בששת הימים האחרונים נתונים כל מאמציה ומעייניה של מדינת ישראל במאבק ארוך ועיקש בלהבות האש שכילו כבר כמה וכמה חלקות טובות ברחבי הארץ. גם מדינות שונות ברחבי העולם התגייסו למאמץ המשותף ותרמו מטוסים וכוחות כיבוי שבאו לעזרתם של לוחמי האש. מלבד הנזקים הקשים ברכוש, ופציעות קלות-בינוניות בגוף שספגו הערים הבוערות, לא נרשמו - בסיעתא דשמייא -אבידות בנפש.

האסון הנוכחי, נכנס לספר ההיסטוריה של מדינת ישראל ונרשם כאסון השריפות הגדול ביותר שידעה המדינה, אך במקומות אחרים בעולם נרשמו שריפות ענק בספר ההיסטוריה העולמית בתור כמה מהאסונות הגדולים והקטלניים ביותר שידעה האנושות בכלל. אספנו עבורכת 7 מהשריפות הקשות והמעניינות בהיסטוריה.

1. בוסטון 1872: השריפה היקרה ביותר בהיסטוריה

השריפה בבוסטון בשנת 1872 אמנם לא גבתה מספר הרוגים גבוה יחסית (20 במספר) אך נכנסה לספרי ההיסטוריה תחת הכותרת: השריפה היקרה ביותר שידעה האנושות. האש שפרצה באיזור המסחר של העיר, כילתה מאות בתי עסק ומסחר ומקומות עבודה של אלפי תושבים, מה שגרם לפשיטת רגל של עשרות חברות ביטוח, בניסיון לשלם פיצויים לניפגעים. מחסור במשאבים לכוחות הכיבוי המקומיים, כך גילתה החקירה, היה הסיבה העיקרית למחיר הגבוה (תרתי משמע) שגבתה השריפה, כש-776 בניינים מסחריים נשרפו כליל.

חורבות שריפה הגדולה בבוסטוןחורבות שריפה הגדולה בבוסטון

2. השריפה שהצילה חיים. לונדון 1666

הבירה הבריטית ידעה שריפות רבות במהלך ההיסטוריה, אך הידועה מכולם היא זו של 1666, שהשפיעה על הממלכה המאוחדת כולה, בכך שכילתה את שכונות העוני של העיר ועצרה את התפשטות המגפה שהחלה להתפשט מהן בקיץ הקודם. בראייה היסטורית האש אמנם גבתה חיים של שישה קורבנות והותירה רבים ללא קורת גג, אך היא הצילה חיים של אין ספור אנשים כשחיטאה את האזור הנגוע ביעילות ובמהירות.

השריפה הגדולה בלונדון. ציור שמן משנת 1666השריפה הגדולה בלונדון. ציור שמן משנת 1666

3.השריפה הידועה בעולם: שיקגו 1871

השריפה הידועה לשמצה שפרצה באוקטובר 1871, בארווה קטנה, כילתה חלק גדול משיקגו, הרסה 17000 בניינים והותירה 90000 בלי קורת גג. רוב התושבים אמנם הספיקו להימלט מבעוד מועד, אך נותרו ללא קורת גג וללא יכולת להתגונן בפני החורף הקפוא שעמד בפניהם. בעקבות השריפה עברו כוחות הכיבוי של העיר ראורגניזציה מחודשת ורפורמות מקיפות שהפכו אותם לסמל של מקצועיות והצטיינות ברחבי העולם.

חורבות העיר שיקגו לאחר השריפהחורבות העיר שיקגו לאחר השריפה

4. השריפה שדילגה מעל האגם ועל התודעה. פשטיגו 1871

השריפה שפרצה במישיגן ובוויסקונסין באוקטובר 1871 זכורה כשריפה הקטלנית ביותר בתולדות ארה"ב. הלהבות שגמאו מרחקים עצומים מחקו בדרכן ערים שלמות ויותר מ-14 מליון דונם של צמחייה.

בשריפה הזו נרשם מספר הרוגים גדול יותר מכל שריפה אחרת בהיסטוריה של ארה"ב. לפחות 1500 איש מצאו את מותם באש הנוראית (יש עדויות המצביעות על 2500 הרוגים) . העיירה שספגה את הנזק הקשה ביותר הייתה פשטיגו שכמעט כל תושביה ניספו באסון.

הרוחות העזות והמזג האוויר היבש ששרר אז, ליבו את האש ויצרו טורנדו של להבות שהשליך קרונות רכבת לגובה של מאות מטרים באוויר והעיף בתים ממקומם. התנופה העזה העיפה את הלהבות שדילגו מעבר לאגם מישיגן ונהר פשטיגו והתפשטו בצד השני. השריפה בפשטיגו שהתרחשה במקביל לשריפה הגדולה בשיקגו, נדחקה אמנם לשוליים של ספרי ההיסטוריה אך עדיין נחשבת לשריפה הקטלנית ביותר שידעה ארה"ב

5. השריפה שגבתה חיים של מאות אלפי קורבנות. טוקיו 1923

רעידת אדמה קשה שהתחוללה בטוקיו גרמה לפריצת שריפה אימתנית שטבחה במאות אלפי תושבים ומחקה מאות עיירות כליל. על פי ההערכות, 142000 איש קיפחו את חייהם בתופת הזו ושני מליון איש נותרו ללא קורת גג. רעידת האדמה גרמה לצונאמי שחבר לרוחות חזקות מסופת טייפון שהתחוללה בסמוך והם האיצו את התפשטות האש המשתוללת.

טוקיו נבנתה מחדש, בדיוק בזמן כדי להיחרב כתוצאה מההפצצות של מלחמת העולם השנייה.

טוקיו לאחר השריפהטוקיו לאחר השריפה]]>