הנפצים והחזיזים הנמכרים בשנים האחרונות מסוכנים הרבה יותר מאלו שהיו בעבר וגורמים לפגיעות מאוד קשות. למרות שמשרד הכלכלה מקדם אכיפה בחנויות המוסדרות בכדי למנוע מכירה של נפצים וחזיזים עדיין ישנם מאכרים אשר מצליחים להגיע לילדים ליד בי הספר ומקומות המשחק ומוכרים להם נפצים וחזיזים האסורים למכירה על פי חוק ואשר מסכנים את בטיחותם. את התופעה הזו אפשר למנוע על ידי מודעות מוגברת ומעורבות של ההורים והאזרחים בקהילה.

מדי שנה נפגעים בפורים ילדים ובני נוער רבים כתוצאה משימוש בנפצים,בחזיזים בצורה קשה המגיעה לקטיעת אצבעות, כוויות קשות, פגיעה בעיניים ולעיתים אף לעיוורון. בתקופת חג פורים אנו רואים כי ילדים ובני נוער נפגעים פי 2.4 יותר מצעצועים מסוכנים ותחפושות ביחס לשאר ימות השנה, כאשר עיקר הפער נובע מהיפגעות מנפצים. כ- 96% אחוז מהם בנים, בעיקר בגילאי 10-14.

בין 2008-2015 תועדו בתקשורת מעל ל-175 מקרי פגיעה מצעצועים מסוכנים. זהו רק קצה הקרחון מכיוון שרוב המקרים אינם מדווחים. אורלי סילבינגר מנכ"לית ארגון 'בטרם לבטיחות ילדים': אני קוראת להורים ולמחנכים להפעיל את סמכותם ואחריותם על ילדיהם וחניכיהם, ולמנוע אחזקת נפצים כלל בקרב ילדים".

מתוך מאגר של ארגון בטרם לבטיחות ילדים: במאגר נמצאו 175 תרחישים בכלי התקשורת של ילדים שנפגעו מצעצועים מסוכנים. ניתוח התרחישים הללו מלמד כי:

1. כ- 99% מהילדים נפגעו ממוצרים בקטגוריית צעצועים מסוכנים, מתוכם 88% מההיפגעויות היו מנפצים. כ-1% מהילדים נפגעו מספריי שלג שבקטגוריית הכימיה.

2. 96% מהנפגעים שמינם דווח בתקשורת הם בנים ו- 4% הן בנות.

3. כ-53% מהנפגעים הם בני 10-14, כ-21% הם בני 5-9, כ- 22% הם בני 15-17 וכ-4% הם בני 0-4.

4. כ- 42% מהנפגעים (71 ילדים) הם מהמגזר הערבי וכ- 57% (97 ילדים) הם יהודים.

5. היפגעות בחגים: כ- 60% מההיפגעויות שדווחו בתקשורת אירעו בחגים. כ-38% מהנפגעים (40 ילדים) נפגעו בחגים מוסלמים (איד אל אדחא, ורמדאן ואיד אל פיטר) וכ- 58% מכלל הנפגעים, נפגעו בחג פורים (45 נפגעים).

6. מנגנון הפגיעה השכיח ביותר הוא חתך/דקירה (63% מהמקרים). גורמי הפגיעה הנוספים הם: כוויה (29% מהמקרים), הרעלה/כוויה (במקרים של שריפה בלבד) והרעלה (4% מהמקרים).

7. בחודש מרץ הייתה שכיחות הדיווח על היפגעויות מצעצועים מסוכנים הגבוהה ביותר: 35% מכלל הדיווחים התרחשו בחודש זה. גם בחודש פברואר נרשם מספר גבוה יחסית של דיווחים על היפגעויות מסוג זה.

הורים שימו לב, שימרו על ילדכם!!
‏ ]]>