מכירים את זה שהילדים שואלים כל החג: לאן נלך היום? מה עושים היום? יש לנו תכנית? שוטחים מול הפנים את העיתונים החינמיים ומחפשים בים התכניות, תכנית הכי מיוחדת, אתר הכי מגרה, טיול ג'יפים הכי מושך?

מכירים את זה, שאתם בוחשים כל היום בראשיכם ותרים אחר תשובה הולמת, שתתאים גם לבן ה-5, גם לבן ה-10, גם לבוגרים יותר וגם לתינוק בן שנתו?

מכירים את זה שסוף סוף מחליטים לאן ללכת, ואפילו נוסעים לשם בתחבורה הציבורית, ובסוף איזו מפלה, אינספור אנשים, בלגן נוראי, חום אימים על אף שזה אמור להיות כבר סתוו. ההוצאה הכספית לא מה שתכננתם, אין מקום בסוכה הציבורית שבאתר לשבת לאכול, אף אחד לא מרוצה, וכשחוזרים הביתה מגלים שבדיוק מתחת לבית, במתנ"ס השכונתי, הייתה הצגה ממש מרגשת...

אז כדי שכל זה לא יקרה לך הורה יקר, בפעם האלפיים ואחת, בואו נלמד את עצמנו את הכלל: לא כל הרחוק – מופלא הוא, לא כל דבר שקשה להשגה – בהכרח טוב יותר מזה שבמגע יד.

למדו את ילדיכם ובעצם את עצמכם לחפש את התענוג מתחת לסכך שלכם, כי שם הוא.

הילדים שואלים לאן הולכים ומה עושים, כי הם רגילים שאתם, ההורים, שואלים את עצמכם בכל יום של חופשה את השאלה הזו. הם יודעים שהשאלה הזו מערערת את הביטחון שלכם ומחוסר ביטחון אתם פשוט קמים, נוסעים, מתענים ושבים.
הפעם, היו אתם בעצמכם המחליטים הבלעדיים. שבו וחישבו: האם באמת חובה לצאת מ-4 אמות הסוכה?

האם באמת אי אפשר להסתדר כאן? יחד? האם באמת האתר שאליו רצינו לנסוע מתאים לכל הילדים שלכם? האם התכנית תעניין אותם בכלל? והנסיעה לשם, עד כמה תהיה נוחה, מתאימה, רגועה?

ואולי, אולי יותר זול יהיה לכם לרכוש כמה משחקי קופסא שיכולים לרתק את כל המשפחה ליום שלם, לבשל ולאפות תבשילים ועוגות שגם הילדים אוהבים להיות מעורבים בהכנתם? ביום רגיל אין לכם פנאי לשתף אותם, אין לכם חשק להאריך את זמן השהייה במטבח, אבל עכשיו? למה שהם לא יבחשו, יקלפו, יטחנו, יקרצפו, יטעמו? – אם תעשו זאת בטוב טעם ודעת, הם ייהנו מכך כמו מכל תכנית אחרת.

למה לא להפעיל מוסיקה קצבית, לשיר ביחד, כך סתם בחול המועד ואולי אפילו לרקוד בסוכה? למה לא להזמין אורחים שאתם אוהבים, שילדיהם בגיל ילדיכם והילדים שלכם ייהנו מלשבת יחד בסוכה? למה לא לקחת את הילדים לשמחת בית השואבה שבבתי הכנסת שבשכונה? לשם מה לחפש את התענוג בעיר אחרת, בשכונה רחוקה? למה נדמה לכם שהסרט או ההצגה שבמרכז יותר מרתקים מאלו שמתחת למרפסת שלכם?

למדו את הילדים ובעצם את עצמכם למצוא את היופי במה שקרוב אליכם. ואם אתם רוצים להתרחק עוד קצת, צאו עמם לטיול – סוכות, ניסיתם פעם בשעת ערב נעימה לצאת לטיול רגלי משפחתי, להשקיף על סוכות השכנים מבחוץ, ולראות איך כולם חוגגים ושמחים?

אולי פעם תהיו אתם השראה למשקיפים אחרים, כי תאכלסו את הסוכה שבניתם בעמל רב, ולא תחפשו לברוח ממנה ולחפש תכניות?!

]]>