חצי יממה חלפה ואת לא מרגישה שחל שיפור, יש מקרים בהם פניה למיון חייבת להיעשות מידית, הנה כמה כללים שיעזרו לך להבחין מהו הטיפול הנכון עבור תינוקך:

אפתיה

חוסר תגובה, כאשר אתם לא מבחינים בחבלה או מחלה אך יש שינוי במצב ההכרה של הילד, כשהוא אינו מגיב כשיש קושי בנשימה או חולשה ניכרת שנובעת מאיבוד נוזלים או דם - יש לפנות לחדר המיון באופן דחוף

חום

בהיעדר סימפטום נוסף, חום אינו סיבה להגיע לחדר מיון. אבל יש מצבים שבהם החום דורש טיפול רפואי דחוף, תינוקות עם חום גבוה: תינוקות עד גיל חודשיים שסובלים מחום של 38 מעלות ומעלה חייבים להגיע בדחיפות לרופא ילדים. במידה שזה לא אפשרי יש לקחת אותם לחדר המיון. חום של יותר מ-41 מעלות, נקרא היפרפירקסיה ועלול להיות מסוכן בילדים בכל גיל. יש להגיע בדחיפות לרופא ילדים זמין או למיון

פריחה

שילוב של חום עם פריחה' ובפרט פריחה סגולה-אדומה בצורת נקודות או שטפי דם, שאינה נעלמת בלחיצה או במתיחה של העור. פריחה זו עלולה להיות סימן לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס) או לזיהום בחיידק טורף. פריחה מגרדת או פריחה שנעלמת בלחיצה אופיינית בדרך כלל למחלה נגיפית או לתגובה אלרגית.

התייבשות

יכולה להתרחש בכל מחלת חום, איבוד נוזלים או בכל סיבה אחרת לסירוב לשתיית נוזלים סימני התייבשות של הילד הם אי מתן שתן מעל עשר שעות, בלבול, ישנוניות יתר מעל 12 שעות ועד חוסר הכרה. אם הילד איבד נוזלים רבים, יתכן ויהיה צורך בעירוי נוזלים בבית חולים ו/או תרופות מרשם נגד הקאות.

פרכוסים

שתי אחוזה מהילדים בגיל חצי שנה עד שש שנים עלולים לסבול מפרכוסים בזמן חום גבוה, במסגרתם הילד יכול לאבד הכרה, לגלגל עיניים, לעשות תנועות לא רצוניות בגפיים ולעיתים לאבד שליטה על הסוגרים. אם הילד מפרכס חשוב להגיע למיון מיד: יש להתקשר למגן דוד אדום (101) שיפנו אותו מחשש לחסימת נתיב האוויר. בינתיים צריך להשכיבו על הצד כדי שלא ייחנק מהקיא. יש לשחרר את בגדיו כדי שינשום היטב ואף להפשיטו כדי שגופו יתקרר ולשים מטליות רטובות על מצחו וגופו. בנוסף, אסור לנסות לפתוח את פיו או להוציא את הלשון. במצב של פרכוס בלי חום יש להזעיק מגן דוד אדום ולטפל בילד כפי שעושים במקרה של פרכוס עם חום. הפרכוס עלול להיגרם מסיבות רבות ולכן ידרשו בדיקות מעמיקות.

כאב ראש

כאבי ראש אצל ילדים בשילוב עם סימפטומים נוירולוגיים, כגון בלבול, ראייה מטושטשת וקושי בהליכה, צריכים להיבדק על ידי רופא בחדר המיון. כאבי ראש בשילוב עם חום, הקאות, בלבול או נוקשות של הצוואר מצריכים בדיקה דחופה, מכיוון שייתכן שהילד חלה בזיהום או מחלה קשה כגון דלקת קרום המוח.

כאב בטן

חשוב לפנות לרופא כשכאבי הבטן עזים ואינם חולפים לאחר מתן תרופה לשיכוך כאבים, כמו אקמול ונורופן, כשכאבי הבטן נמשכים מעל שלושה ימים, כשמופיע שלשול דמי או שלשול רירי ו/או כשמופיעים סימנים נוספים הכוללים ירידה במשקל והזעות לילה. כשהכאב הוא בבטן הימנית, בין קצה אגן ימין לטבור (בגלל החשד לדלקת התוספתן), או בעת הקאות מרובות לאחר כל ניסיון שתייה, חשוב להיבדק במיון כדי לשלול בעיות כירורגיות כגון אפנדיציטיס או חסימת מעיים. בנערות חשוב בכל כאב בטן תחתונה לשלול בעיות גניקולוגיות כגון תסביב שחלה.

