אאא

למרות שאפסו התקוות למצוא ניצולים מרעידת האדמה החזקה שפקדה את מקסיקו ביום שלישי, 71 חברי המשלחת הישראלית התחילו היום (שבת) את יומם הרביעי במקסיקו סיטי, באופטימיות זהירה ובמוטיבציה גבוהה. ביומיים האחרונים החליטה המשלחת הישראלית, לאחר הערכת מצב שקיימה עם כוחות החילוץ של מקסיקו ועם כוחות החילוץ והסיוע האמריקנים והיפנים, לעבור מדפוס פעולה כירורגי לטכניקת חילוץ מסיבית יותר, וזאת בשל פרק הזמן שעבר מאז רעידת האדמה והסיכויים שאפסו למצוא ניצולים בחיים.

כמו כן נמצאה למרבה הצער גופתו של חיים בן אמיליה, חרדי חבר הקהילה היהודית במקסיקו שנעדר לאחר רעידת האדמה.

בשעות הבוקר הורגשה רעידת משנה במקסיקו והעבודות באתרים הופסקו, עד שמהנדסים מקומיים יאשרו כי אפשר לחדש אותן. רעש משנה היה אף הוא בעוצמה גדולה של 6.2, כך על פי המכון הגיאולוגי האמריקני (USGS). עדי ראיה דיווחו על בניינים שרעדו. זאת לאחר שרעידת אדמה חזקה בעוצמה 7.1 ביום שלישי הביאה למותם של לפחות 295 בני אדם.

אחד ממפקדי צוות החילוץ הישראלי במקסיקו-סיטי, סגן אלוף (במיל') איתמר כהן, סיפר ל-ynet כי באתר שבו הוא פועל עם צוותו אבדו כמעט הסיכויים למצוא ניצולים. להערכת הכוחות יש 45 לכודים הרוגים בבניין המשרדים בן שש הקומות שארבע קומותיו העליונות קרסו האחת על השנייה בשל רעידת האדמה החזקה.

איתמר כהן משוחח עם המשפחות, צילום: דו''צ
איתמר כהן משוחח עם המשפחות, צילום: דו"צ
הגדלה

"הצוותים שלנו כבר החלו לאתר גופות במצב קשה. הצוות שלי מתמקד בשלב הזה באיתור חללים בין ההריסות שבהם נוכל להגיע ללכודים", הסביר סא"ל כהן, "אנחנו משתמשים באמצעים טכנולוגיים כמו מצלמות זעירות ובמכשיר גיאולוגי שהוסב לזיהוי לכודים. יש כמות מחלצים גדולה במשלחת והמהנדסים הרבים הם גם מחלצים מיומנים בהכשרתם". 

סא"ל כהן סיפר על ההתמודדות של המחלצים עם משפחותיהם של הנעדרים: "קשה מאוד לבני המשפחות, לפני שהתחלנו לעבוד עם כלים כבדים באתר הבנו שאולי הם יחששו שויתרנו כביכול על יקיריהם. הכנסנו אותם לחדר קטן ובשיחה קשה מאוד הסברנו להם שאנחנו צוותים מיומנים ומנוסים. רק אחרי שהם הבינו זאת הם הסכימו שנכניס לאתר מנוף ענק של 350 טון כדי שנוכל להרים את הריסות המבנה מחלקו העליון ואף התחלנו לחתוך קירות שהתמוטטו.

"מקסיקו סיטי היא עיר מודרנית עם אוכלוסייה גדולה והממשל יכול לעמוד בפגיעה הזו. מדובר בממשל חזק יחסית ועדיין הם מצאו לנכון לבקש סיוע. הסיכויים שנמצא לכודים בחיים באתר שבו אנו עובדים כעת הם קלושים", מודה סא"ל כהן, "אבל העבודה שלנו היא להגיע לכל הלכודים כדי להביאם לקבורה עבור בני משפחתם".

סא"ל כהן נתקל גם הוא בתמיכה רחבה של המקומיים שכמוה לא זכורה גם לוותיקים שבחברי המשלחת: "יש פה סולידריות חברתית שקשה להאמין עד כמה היא גדולה ומעולם לא ראינו כמוה. אפילו אחרי שצוות ישראלי חילץ גופה מההריסות הם מחאו כפיים. יש כאן אלפי מתנדבים אזרחים שתורמים אוכל, מים וציוד חילוץ. הקהילה היהודית המקומית דואגת לנו להכל, מאחסנת אותנו וקיבלה אותנו בחום ובתנאים מפנקים שאנחנו לא רגילים אליהם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ראש הממשלה נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו, "שוחחתי הערב עם שגריר ישראל במקסיקו יוני פלד, ועם מפקד משלחת החילוץ של ישראל, אל״מ דודי מזרחי. הם עדכנו אותי בפעולות החילוץ של המשלחת הישראלית למקסיקו, שמבצעת פעולות מרכזיות במאמצי החילוץ. המשלחת שלנו מאירה את אורה של ישראל בעולם, באור גדול. זה חשוב הומניטרית, וגם כדי שיראו את ישראל האמיתית".

"יוני, דודי, וכל חברי המשלחת שלנו: אתם עושים מצווה ומביאים הרבה גאווה למדינת ישראל. שאו ברכה, חזרו הביתה בשלום!", כתב נתניהו.

ממשרד החוץ נמסר היום כי המשלחת הישראלית במקסיקו פועלת בשני אתרים, בהם בניין המשרדים עליו דיבר סא"ל כהן. "מעריכים שבבניין היו כ-50 איש בזמן הקריסה, זה האתר המרכזי שבו מבוצעות פעולות והמשלחת שלנו מובילה את מאמצי החילוץ שם, סביב השעון. באתר פועלים גם צוותים אמריקנים וקולומביאנים. האתר השני הוא בניין מגורים הרוס באזור טלאלפאן שאתמול נשמעו נקישות מתוכו. באתר פועל גם צוות יפני ומעריכים שיש בבניין שלושה אנשים. בשלב זה הסיכוי לחילוץ ניצולים הוא קטן מאוד".

עוד נמסר ממשרד החוץ כי "במקביל, מהנדסים מהמשלחת מבצעים סקר למבנים. אתמול נעשה סקר לבית חולים בעיר ומהנדס המשלחת המליץ לסגור את החניון מחשש לקריסה. עד כה נסקרו כ-30 מבנים. הבוקר היו שני רעשי משנה במחוז וואחאקה. הרעשים הורגשו גם בחלקים מקסיקו סיטי אבל בעוצמה נמוכה מאוד ובמחנה המשלחת לא הורגשו כלל".