זה קרה לפני 3 שנים. יהודיה שומרת מצוות הגיע לעבודתה כרגיל בנמל התעופה בוושינגטון והופתעה לגלות כי הם לא מוכנים לקבלה חזרה לעבודה, זאת לאחר שנעדרה לחופשת חג הפסח ולפי כללי המקום החופש הזה לא מקובל. היא החליטה לתבוע את מקום עבודתה ולא לעבור בשתיקה על כך - אך ורק מעצם היותה יהודיה.

הנושא הובא לטיפול בשבוע האחרון בבית המשפט הגבוה בניו יורק. אותה אישה טענה כי הנהלת שדה התעופה פשוט הענישה אותה בגלל שלא יכלה לעמוד בתנאים, והחליט לקצץ לה מהמשכורת חמישה ימים (ימי חג הפסח) שחרגו מחופשת חג רגילה. לטענתה היא ביקשה להיעדר בדיוק באותו אופן בו היא נוהגת תמיד לבקש במשך כל 25 שנות עבודתה בשדה התעופה המרכזי בוושינגטון. לדבריה נשללה ממנה הזכות החוקית להיעדר מסיבות דתיות. כתוצאה ממעשה האפליה נאלצה העובדת לבסוף לפרוש בפרישה מוקדמת מחוסר רצון.

היא החליטה לתבוע את שדה התעופה, והשבוע עלה הנושא שוב בבית המשפט. עם בא ההכרעה תיהיה גם השלכה גדולה על כל סוגיית נושא אפליית עובדים יהודים ועל חופש דת באמריקה.

עורך הדין שמייצג את האישה, טען השבוע בבית המשפט שהימנעותה של הנהלת שדה התעופה - מנתינת מענה לצרכיה הדתיים של העובדת הם בעצם עונש עבורה על כך שהיא נאמנה ליהדות ולאמונה שלה בעצם, אך השופט לא כל-כך האמין לדבריה, ושאל איך זה ייתכן שבמשך עשרים וחמש שנים בשדה התעופה לא הייתה שום תקלה מצד דשה התעופה שבוע עבדה. אך עורך הדין של האישה אמר כי אמנם יכול להיות שההסטוריה שלהם הייתה נקיה, ללא תקלות והפליות, אך אין זה פותר אותם מעונש שלילת זכויות אזרח בסיסיות.

עוד התעקש עורך הדין שמייצג את האישה, כי התובעת מייצגת לא רק את עצמה, אלא את כלל העובדים ששומרים תורה ומצוות בכל מקום ובכל עבודה. "זהו המקרה השקוף ביותר שפגשתי בחיי בו ניתן עונש על כך שאדם לא הופיע לעבודה בשבת או ביום טוב. אם היא נענשה על כך שהיא לא באה לעבודה בימים האחרונים של חג הפסח, שום עובד שומר שבת איננו יכול להיות בטוח שלא יענישו אותו באופן בלתי צודק על היעדרות בשל סיבות דתיות".

בית משפט גבוה בניו יורק דן בימים אלה בתביעה של יהודייה שומרת מצוות הטוענת כי הנהלת שדה התעופה המרכזי בוושינגטון שבו עבדה הענישה אותה בגין שמירת חגים ושבתות, דבר שאף הוביל לפיטוריה.

הנושא הובא בשבוע האחרון לדיון בבית המשפט האמריקני לערעורים במחוז הרביעי ברי'צמונד, בירת וירג'יניה, ארה"ב. להערכת משפטנים מקומיים, להכרעה במשפט המדובר תהיה השלכות על כל סוגיית אפליית עובדים יהודים ועל חופש הדת בניו יורק.

מדובר ביהודייה שומרת מצוות שטוענת שנענשה על ידי רשות נמל התעופה בוושינגטון בגלל שמירת חג הפסח, לאחר שלא הופיעה בה לעבודה לפני כשלוש וחצי שנים, בחג הפסח תשע"ג. עם שובה לעבודה הודיעו לה מעסיקיה שפרק הזמן של היעדרותה מהעבודה לא סוכם עמם באופן שמקובל בחברה ובשל כך היא תיענש בכך שינכו לה חמישה ימים ממשכורתה כמו שמקובל לגבי היעדרות ללא אישור.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לטענתה היא ביקשה להיעדר בדיוק באותו אופן בו היא נוהגת תמיד לבקש במשך 26 שנות עבודתה בשדה התעופה המרכזי בוושינגטון. לדבריה נשללה ממנה הזכות החוקית להיעדר מסיבות דתיות. כתוצאה ממעשה האפליה נאלצה העובדת לבסוף לפרוש בפרישה מוקדמת מחוסר רצון.

עורך הדין החרדי נתן לווין, המייצג את העובדת היהודייה, טען בבית המשפט שהימנעותה של הנהלת שדה התעופה מנתינת מענה לצרכיה הדתיים של העובדת הם בעצם עונש עבורה על כך שהיא נאמנה ליהדות.

השופט ג'יי הרווי ווילקינסון פקפק בנכונות טענתה, לפיה התקרית הייתה מבוססת על חוסר נכונות לאפשר לה את דרישותיה הדתיות. לדבריו לרשות שדה התעופה עבר של 26 שנים נקיות מאשמה כמעט לגמרי. אולם עורך הדין לווין טען בדבריו: "אתם יכולים לטעון שיש לכם היסטוריה נפלאה ביחסכם לשחורים, ויש לכם סמנכ"ל שחור בחברה, אך זה לא פוטר אתכם משלילת זכויות אזרחיות בסיסיות".

לווין התעקש על כך שטענתה של הלקוחה שלו מייצגת את כלל העובדים שומרי המצוות בכל מקומות עבודתם. "זהו המקרה הברור ביותר שפגשתי מעודי בו ניתן עונש על כך שאדם לא הופיע לעבודה בשבת או ביום טוב. אם היא נענשה על כך שהיא לא התייצבה בעבודה בימים האחרונים של חג הפסח, שום עובד שומר שבת איננו יכול להיות בטוח שלא יענישו אותו באופן בלתי צודק על היעדרות בשל סיבות דתיות", הוסיף.

]]>