ביום שישי האחרון עצר העולם את נשימתו, ומיליוני איש עקבו בעיניים פעורות בציפייה אחר שמלתה של, סליחה אחר נאום השבעתו של נשיאה ה-45 של ארה"ב, דונאלד טראמפ. יום מכונן לעם האמריקאי, אין ספק, ותחילתה של תקופה אפופת מסתורין ולא נודע, שללא ספק תיחרט לעד בספר ההיסטוריה של ארה"ב כתקופת כהונתו של אחד מנשיאיה ההזויים והשנויים ביותר במחלוקת של ארה"ב.

אך עם כל הכבוד (ואין הרבה כבוד) לדונלד טראמפ, מנופח, פומפוזי ודייג סופרלטיבים, מדובר ביום לא פחות חשוב לעולם האופנה שצפה בנשימה עצורה בתשובה לאין ספור השאלות, הויכוחים, הדיונים וההשערות שקדמו לטקס הגדול; מה ומי תלבש הגברת הראשונה של ארה"ב.

בחירתה של הגברת הראשונה השנויה כל כך במחלוקת, בשמלת 2 חלקים מרשימה וסולידית מבית המעצב ראלף לורן, היוותה אם כן אמירה חזקה ומשמעותית, שיוחסו לה עד כה כמה וכמה משמעויות וכוונות נסתרות.

הבחירה במעצב האמריקני המיתולוגי שדרה מסר של גאווה אמריקנית על אף היותה ילידת חוץ לארץ, ורצון להתחבב על העם, לצד נסיון לשדר אחדות בעצם בחירת מעצב המזוהה עם המתחרה המיתולגית הילרי קלינטון (או אולי עוד מכה מתחת לחגורה? למלניה הפתרונים), אך מעבר לכך מדובר בתשובת משקל חזקה לקולות המתנגדים שהושמעו נגדה ממעצבים בולטים בתעשיית האופנה האמריקנית.

נסיון לשדר אמריקאיות ומסורתיות (צילום מסך מתוך יוטיוב, The White House)נסיון לשדר אמריקאיות ומסורתיות (צילום מסך מתוך יוטיוב, The White House)

בעקבות פוסט נועז ומנומק שהעלתה מעצבת הבגדים הצרפתייה סופי טילט לטוויטר לפני מספר שבועות, בו היא פרשה בפומבי את הנימוקים להתנגדותה להלביש את הפירסט ליידי העתידית של ארה"ב, קמו מעצבים נוספים שהכריזו חרם בלתי רשמי על אשתו של דונלד טראמפ המזוהה עם קידום ערכים כמו "גזענות, שובניזם ושנאת זרים", כפי שכתבה טילט.

למעשה, התפישות להן נתנה פומביות, היו קיימות עוד לפני כן בין השורות. תמיכתם של מעצבי העל בהילרי קלינטון לצד היעדר רכיבתם של בעלי המותגים אותם לבשה מלאניה על גלי הפרסום והתהילה שזכו להם באדיבותה לאורך כל תקופת הבחירות, שדרו מסר אחיד: העדר הזדהות פוליטית וערכית עם האשה שעומדת כרגע באור הזרקורים.

מדובר היה בצעד אמיץ ונועז מאד מצידה של טילט ומצד מעצבים נוספים שהזדהו איתה. מותגים רבים בעולם קדמו ואף בנו את עצמם מקשר עם נשים מתוקשרות באוריינטציה פוליטית. אולם כפי שהבהירה טילט, הבעיה לא היתה כמובן, ייצוגית או אסטתית, אלא בעיית הזדהות של ערכי המותג עם ערכיה של הדמות הפוליטית שתדגמן, או ליתר דיוק, הנשואה לאישה שתדגמן אותו. השאלה היתה מה יגבר על מה, הכסף או הערכים?

מלאניה טראמפ, ידעה כנראה מה היא עושה כשהדהימה בלוק 2 חלקים אלגנטי, מתוחכם ואופנתי ובעיקר - צנוע, בעיצוב אישי של אחד המעצבים המוערכים ביותר בארה"ב. השמלה התכלכלה והמאופקת של ראלף לורן שדרה יותר מכל את הרצון להתפייס ולהרגיע את הרוחות הלוהטות והמתנגדות לפירסט ליידי שעד כה זוהתה עם מראה פרובוקטיבי למדי. בצווארון גבוה ואצילי, בברכיים ומרפקים מכוסים, הוכיחה מלניה את מה שהאפנה החרדית מקיימת מאז ומעולם; אין כמו לוק צנוע ואצילי למראה מכובד, ואלגנטי המשדר סטייל ויוקרה.

הטרנד הזה שזוהה לראשונה עם הנסיכה קייט מידלטון ובידל אותה כ"כ לטובה על השטיחים האדומים, מוכיח את עצמו שוב גם בהשבעה של נשיא ארה"ב. האאוטפיט המכסה של הגברת הראשונה ששולב עם כפפות אלגנט ועקבי סטילטו תואמים לא רק זועק סטייל ושיק, אלא מסמל את המהפך האופנתי בסגנון הלבוש שעברה ואת רצונה לייצג בכבוד את מעמדה כפירסט ליידי בזכות עצמה, ולא רק כאשתו של האמריקני המוגזם והגזעני שלצידה. צניעות זה שם המשחק, רבותי.

]]>