'סטיגמות' העולם החרדי מלא בסטיגמות. בכל מקום בכל מצב כשאתה קטן וכשאתה גדל. זה הולך אחריך ורודף אותך.. מצד אחד אתה כלכך, נרתע מהמילה הזו, אך מצד שני גם אתה לא יכול בלעדיה, אחרת לא תתמודד בעולם הזה שלנו אתה תראה "חוצני" ביותר.

כן, כן.. עוד כשאתה קטן יש את הגן. אשכנזי זה שופרע דה שופרע וספרדי זה נו נו.. בנתיים גן לא תופס. והילד גדל וכבר מחפשים מעמדות. ואם אתה ספרדי אז בכלל בטוח לא נשארו מקומות כן כי זה סטיגמה, אחת מסטיגמות.

ואז הוא גדל, אם הוא בישיבה 'ככה ככה' אז ההצעות יהיו ככה, ואם הוא שם אז הוא תלמיד גדול חכם, ואם הוא אוי אברויך שם. אז לפחות שיפוצניק יצא לנו אם לא איזה סטלן. וכמובן בצד הנשי, רגע איזה סמינר את? ולפני שתעקם את האף אנסה להסביר שבסך הכל! זה סמינר טוב..אבל אבל, המיקום וזה..אבל את מי זה מעניין?יכולת יותר גברת!

אז שם יצאו מורות ונשות חייל ושם יצאו בנות שקמות בבין הערביים. ורגע מה המשפחה? זה ספרדי או אשכנזי? אה רגע אז בסדר, אבל מה עשית בכלל בסמינר ספרדי? הרי את שופרע דה שופרע מהזן הלבן! כנראה עשית משהו רע בגרויות? נו נו...עוד בחורה שנפלה.

ואז יש את השידוכים! אם הוא עובד אז זה כבר לא זה והוא ראה עולם, אייפון סמארטפון שומו שמיים! את לא מבינה מה הוא עושה שם. לומד? היכן ואיזה מקצוע? אה רגע אבל מה עם תיירע? לא הוא לא מוכן לשמוע..בטח משנן לו רק לועזית כל היום.

ולשטייגען אין כבר, אין כבר מקום, יש לו אח עם מדים.אז מה זה אומר עליו בעצם? והאם זה אפשרי?שביתי הטובה תיקח דבר כזה סוג עשר? ויש לו אח בחול שכבר לא חובש כיפה..אז בטח החינוך שם זה לא של בני תורה.ובכלל הדודה גיורת והדוד ישב לו על כמה דברים שעשה בחיים מאחורי סורג.אז שומו שמיים שומר נפשו ירחק תצילו את הילדים קחו אותם בידיים!

וההוא גרוש אז בטח גבר אלים והיא גרושה בטוח מפורקת לגורמים. להם יש גמח והכסף לא נוזל שם כמו מים. אז איך יחתנו בכלל? מי רצה דירה בירושלים? וההיא כבר גדולה בטח היא עוד רווקה מזדקנת.. והוא גרוזיני בטח בלי רגש בידיו. תימני? איסור כילאיים! את אשכנזיה בכלל! ורגע את פולניה? בטח קרה כקרח ומרוקאי הוא עצבן עם סיגריה, והרשימה עוד תמשיך עד לקבר (ואחריו אם סופרים את חלקת הקברים VIP)

אז כן...

גם אני גדלתי כך, עברתי כמה וכמה שלבים. עד שקיבלתי כמה "פקיחות עיניים" מתנה מאלוקים.. הבנתי, שלא כל אחד דומה לשני גם אם גדלו כאחד, לא כל גרוש הוא בלי גרוש עם הסטוריית הרמת ידיים. לא כל "שבבניק" הוא בעייתי שמרסס ומפנצ'ר אופניים. יש נשות חייל גם מסמינרים לא הכי מוכרים במדינה, ויש אחד שיצליח ללמוד ולהתחזק 247 גם אם הוא עובד בפיצוציה. וכן יש כאלו עם פון כשר ומוח הרסני.. ויש כאלו עם אייפון ורצון להיות חסיד תמים. ואם הוא בן 27 ולא התחתן זה לא אומר שאפאחת לא רוצה אותו.

אולי הוא פשוט חיכה רק לך, לא כל זוג שמחזיקים ידיים זה זוג אוהבים..ולא כל זוג מתווכח זה אוטוטו ברבנות נפגשים.. לפעמים זה פשוט עוד קשר שמתהדק בין אוהבים. אז כן, זה לקח 22 שנה.. אבל עדיין לא מאוחר כי סטיגמות, בעיניי זה סתם נטע זר..

]]>