״מרק עוף מסייע לגוף להבריא בזמן חולי״

נכון.

מרק עוף מכיל מינרלים חיוניים וכן נוזלים החיוניים לגוף בעת מחלות חום לצורך ההבראה.
בנוסף, בזמן מחלת חום לרוב קיים קושי בשמירה על תזונה נאותה, ומרק העוף מכיל את כל תרכובות התזונה החיוניות שיכולות לתת מענה ראוי לכך. עם זאת, עדיין לא הוכח שהוא מסייע בהפחתת תופעות הצינון.

״מי שמחוסן נגד שפעת לא חולה בשפעת״

נכון חלקית.

אם חוסנתם נגד שפעת לאחרונה, תיקחו בחשבון את העובדה שאתם עדיין חשופים למגוון וירוסים אחרים ולזנים של שפעת שונים. עם זאת, תודות לחיסון,לרוב מדובר במחלה קלה ביותר שאורכת כיום-יומיים בלבד. בקיצור, גם אם חוסנתם, עדיין כדאי שתצטיידו בכמה חבילות של טישו (ואולי גם בכמה תרופות).

״אם יוצאים מהבית בשיער רטוב אפשר להצטנן״

לא נכון ולא נכון.

לידיעת הסבתות, שמפצירות בנו לא לצאת החוצה עם שיער רטוב: שיער רטוב או קור בדרך כלל אינם גורמים לתחלואה אלא רק לתחושה לא נעימה. קור קיצוני עלול אמנם להחליש את מערכת החיסון, אבל עדיין - שיער רטוב הוא ככל הנראה לא הסיבה שחטפתם שפעת..את רואה סבתא?

״ויטמין C עוזר נגד הצטננות״

לא נכון.

אמנם דרושות לגוף כמויות מזעריות של ויטמין C על מנת לשמור על מערכת חיסון תקינה, ולכן מי שלא משלב ירקות ופירות בתפריט זקוק להשלמה שלו - אבל בעת מחלה פעילה אין לוויטמין זה כל השפעה. לכן הלימון שתוסיפו לתה אולי יתרום לבריאות הכללית שלכם, ואולי אפילו יסייע למנוע מכם לחלות, אבל הוא לא בהכרח יעזור לכם בזמן שאתם חולים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

״שתייה חמה מסייעת לכאב גרון״

נכון חלקית.

שתייה חמה אמנם גורמת להקלה מסוימת ומפחיתה את פעילות העצבים המעבירים כאב, לכן היא אמנם יכולה להפחית מעט את הכאב - אבל דווקא גלידה וקור יעילים יותר נגד הפחתת בצקת בלוע ומקלים על הסימפטומים המעיקים.

״מחלות חורף של ילדים לא מידבקות מבוגרים״

לא נכון. חלק גדול מהמחלות הוויראליות של הילדים דווקא כן גורמות למחלות בקרב מבוגרים. ויותר מזה,הילדים הם נשאים של חיידקים שבאוכלוסייה מבוגרת עלולים לגרור מחלות משמעותיות יותר ל״ע מאשר אצל ילדים. חיסון הילדים והמבוגרים מפני שפעת מונע את המחלות הוויראליות המהוות קרקע להתפתחות זיהומים חיידקיים משניים.

״מחלות ויראליות״ מתרחשות באוויר!

לא נכון.

מרבית הווירוסים מועברים דווקא במגע. לכן שטיפת ידיים היא הדרך היעילה ביותר להימנע מהידבקות במחלות ווירוסים שונים.

והעיקר? שניהיה בריאים..חורף בריא :) אאאאפצ׳י...סליחה.

]]>