אאא

מתיחות דיגיטלית: המחלקה לביטחון המולדת של ארצות הברית הורתה לכלל סוכנויות ומשרדי הממשלה לאתר תוכנות של מעבדת קספרסקי במערכות המידע שלהם - ולהיערך להסרתן. הסיבה: קשר כביכול בין החברה המייצרת מוצרי הגנה למחשבים לבין ממשלו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין.

בהודעה שפרסמה המחלקה אמש (ד'), נכתב: "המחלקה מודאגת מהקשרים שבין אישים מסויימים בקספרסקי ושירותי המודיעין הרוסים וסוכנויות ממשל אחרות. החוק הרוסי מאפשר לסוכנויות מודיעין לבקש או לכפות סיוע מקספרסקי כדי ליירט תשדורות".

במחלקה ביקשו לאתר את התוכנות של קספרסקי בתוך 30 ימים ולהפסיק להשתמש בהן בתוך 90 ימים. בהודעה של המחלקה לביטחון המולדת נכתב עוד כי "הסיכון שהממשלה הרוסית, בין אם היא פועלת בעצמה או על-ידי שיתוף פעולה עם קספרסקי, יכולה לנצל את הגישה שמספקים מוצרי קספרסקי ולהעמיד בסכנה מידע פדרלי ומערכות מידע שישפיעו ישירות על הביטחון הלאומי של ארצות-הברית.

עוד נכתב בהודעה כי הם מבטיחים לתת למעבדת קספרסקי הזדמנות כדי להעלות את הטענות שלהם בכתב להאשמות של הממשלה האמריקני.

במעבדת קספרסקי הכחישו בנחרצות כי יש להם קשרים עם ממשל כלשהו. בקספרסקי הוסיפו כי לא יעזרו למדינה בנושא ריגול באינטרנט. "אין כל ראיות להאשמות של פקידים ומחוקקים אמריקנים כי תוכנת האנטי וירוס עשויה לשמש ככלי ריגול לקרמלין", נמסר. "לא הוצגו שום ראיות אמינות על-ידי אף ארגון כלשהו, שכן ההאשמות מבוססות על טענות שווא ועל הנחות שאינן מדויקות".

בארה"ב דווח כי עוד קודם להוראות הממשל האמריקני, הסירה חברת בסט ביי את מוצרי מעבדת קספרסקי ככל הנראה בשל אותו החשש. לאמריקאים יש סיבה לחשוש שכן על פי פרסומים שלא אומתו לחלוטין הם עשו שימוש דומה בתוכנות נפוצות למטרות ריגול ואיסוף מידע.