שאלה:

בתנו בת ה7 לומדת בכתה א'. היא ילדה טובה, אבל כל בוקר, בדיוק כשאנחנו צריכים לצאת לעבודה, היא מתחילה להתווכח. חסר לה ספר, היא לא רוצה את החולצה הזאת, התסרוקת לא מדויקת, האחות הגדולה מעצבנת וכך עוד הרבה דברים. בסופו של דבר היא יוצאת מהבית באיחור, עם פתק ביד. ואנחנו מאחרים לעבודה באופן קבוע.

אנחנו מנסים להסביר לה כל ערב שאנחנו ממהרים בבוקר, שנפסיד שעת עבודה, שהיא חיבת להגיע בזמן, שתקבל עונש מאתנו או מהמורה, אבל שום דבר אל עוזר. מה עוד אפשר לעשות כדי שתלך לבית הספר כמו כולם?

תשובה

הבנת המצב: בתכם ילדה חכמה היא. היא יודעת שבזמנים מסוימים היא תצליח לקבל את מלוא תשומת הלב ממעשיה. היא מוצאת את הזמן הכי אסטרטגי והכי משמעותי עבורכם, זוהי שעת הבוקר, ואז היא מתחילה להוכיח את עצמה.

מה היא עושה? היא עושה כל מה שביכולתה כדי ללכוד את תשומת ליבכם.

מה אתם עושים? הולכים שבי אחריה. נותנים לה את מבוקשה בדרך השלילית ומנסים לבלום את ההתכתשות הבאה.

מה יוצא מזה? מדי בוקר בבוקרו אתם יוצאים לעבודה מאוחר, היא מאחרת לכתה, אתם כועסים ועצבנים, היא חדורת רוח קרב ושום דבר לא מסתדר.

מה לעשות?

1. באחד הימים, בשעה נינוחה, שוחחו עם הילדה על הבוקר. אמרו לה כמה קשה לכם להתייחס אליה בשעה זו, הסבירו לה שזו שעה שבה עליכם לעזוב את הבית בזמן מסוים, גם היא אמורה להימצא בכתה בזמן מסוים. דווחו לה מה ברצונכם לעשות: אנחנו נצא לעבודה בזמן, נסמוך עלייך שתסתדרי ונשאיר אותך להסתדר.

2. זכרו שאין זה עונש. אל תעבירו את הדברים לילדה בתוכחה אלא כאמירת דברים לצורך העברת מידע.

3. מכיוון שאסור להשאיר את הילדה לבדה בבית, בדקו מי יוכל להישאר עם הילדה, או בסביבתה. אולי סבתא, אולי שכנה פנויה, אולי האחות הגדולה שהזכרתם קודם, זה לא צריך לקחת יותר מידי ימים.

אתם חייבים לצאת בזמן לעבודתכם. אתם חייבים להוכיח לילדה שאתם באמת מוכרחים להיות בעבודה ושלא סתם אמרתם.

אתם חייבים לצאת בזמן לעבודתכם גם משום שרק כשהילדה תהיה ברשות עצמה, היא תפסיק לנדנד לכם.

4. ילדים לא אוהבים להישאר לבדם בבית, גם אם האחות הגדולה בשטח ועוד מעט תצא. גם אם השכנה נכנסת מידי פעם, לכן סביר שהילדה פשוט תברח מהבית כמה יותר מהר.

5. בשום אופן אל תתעכבו ליד הדלת. הילדה חייבת לשמוע שאתם מוכרחים ללכת. אין מה שיעצור בעדכם.

6. אל תתנו לילדה פתק על איחור, שתלמד להסתדר בעצמה, אם פעם תיענש על איחורה על ידי המורה- היא תבין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

7. אל תרחמו על הילדה ותתקשרו לבדוק מה קרה, להפך, רק כשתסמכו עליה, היא תתחיל לסמוך על עצמה.

8. השאירו לילדה מפתח לנעול את דלת הבית, היא תרגיש בוגרת ותלמד להיות אחראית. אם אתם דואגים בכל זאת, שלחו את השכנה או את הסבתא לבדוק בימים הראשונים לאחר שהילדה יצאה.

9. כשתשובו מהעבודה הרעיפו אהבה על הילדה, אל תרבו לדבר על הנושא, אלא רק אמרו כלאחר יד: היום המנהל שלי היה מרוצה. הגעתי בזמן. כך הוא ימשיך להעסיק אותי ואני אמשיך להוכיח את עצמי! (או כל משפט דומה שמתאים לתחום עיסוקכם).

כלל ברזל: השתדלו לצאת מתוך המלחמה. בשביל להילחם צריך שניים. ברגע שלא יהיה לילדה עם מי לריב, עם מי להתווכח ולמי להוכיח דברים – היא פשוט תחקה אתכם שממהרים להגיע בזמן לעבודה ותרוץ אף היא אל הכיתה.

]]>