אאא

באמירת "מה טובו אהלך יעקב משכנותיך ישראל" במקהלה, נפתח מעמד הכתרת הרב אברהם ווייל לרבה של שטרסבורג ואזור הריין התחתון בצרפת, שהתקיים בבית הכנסת הגדול בעיר.

בטקס המרהיב שהפך למפגן אחדות מרשים, השתתפו מאות מבני הקהילה בראשות הרב פנחס גולדשמידט נשיא 'ועידת רבני אירופה'. הרב ווייל נשא נאום נרגש, לאחר שהרבנים וראשי הקהילה עיטרוהו בטלית, ואמר: "קטונתי מכל החסדים, ובכבוד ובחרדת קודש אני מקבל את הכהונה הרמה בעיר שבה כיהנו גאוני תבל ואעשה כל שביכולתי כדי להיות ראוי להמשיך את שושלת הקודש;. אני מודע לאתגרים העומדים לפני ובראשם הצעירים דור העתיד שיש לקרב. לבנות איתם את העתיד על לבת העבר המפואר תוך חיזוק הקהילות ומוסדות התורה והחסד".

לאחר תפילה לשלום צרפת והקראת מינוי הממשלה על ידי נשיא הקונסיסטואר, נשא דברים חמים נציג הממשלה ושר הפנים, מושל 'המזרח הגדול' של צרפת ז'אן לוק מארקס, שאמר: "לצרפת חוב גדול ליהודים. חלקנו בימי ממשל וישי היה גדול בשואת יהודי אירופה האיומה ואנו גאים בהתחדשות היהדות, למרות האנטישמיות החדשה המתפתחת באירופה כולה".

המושל מארקס גולל דקות ארוכות את תולדות יהודי צרפת לאורך כאלף שנים, והבטיח בשם הממשלה כי צרפת תעשה כל אשר לאל ידה במלחמה באנטישמיות בכדי שיהודים יחיו בה בשלווה ובביטחון תוך חופש דת ושמירת מצוות היהדות.

הרב גולדשמידט אמר במשאו במעמד ההכתרה: "שטרסבורג של ימינו מחדשת ימיה כקדם וראויה לכתר תורה. יותר מאלף יהודים לומדים מתחנכים וגדלים על ברכי התורה בחינוך תורני עם כוללי אברכים להוראה, מוסדות תורה וחסד והיהלום שבכתר: כולל לדיינות שהוקם על ידי הקונסיסטואר. ראויה שטרסבורג כיום לחזור ולהיקרא 'ירושלים של צרפת'".

"זכיתם, קהילת שטרסבורג" – אמר הרב גולדשמידט - "שהרב ווייל עולה על כס הרבנות בה כיהנו מצוקי ארץ. גאוני הדורות שספריהם נלמדים בכל בתי המדרש בעולם כולו הוא הגבר הראוי לחיזוק הקהילה ומוסדותיה כאיש אשר רוח בו בין אדם למקום ובין אדם לחברו עדי נזכה כולנו לעלות לארצנו הקדושה במהרה בימינו".

בטקס המרשים השתתפו גם אב"ד אמסטרדם הרב אליעזר וולף, רבה היוצא של שטרסבורג רבי אליקים גרשון גוטמן, רבו של אזור הריין העליון רבי יעקב פחימה, הרב הצבאי האזורי יונתן בלום, רבני שטרסבורג ואזור אלזס, נציג רבנות טולוז הרב יוסף יצחק מטוסוב, רבה של קהילת 'חמדת שלמה' בשטרסבורג הרב מנדיל סממה, נשיא הקונסיסטואר בצרפת יואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר של אלזס ג'ון פול קלינג, נציגי הממשלה והעירייה וראשי קהילות וארגונים מישראל ומאירופה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב אברהם ווייל נולד לפני 34 שנים בשטרסבורג וקיבל את הסמכתו לרבנות בבית המדרש לרבנים בפאריס שבראשות הרב יצחק גוגנהיים. בשנת תש"ע מונה כרבה של טולוז שבצרפת ולפני כשנתיים נבחר כחבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה'.

הקהילה היהודית בשטרסבורג היא מהעתיקות והידועות באירופה ומיוחסת מאז ימי הרומאים. לאחר מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה גורשו בני הקהילה ונרצחו על ידי הנאצים, שבו היהודים לשטרסבורג. רבה הראשי דאז, רבי אברהם דויטש זצ"ל, קרא לגאון רבי אברהם דוד הורוביץ זצ"ל, לימים אב"ד ביה"ד של 'העדה החרדית' בירושלים, לשמש כאב"ד שטרסבורג - עובדה שביססה את הקהילה והפכה אותה למרכז רוחני ותורני בולט בצרפת עם מוסדות תורניים רבים ומערכת כשרות מפורסמת. כרבה של העיר כיהן גם מי ששימש כרבה של צרפת וכנשיא 'ועידת רבני אירופה' שנים רבות, הגאון רבי יוסף חיים סיטרוק זצ"ל.

כיום חיים בשטרסבורג כעשרים אלף יהודים המרוכזים בכמה קהילות ובהן הקהילה החרדית הוותיקה עוד מלפני מלחמת העולם השניה, קהילת "עץ חיים" שבראשות הרב שמואל עקיבא שלזינגר החבר בוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' ומשפחות רבות מבית מדרשם של רבי אליהו אביטבול ורבי גדליה נדל. בעיר אף פועלים עשרות בתי כנסת ובתי מדרש ומוסדות חינוך מפוארים על טהרת הקודש.

בית הכנסת בשטרסבורג בימים רגילים, כאשר התיבה נמצאת במקומה הרגיל ואינה מפורקת
בית הכנסת בשטרסבורג בימים רגילים, כאשר התיבה נמצאת במקומה הרגיל ואינה מפורקת
הגדלה