1. עניין של לוקיישן: הפצעונים מופיעים במקומות שונים בהתאם לגיל. אצל מתבגרים מופיעים פצעי האקנה בעיקר בפנים: על הלחיים, המצח וגם על האף. לעומת זאת, אצל מבוגרים מופיעים הפצעים בעיקר מתחת לפנים, כלומר בצוואר ובסנטר.

2. על עור צעיר ומבוגר:

עם השנים, הופך העור שלנו לדק יותר. כבר בגיל 30 העור שלנו שונה מהותית משהיה בגיל 15, הוא דק ורגיש יותר. הטיפול בעור נגזר מכך, כיוון שתרופה שנמצאה יעילה עבור נערים ונערות עלולה לגרום לנגעים ולהחמיר את הפצעים אצל אדם מבוגר.

3. סובלים מחצ׳קונים? אז קדימה פעילות גופנית!

פעילות גופנית עוזרת לטיפול באקנה בכך שהיא מאזנת את רמת הסוכר בדם ובכך מקטינה את ייצור הורמון האינסולין בלבלב. זהו צעד ראשון וחשוב לאיזון הפעילות ההורמונאלית בגוף ולירידה בקצב פעולתן של בלוטות החלב.

4. אז מה לא לאכול?

סוכרים, קמח לבן ומאכלים בעלי גלוקוז גבוה מאלצים את הגוף לייצר כמות גבוהה של אינסולין ובכך מגבירים את הפעילות ההורמונאלית בגוף. לכן מומלץ להימנע מאוכל מעובד, מתוק, ממותק ( מלאכותי) ושומנים. מחקרים הראו כי קיים קשר בין צריכת חלב ומוצריו להגברת הסיכון לאקנה. כמו כן, ידוע כי יוד, הנחוץ לגוף בכמות קטנה,גורם לאקנה. על פי רוב, אנו צורכים את כמות היוד הדרושה לגוף באמצעות תזונה מאוזנת. יוד נמצא במלח בשיעור גבוה יחסית, והנה עוד סיבה טובה לצמצם את צריכת המלח בתזונה.

5. ומה כן כדאי לאכול?

דגים, בעיקר כאלה עם רמה גבוהה של חומצת שומן אומגה 3 . עוד מומלץ לאכול ירקות ירוקים, אגוזים קטניות, תות שדה, פירות הדר ועוד.

6. זהירות מהשמש:

אומרים כי חשיפה לשמש "תייבש" את העור ובכך תסייע לריפויו ולהעלמת הפצעונים. חשיפה לשמש אולי תסייע בטווח הקצר אבל תוך זמן לא רב ישובו הפצעים. לעומת זאת, הנזק הטמון בחשיפה לקרינת השמש גבוה, והסיכון רב מהסיכוי הפעוט לשיפור, ולו גם זמני. קרינת השמש, ובוודאי במדינה ים-תיכונית כשלנו, מסוכנת לעורנו ועלולה לגרום לו לנזק ברמה גבוהה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

7. תרופות עלולות לגרום לאקנה

ישנן תרופות שנטילתן עלולה לחולל ולגרום לאקנה, או להחריף את מצבה, אם כבר קיימת. ב"רשימה השחורה" של הסובלים מאקנה נמצאות בין היתר: תרופות על בסיס סטרואידים. תרופות על בסיס יוד, תרופות הורמונאליות, תרופות נגד אפילפסיה, תרופות לטיפול בדיכאון.

8. גנטיקה

אקנה אינה מחלה גנטית ולא נמצא קשר ישיר בין גנטיקה למחלה. אבל הגנטיקה משפיעה באופן עקיף על המחלה ועל הסיכון ללקות בה. ישנם גנים המגבירים את רגישות העור להורמונים, והתוצאה של רגישות יתר זו היא ייצור מוגבר של חלב בבלוטות החלב, ומכאן אקנה.גנים משפיעים גם לטובה בייצור חומרים אנטי דלקתיים בעור, שיכולים לשכך את התגובה הדלקתית שהתפתחה.

9. אפשר לטפל באקנה ביעילות באופן טבעי:

הרפואה הסינית רואה באקנה ביטוי למצב של חום עודף בגוף המאיץ את התהליך הדלקתי. טיפול ברפואה סינית הכולל צמחי מרפא לשתיה, דיקור ושינוי תזונתי עוזרים מאוד בהורדת הדלקת, החזרת האיזון ההורמונאלי לגוף והטבת מצבו של העור. הרפואה הטבעית מציעה מגוון טיפולים ותכשירים לטיפול באקנה, ואחד מהם לדוגמה תוכלו למצוא בכל מטבח. דבש הוא חומר אנטיספטי, כלומר בעל תכונות מחטאות. הוא מכיל חומר אנטי בקטריאלי ועוד בימי קדם נהוג היה להשתמש בו לחיטוי פצעים ונגעים ולהרגעת העור. בנוסף, דבש הוא נוגד דלקות מצוין, ועל כן נחשב תרופה טבעית מצוינת לאקנה.

10. מה עושים?

קודם כל, רק דבש אורגני ולא תעשייתי, כזה שבתהליך הייצור שלו לא עבר חימום אשר הורס את החומרים הפעילים שבו. שנית, מתאפקים ולא אוכלים, אלא מורחים על הפצעים בנדיבות וברוחב לב. מחכים לפחות 15 דקות ושוטפים. חשוב למרוח את הדבש על "משטח עבודה" נקי, כלומר שטפו היטב פנים וידיים לפני השימוש.]]>