ישיבת מערכת פסחית עם חברה ישנה מגילגול הסמינר, שבאה לעדכן את כבודי מה הפסדתי ומה לא הפסדתי מהתקופה שלא הייתי מעודכנת בבנות הסמינר, ״אז כן,מזרחי ילדה בת. מקלר חיתנו אח,אה. ואברמסקי התארסה.״

״אברמסקי״ ?? אני שואלת.. ״נו .. זו משאולזון". בדרך כלל אני אחת שנוטה לא לשכוח שמות ואנשים אבל משום מה השם אברמסקי לא היה חקוק בראשי, וכמה שניסיתי להבין במה מדובר - לא הצלחתי.

אברמסקי..אברמסקי..אברמסקי.. ״אני מכירה אברהם!״ אני אומרת בהירהור.. אך לא אברמסקי. ״את צודקת!״ עונה החברה. ״שרה אברהם, מה את לא מודעת שהם שינו לאברמסקי?״

האמת? רק ניסיתי לדמיין את הגברת השחרחרה והמתוקה ומנסה להדביק עליה משפחת אברמסקי.. לא, לא נדבק..
וכשאני שואלת מדוע למה וכמה? ״סמינרים..חיידר..נו את יודעת! אותו סיפור..״

האמת?

יותר מחיוך עקום עלה שפתי נו באמת..אנחנו עדיין שם? לא התקדמנו? עדיין קיים ההפרדה המלאה הזו ספרדי/אשכנזי? עדיין שופטים לפי סטיגמות? אויש נו באמת. אהה, ולפני שאתם פותחים עלי פה מאשים. כן, אני אשכנזיה פולניה ואין בי עיניין להתבכיין, פשוט באתי להבין דברים שאני ממש לא מצליחה להבין. ההבדל הזה בין הספרדי והאשכנזי במיגזר שלנו, זה עניין שחשבתי שננטש לפני תשע שנה שעמדתי בתור לקבלת הסמינר.

עדיין? אנשים צריכים להגיע למצב של להחליף שם משפחה בשביל שבני חביבי ישב בתלמוד תורה ויתפלל בהברה אשכנזית?וכי מה? לא פקחתם עיניים? זהו! עידן גדר התיל בין העדות והסטיגמות כבר נגזר מזמן..

וכי פקחתם עינכם? אז זה נכון שבקום המדינה היו פה האשכנזים שייבשו ביצות (ומנפנפים בזה עד עצם היום הזה) בזמן שמאשימים את המגזר הספרדי שבאו לכאן על מגש של כסף עם פרצוף עגל תמים, אבל אתם יודעים מה? התמימות הזו שהייתה מנת חלקם, היא מתנה שאצלינו לא הייתה קיימת!

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ועכשיו, שהתמימות אט אט יורדת גם שם.. פוקחים עיניים ושמים לב שהשולטים כמעט באימפריית המשטרה/חכ״ים אנשי עסקים וכלה בסטודנטים באקדמיות והאוניברסיטה הם רובם מעדות המזרח! מה שאנחנו עשינו כמעט שבעים שנה. הם השלימו בעשר חמש עשרה שנה..

מה שאומר שבעתיד הלא רחוק, הם יגיעו למטרות גבוהות יותר ויהיו כאן הרוב שמשמיע את קולו, אבל מה? אני שואלת שוב.. שכבר העירבוביה היא מנת חלקינו, במגזר החרדי, עדיין שופטים ילד על פי מוצאו? וכי מדוע תלמידה הבאה מבית אשכנזי תיכנס מהר יותר מכאשר בחורה שבאה מבית ספרדי טוב? וכן! יכולה אני להעיד על בנות ספרדיות שלא משו מהספר, שעברו גיהנום בכדי להיכנס לסמינר ״אשכנזי טוב״..

די! זה כבר נמאס!

תתחילו לשפוט אדם על פי מעשיו ושאיפותיו ויכולותיו הוא עצמו, מתי כבר תפסיק הרדיפה הזו? ולמה אצלינו החרדים זה דבר
שכלכך בולט וכלכך מפריע לעיין!? מדוע ברסלב וחב״ד אלו חסידויות מצליחות? כי שם לא תמצא סלקציה בין אשכנזי לספרדי. שם מבקשים אותך להאמין לדבר אחד 'לבורא יתברך'. לא לצבע עור ושושלת ליטאית משובחת!

אז כן, אני אשכנזיה ולא יודעת מה זה מופלטה, אבל אני כן אחת שמחפשת היגיון לדברים שאין בהם היגיון. מספיק יש ביננו מחלוקות גדולות מקריעת ים סוף, לא חושבים להתחיל להתקדם? ולהפסיק לשפוט אדם בגלל מהיכן שהוא בא? תשפטו אדם על לאן הוא הולך..

]]>