דרבוקות, מחיאות כפיים ושירה חזקה ומלאת להט. זו הסימפוניה שקיבלה את פניי כשנכנסתי לאולם באומן שבאוקראינה, בו התכנסו עשרות חסידות סביב אישה אחת מרתקת ולא רגילה. כלומר, רבניות מחזירות בתשובה יש הרבה, אבל כאן, אצל הרבנית רונית ברש, הקונספט מעט שונה והחלטתי לברר את העניין מקרוב.

המתנתי בצד לסיום טקס הפרשת חלה ושעה נוספת של פניות בלתי-נגמרות לברכות לזיווג הגון או סתם פיסת יחס מהרבנית המוערצת בדמות סלפי מהיר, הגרסה שלהן ל'שיריים' שמחלקים אדמו"רים.

שמה של הרבנית ברש או בכינויה "רבנית הפייסבוק" לו זכתה הודות לעשרות אלפי הצפיות לסרטוניה ברשת, עלה לאחרונה לכותרות לאחר שהיא אושפזה ומצבה הדרדר עד כדי סכנת חיים, וכעבור מספר שבועות היא החלימה ושוחררה מבית החולים. בנוסף, הרב אמנון יצחק האשים אותה ב"החטאת הרבים", בעקבות אירוע שארגנה בחודש ניסן האחרון, בו השתתפו מאות נשים ובפניהן הופיע הזמר הישראלי ליאור נרקיס.

כשסוף סוף הגיע תורי, ציפיתי לדמות חזקה, אפילו לוחמנית, אך הרבנית ברש הפתיעה עם סגנון עדין, חייכני ונעים. טוב, התחלתי להבין מה עושות סביבה כל כך הרבה נשים שלא מפסיקות לשבח אותה ולהביע את הערצתן.

"מחלוקות? זה רק אומר שאני בדרך הנכונה"

איך את מגיבה לדברים החריפים של הרב אמנון יצחק נגדך?

"אני אומר על רבי נחמן" מעדיפה הרבנית לפתוח בדימוי קרוב ללבה, "חלקו עליו ואנשים שלא הבינו את דרכו, אפילו איימו לרצוח אותו. באחת התורות שלו הוא כותב; 'אני אוליך אתכם בדרך חדשה שהיא ישנה שהלכו בה אבותינו הקדושים, ויחלקו עליכם'.

מי שלא הולך בדרך הזו לא יכול להבין אותה, במיוחד אם הוא בא מבית חרדי. אני באה ממקום אחר, ואני מוליכה את הבנות בדרך שאני הלכתי. אני לא יכולה להביא את הבנות האלה ישר לשיעור תורה - הן לא תבאנה! אני צריכה לפתות אותן באיזושהי דרך, וזאת החכה שאני זורקת" אומרת ברש בתגובה להאשמות 'שופר נגדה'.

"ובהקשר לרב" היא מוסיפה, "מחלוקות תמיד תהיינה. זה רק אומר שאני בדרך הנכונה של רבנו. אז הכל טוב! ובכלל לא מתרגשת ממנו. ההפך. אני מודה לו על הפרסום שעשה לי" היא מחייכת.

אז מה המטרה שלך בעצם?

"להחזיר את כולם בתשובה, אבל מאהבה - לא מפחד" היא עונה מיד, "כמו אלה שאומרים "תשרפו בגיהנום אם לא תחזרו בתשובה!".

היכל הגוונים המשתנים

איך זה שכולן כאן כל כך מעריצות אותך? מה הסוד שלך?

"אני זה הן!" נחרצת הרבנית, "בלעדיהן אני כלום. אני זה כל אלו שאת רואה כאן. כל הצבעים, כל המינים. רבי נחמן הוא היכל הגוונים המשתנים".

הרבנית מפנה מבט אוהב לכל הנשים שממלאות את המקום. "תראי! כולן קוראות תיקון הכללי - עם כיסוי ראש, בלי כיסוי ראש, עם חצאית, עם מכנסיים - זה היופי שבדבר! בסוף כולן מתקרבות, אבל כל אחת בדרך שלה. הכל זה מאהבה, זה המפתח".

ומה יש לך לחדש לבחורה שגדלה בבית חרדי? היא גם יכולה להגיע לרגעי התעלות כמו חוזרת בתשובה?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מי שגדל וחונך לחיי תורה ואמונה מגיל קטן, כבר נמצא כאן בכח ההרגל" מבחינה הרבנית בהבדלים. "בחורה שרק חזרה בתשובה, נמצאת במצב של התחדשות. אבל גם את צריכה להיות שם!" היא פונה אליי, מאירה כולה, "רבי נחמן אמר שכל יום צריך לחזור בתשובה. את, בתוך המסלול הרגיל שלך, צריכה לעצור, לעשות חושבים.

כשהייתי בבית החולים הבנתי את הפירוש ל-"הנותן לשכווי בינה להבחין בין יום ובין לילה", הבנתי מה הפירוש של פוקח עיוורים ומתיר אסורים. קיבלתי משמעות אחרת. קיבלתי משמעות ל-"מודה אני לפניך!", שזכיתי לקום בבוקר והמכונה ציפצפה והכל היה בסדר והכל היה כמו שצריך והקו מראה עלייה וירידה, ממש כמו שהחיים שלנו הם עליות וירידות עליות וירידות. וגם מזה כח האחדות והתפילה של בנות ישראל עליי" היא לא שוכחת לציין.

"אלו שבאות מבית חרדי דווקא הן צריכות לחזק את עצמן, כי לנו זה נראה מובן מאליו ברכות השחר ושחרית ותפילות וברכות. אבל זה לא מובן מאליו. אני צריכה לקום כל בוקר ולהתחדש מחדש, להודות מחדש על זה שבעצם קמתי בבוקר! להגיד תודה להשם ולכוון משפט משפט כי יש לזה משמעות אדירה".

ואם אנחנו כבר כאן, במה תברכי את גולשות מאמע וכיכר השבת?

"אני רוצה להגיד לא רק לבנות כיכר השבת, אלא לכל בנות ישראל: ט"ו באב שמח, ויהי רצון שכל הרווקים והרווקות של עם ישראל יזכו לזיווג הגון וישר, שיהודים יתחתנו עם יהודיות ויהודיות עם יהודים ושנזכה כולנו, הדתיים ואלה שפחות, לחזור בתשובה שלמה מתוך שמחה ואמונה ובלי הפחדות!".

]]>