אאא

יו"ר 'יש עתיד' חבר-הכנסת יאיר לפיד ניצל את המתיחות בערד, בין התושבים החילונים ופעילים אנטי-דתיים לבין הקהילה החסידית בעיר, ובא הבוקר (חמישי) לביקור בעיר, כפי שנחשף ב"כיכר השבת".

לפיד הגיע אל העיר יחד עם ח"כ מאיר כהן, ראש עיריית דימונה לשעבר, פגש את ראש העירייה ניסן בן חמו ואת סגן מפקד המרחב ניצב משנה ירדן קלנדרוב, שפיקד על אירוע האלימות בעיר בגין שלט הפגיעה בחסידים שהצית מהומה, והעביר לנוכחים סקירה על האירוע.

"באנו לכאן לערד כדי לתת גיבוי מלא לראש העיר, ניסן בן חמו, לתושבים שלו, שסובלים מאלימות, מהטרדות בלתי פוסקות של קבוצה קיצונית קטנה של חסידי גור שנתמכת בידי השר ליצמן", אמר לפיד, משל רק התושבים החילונים סובלים ואילו חיי החרדים בעיר הם על מי מנוחות.

בן חמו ולפיד (צילום: יש עתיד)
בן חמו ולפיד (צילום: יש עתיד)

"לא יכול להיות ששר בממשלה יופיע בהפגנה בלתי חוקית אלימה כדי לתמוך במפגינים במקום לתמוך בתושבים", אמר לפיד, כשהוא מתעלם מהעובדה שגם חסידי גור הם חלק מתושבי העיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בוא לא נתבלבל", המשיך לפיד, "לא מדובר פה בשום מריבה על עניינים של דת, אלא על כסף, תקציבים ומבנים ואנשים שרוצים יותר ממה שמגיע להם. מה שמגיע להם כולם יקבלו בדיוק מה שמגיע להם כמו כל תושב אחר, הם לא יקבלו יותר כי יש פה משאבים מוגבלים כמו בכל מקום והם צריכים לקבל כמו כל התושבים האחרים".

לפיד הוסיף ואמר כי "אני אומר אם מישהו חושב שזה מלחמת דת שילך פה לחסידי חב"ד הם סבלו לא פחות הטרדות וילכו לציבור הדתי לאומי, הוא סבל לא פחות הטרדות. מה שאנחנו רוצים זה ערד שקטה שבה כל ילד יש לו גן ללכת אליו, לאנשים יש איפה לגור, יש שקט והם צריכים לדעת שיש גיבוי מלא לעיר ולראש העיר. אנחנו שנתיים ניסינו להוריד את הלהבות וגם עכשיו חלק מהביקור פה, חלק מהביקור בערד, כדי לדבר עם הפעילים ולנסות להוריד את הלהבות, אבל הם צריכים לדעת לא תהיה פה כניעה. אף אחד לא מתכונן להתכופף מפני שיש פה תושבים על כל אם אתה נותן למישהו יותר ממה שמגיע לו, אתה נותן למישהו אחר פחות ממה שמגיע לו. בסופו של דבר יש משאבים מוגבלים לעיר וזה לא עיר עשירה וצריך לחלק אותם שווה בשווה בין התושבים. יש משטרה, יש חוק וכולם שווים בפני החוק".

לפיד ובן חמו במקום ההפגנה (צילום: יש עתיד)
לפיד ובן חמו במקום ההפגנה (צילום: יש עתיד)

לאחר מכן התייחס לפיד להחלטת בג"צ בנוגע לחוק הגיוס ואמר: "בג"צ קבע אחרי עתירת יש עתיד הודיע שהניסיון הזה של הממשלה לחוקק חוק עקום שמשחרר אנשים מגיוס לא יצלח מפני שאתה יודע מה ילד שלי עכשיו בצפון מול החיזבאללה, אני לא רואה סיבה שילד של מישהו אחר ישוחרר כי יש לו מפלגה שמשחררת אותו. אין דבר כזה אז כן כולם צריכים להתגייס. שירות צבאי זה לכולם".

בן חמו ולפיד (צילום: יש עתיד)
בן חמו ולפיד (צילום: יש עתיד)