אנחנו מקבלים הזדמנות להכיר את עצמנו. בפורים אנחנו מתפשטים מעצמנו, מחליפים את הזהות – מתחפשים. בדיוק עכשיו, בין פורים לפסח, אנחנו מתגלים מחדש.

עבודות ההכנה הרבות שנדרשות דורשות מאתנו לרדת ממרומי האולימפוס ולחזור לפרטים הקטנים. גם נשים קרייריסטיות, עובדות, משכילות ויזמיות, חוזרות לעסוק בפרטים הקטנים. מסתבר שכדי להיות גדולים, חייבים קודם להיות קטנים...

יש מטרה מכוונת לכל העבודות וההכנות האלו. בסופו של דבר הן מביאות אותנו להתקרב מחדש אל ה'. זו למעשה הכנה ללידה מחדש לקראת חג הפסח בו נולד עם ישראל בצאתו ממצרים.

לא פלא איפה שימים ספורים קודם לכן אנו מציינים את יום הולדתו של הרבי מלובביץ, שכל חייו היו מוקדשים לאותם פרטים קטנים, לאותן הכנות לקראת הגאולה השלמה. הרבי דרש דו"ח מפורט מכל שליח ושליח, מכל קהילה וקהילה.

הוא הנחה אותנו לפרטי פרטים בדבר יישומה של שליחותנו בעולם הזה – להביא לימות המשיח. הפרטים הקטנים הם אלה שמרכיבים בסופו של דבר את התמונה השלמה – תמונת הגאולה.

בברכת חג הפסח כשר ושמח!

פרק מהספר "פרשה באהבה" של מירי שניאורסון בעלת "הבחירה שלי", מרצה ושדרנית רדיו | לתגובות: Mirisch1@gmail.com

]]>