כאבים בחזה

כאשר ילד מתלונן על כאבים באיזור החזה המלווים בקשיי נשימה אמנם לא סביר שהבעיה היא אירוע לב, אבל בכל זאת חשוב להיבדק במיון כדי לעבור בירור ראשוני הכולל על פי רוב בדיקת א.ק.ג, צילום חזה, ולעתים אף בדיקות דם נוספות. בהתאם לסימנים הנוספים שיציג הילד (כגון חום, שיעול, קשר לפעילות גופנית או רגישות בשרירים) יאובחנו מצבים רפואיים אחרים.

חבלת ראש

אם הילד מאבד את ההכרה, אפילו לשניות בודדות, יש להגיע למיון מיד לחדר המיון. אם הילד מחוסר הכרה או בהכרה מעורפלת יש לקרוא למגן דוד אדום. בנוסף, אם מדובר בתינוק מתחת לגיל שנתיים שלא נראה כרגיל אחרי שנחבל בראשו - יש לקחת אותו לחדר המיון. יש לפנות לחדר מיון גם אם יש נפיחות או חתך בראשו. בנוסף, בקרב תינוקות כל מקרה של נפילה מגובה של מעל 50 ס"מ מחייבת בדיקה במיון, גם אם אין תסמינים. בילדים מעל גיל שנתיים במקרים של נפילה מגובה של מעל 50 ס"מ יש לקחת למיון אם חבלת הראש מלווה בהקאות או ישנוניות. נפיחות בראש שהולכת וגדלה, בעיקר ברקות או בצידי הראש או אם יש חתך בראש, מחייבת בדיקה של הילד על ידי רופא.

חבלה בגפיים

אם הילד נפגע ביד או ברגל ואינו מסוגל להניע את הגפה הפגועה או להשתמש בה, יש להביאו לבדיקה בדחיפות.

דימום

דימום מהאף או מחתכים או פצעים שלא פסק לאחר הפעלת לחץ 15 דקות מצריך בדיקת רופא וטיפול.

כוויות

אם שטחי הכווייה נרחבים כדאי לפנות לרופא. בכווייה מדרגה שנייה (מתאפיינת בעור אדום והיווצרות שלפוחיות) יש להגיע למיון אם שטח הכווייה גדול יותר משטח הפנים של כף ידו של הנפגע או שהכווייה נמצאת באזורים כמו הפרקים, העיניים, הפנים, איברי המין וכפות הידיים. בכל כווייה בדרגה שלישית דרושה הגעה למיון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אלרגיה

תגובה אלרגית היא תגובה של רגישות יתר לחומר מסויים, למשל מזון, תרופה או מוצר קוסמטי. אם זמן קצר לאחר חשיפה לאלרגן הילד סובל מקוצר נשימה, תחושת חנק, חולשה, עיוורון או התמוטטות יש לפנותו מיד למיון באמצעות מגן דוד אדום. אם מדובר רק בתגובה עורית כמו גרד או בהתנפחות שפתיים מספיק להגיע לרופא.

הרעלה

אם הילד יציב, בהכרה ולא מתקשה בנשימה אחרי שתיית חומר ניקוי או מינון יתר של תרופות, אפשר להתייעץ עם מרכז ההרעלות הארצי בטלפון 04-8541900. לעומת זאת, אם יש ערפול הכרה, בעיות נשימה, או שהילד מתמוטט - יש לפנותו מיד למיון. אם מופיעים פצעים סביב הפה או בתוכו יכול להיות שהילד שתה חומר קאוסטי (מאכל) שעלול לפגוע גם באיברים פנימיים ולכן חשוב להיבדק במיון.

עקיצות ונשיכות

הגורמות לאודם באופן קיצוני, ערפול, דופק מואץ וקשיי נשימה יש לפנות בדחיפות, יש לזכור כי טיפול מהיר ויעיל במקרים מסוימים מציל חיים לכן חשוב להיות ערניים ולשים לב. במקרים בהם צריך ליטול טטנוס יש לפנות מידית

מחלות כרוניות

ילדים אשר סובלים ממחלות רקע או מחלות כרוניות, כל מחלה יכולה להיות מסובכת יותר מאשר בילד בריא, ולכן חשוב מאוד להיבדק על ידי רופא בדחיפות, גם אם לא מופיעים כל הסימנים הכוללים על מנת להימנע מסיבוכים מיותרים.

]]>