אאא

בגרמניה נפתחו הבוקר (ראשון) הקלפיות בבחירות הכלליות. הקנצלרית הנוכחית, אנגלה מרקל, צפויה לנצח את מועמד השמאל מרטין שולץ ולזכות בכהונה רביעית ברציפות כמנהיגת גרמניה, אבל בהיעדר תחרות של ממש על המקום הראשון צפויה מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" להיות הסנסציה המרכזית. המפלגה, שאנשיה הסתבכו שוב ושוב בהתבטאויות בעייתיות במיוחד, צפויה להיות מפלגת הימין הקיצוני הראשונה שנכנסת לפרלמנט הגרמני זה יותר מחצי מאה.

נכון לאתמול הסקרים הראו כי כשליש מהגרמנים עדיין לא החליטו למי להצביע. בבחירות לרשויות המקומיות שנערכו בשנה שעברה ספגה המפלגה השמרנית של מרקל הפסדים מול "אלטרנטיבה לגרמניה", מפלגה המנסה לנצל את הדאגה בציבור הגרמני מכמות המהגרים במדינה. מאז גל המהגרים העצום ששטף את גרמניה בקיץ 2015 קיימה "אלטרנטיבה לגרמניה" הפגנות רבות נגד קליטת המהגרים – יותר ממיליון במספר.

מרקל ושולץ חוששים ששיעור הצבעה נמוך יסייע למפלגות קטנות יחסית, במיוחד "אלטרנטיבה לגרמניה", הצפויה להיכנס לפרלמנט הלאומי בפעם הראשונה בתולדותיה. שלשום כינה שולץ את המפלגה הזו "קברני הדמוקרטיה". לפי סקר שפורסם אתמול בעיתון "בילד" מפלגתה של מרקל זוכה ל-34% תמיכה, הסוציאל-דמוקרטים של שולץ זוכים ל-21% ו"אלטרנטיבה לגרמניה" זוכה ל-13%. אם הסקרים יתממשו, אלטרנטיבה לגרמניה תהיה המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט – וכנראה תהיה מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בו, משום שמרקל ושולץ יצטרכו להקים קואליציה יחדיו. המפלגות הגדולות הבהירו כי יסרבו לשתף פעולה עם "אלטרנטיבה לגרמניה".

בשבועות האחרונים הבטיחו מנהיגי "אלטרנטיבה לגרמניה" להעניש "ביד קשה" את מרקל על כך שפתחה את גבולות גרמניה בפני המהגרים. בחודשים האחרונים השמיעו בכירי המפלגה שורה של הצהרות שנויות במחלוקת, בכלל זה הקריאה לשרת ההגירה של גרמניה "לזרוק את עצמה" לטורקיה, ארץ מוצאם של הוריה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אנשי המפלגה עצמה טוענים כי הם אינם נאצים וכי התנהלותם היא רק כלפי המהגרים שמציפים את גרמניה זאת למרות שאלכסנדר גאולנד מבכירי המפלגה עורר זעם כשאמר באירוע בחירות אחר שהגרמנים אינם צריכים עוד לשמוע דברי תוכחה על עברם הנאצי וכי עליהם להתגאות בהישגי חייליהם בשתי מלחמות העולם. כן, גם זו שבה הם רצחו שישה מיליון יהודים ללא סיבה.

גגרג פזדרסקי, חבר הוועד המנהל של "אלטרנטיבה לגרמניה", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מפלגתו תנצל את נאומיה בפרלמנט כדי להסב את תשומת הלב לעלות משבר המהגרים, לצרות של גוש האירו ולבעיות הקשורות לאיחוד האירופי. המפלגה רוצה שגרמניה תפרוש מגוש האירו. הוא מעריך שמפלגות אחרות יימנעו מקשר עם "אלטרנטיבה לגרמניה" במשך שנה או שנתיים – אך לבסוף ישתפו אותה פעולה. פזדרסקי ציין שבדרג הרשויות המקומיות כבר יש שיתוף פעולה מסוים בין "אלטרנטיבה לגרמניה" לבין מפלגת הנוצרים הדמוקרטים של מרקל.

את "אלטרנטיבה לגרמניה" הקימו בשנת 2013 כמה אקדמאים ממתנגדי האיחוד האירופי, ושלא כמפלגות ימין קיצוני קודמות בגרמניה היא נעשתה מקובלת בחברה. מנפרד גלנר ממכון הסקרים "פורסה" מסביר שאנשים ממעמד הביניים שעברו הקצה מרגישים בנוח עם האפשרות שיצביעו לה לצד התומכים המסורתיים של הימין הקיצוני. "אתה לא מצביע לגלוחי ראש, אבל אתה יכול להצביע במקום זה לפרופסורים בחליפות", מסביר גלנר.