צעד כזה עומד להתרחש בועדת העבודה ורווחה של הכנסת. כי בשם "תיקון" להצעת חוק הבטחת הכנסה (ניכוי להורה עצמאי – הוראת שעה ותיקון) עומדים לפספס הזדמנות לעשיה משמעותית, ולהשאיר עוול קיים ומתמשך על תילו. ועוד להתגאות על עשיה חברתית.

הידעתן שאם עצמאית- שאבי ילדיה לא משלם מזונות- מקבלת מביטוח לאומי סכום מסוים (עד 3200 שח) עבור מזונות הילדים? הידעתן שבעצם ביטוח לאומי לא אמור להוציא את הכסף הזה מכיסו, אלא יש מנגנון גביה שאמור לגבות את הכסף הזה מהאבות החייבים? הידעתם שביטוח לאומי טוען שמנגנון הגביה הזה לא עובד מספיק טוב, ולכן אי אפשר לגבות את הכסף מהאבות?

ומה הפתרון?

מצמידים את מזונות הילדים למשכורת האשה- דבר שלא אמור להיות. ומתחילים לקזז... כשאשה מרויחה למעלה מ-5000 ש"ח (סכום "עתק" לכלכלת משפחה ממוצעת בישראל, נכון?!) היא לא יכולה לקבל יותר מזונות מביטוח לאומי. כי ביטוח לאומי טוען שהיא מרויחה מספיק כדי שלא תקבל יותר את הסכום - (שהוא אינו קצבה, אלא גביה שלהם)

התוצאה המיידית- האשה בוחרת לא לעבוד, או לעבוד בשחור, כדי לא להפסיד את הכסף. ונשארת עמוק בתוך מעגל העוני שאין לו התחלה ואין לו סוף. שר הרווחה חיים כץ החליט לנסות ולתקן עוול זה.- דבר יפה לכשלכעצמו. אבל הדרך פתלתלה, מסובכת וגם לא אפקטיבית.

אם הצעת החוק תעבור בכנסת מהיום הקיזוז הדמי המזונות יוקטן בכמה אגורות. אבל- הנשים שתבחרנה לקבל את מזונות הילדים דרך הביטוח הלאומי, לא תוכלנה לקבל בסוף השנה "מס הכנסה שלילי" - מה שהיו זכאיות לקבל עד היום. ואם נשים תבחרנה לא לקבל מזונות דרך ביטוח לאומי- אלא לקבל בסוף השנה מס הכנסה שלילי- אז הן באופן אוטומטי לא תהיינה זכאיות להטבות נוספות הקשורות למצבן כחד הוריות שצמודות לקבלת דמי מזונות מהביטוח הלאומי, סיוע בשכר דירה למשל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הם אומרים - אנחנו נותנים לאשה בחירה, בין גרוע, לגרוע יותר... שם בכנסת, הצעת חוק שעל פניו נשמעת חברתית ומיטיבה הופכת לקלישאה פופוליסטית כשמתחילים לקרוא בשורות הקטנות של החוק.

והכי חשוב, לאף אחד זה לא יעלה כסף. כי מעבירים תקציב מכיס אחד, לכיס השני. וקוראים לזה "חקיקה חברתית" ועל זה אנחנו לא נשתוק. הקואליציה ביטול קיזוז קצבת דמי מזונות ילדים מנסה כבר תקופה ארוכה להביא לשולחן הדיונים הצעות פשרה טובות בהרבה. מחר נהיה שם, במחאה לפני הדיון וגם בתוך הועדה. להשמיע יחד עם הנשים את הקול האמיתי, שלא מוכן להחשב "הון פוליטי" בעשיה ריקה מתוכן.

אז אם אכפת לכם וקראתם עד כאן, אשמח אם תשתפו את הפוסט הזה. ותתייגו את ח"כ חיים כץ את שר אוצר משה כחלון את כל חברות הכנסת שאמורות להתנגד באופן נחרץ לחוק זה בצורה שבה הוא עומד לעבור. קחו חלק במאבק שיכול לשנות חיים , פשוטו כמשמעו, למשפחות רבות.

]]>