אאא

ביום שלאחר ההישג הגדול של הימין הקיצוני בבחירות בגרמניה מנסה אלכסנדר גאולנד, מנהיג ומייסד מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD), לשלוח מסר של הרגעה ליהודים במדינה. במסיבת עיתונאים אמר היום (שני) גאולנד כי ליהודים במדינה אין סיבה לחשוש מההישג של מפלגתו בבחירות. גאולנד אמר את הדברים לאחר שכמה ארגונים יהודיים הביעו דאגה בעקבות התחזקות מפלגתו הקיצונית.

"אין שום דבר במפלגה שלנו, במצע שלנו, שיכול לעורר אי נחת ביהודים שגרים בגרמניה", אמר גאולנד וציין כי אומנם לא נפגש עם מנהיגים יהודים אך הוא מוכן לעשות זאת "בכל זמן".

גאולנד אמר את הדברים לאחר שהליגה נגד השמצה הודיעה בעקבות תוצאות הבחירות, שבהן הפכה מפלגתו לשלישית בגודלה בגרמניה, כי מדובר ב"אבן דרך מטרידה" וציינה כי מנהיגי המפלגה השמיעו בעבר הערות אנטישמיות והמעיטו בערכו של רוע המשטר הנאצי ואף קראו להתגאות בחיילים הגרמנים במלחמת העולם השנייה.

מתברר כי גם בתוך מפלגת הימין הקיצוני הגרמנית הרוחות לא שקטות. במהלך מסיבת העיתונאים שקיימו בכירי המפלגה הודיעה יו"ר המפלגה פראוקה פטרי כי היא עוזבת את המפלגה ותכהן כחברת פרלמנט עצמאית. פטרי נטשה את מסיבת העיתונאים והותירה את עמיתיה המומים. לדבריה, ישנן אי הסכמות במפלגה בנוגע לענייני תוכן. קודם לכן מתחה ביקורת על אמירתו של גאולנד כי המפלגה "תרדוף" את הקנצלרית אנגלה מרק בשל התנהלותה בנושא ההגירה.

גאולנד אמר כי "מיליון זרים זורמים למדינה ולוקחים חלק ממנה. אנחנו לא רוצים לאבד את גרמניה לטובת פלישת זרים מתרבות זרה. פשוט מאוד". הוא הדגיש כי המפלגה תטפל בנושא ההגירה באופן שאינו מתפשר.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אומנם ניצחה והבטיחה לעצמה כהונה רביעית, אבל התוצאה שהשיגה (33 אחוזי תמיכה) הייתה נמוכה משמעותית מהבחירות הקודמות והגרועה זה 70 שנה בתולדות המפלגה השמרנית (CDU/CSU). גם הסוציאל-דמוקרטים, שבראשם עומד מרטין שולץ, הגיעו לתוצאה מביכה (20.5 אחוזים) - הגרועה ביותר בתולדותיהם (מאז 1949). המפלגה הודיעה כי תוותר על הרעיון של ממשלת אחדות ותלך לאופוזיציה. AfD התייצבה כמפלגה השלישית בגודלה עם 12.6 אחוזי תמיכה והיא צפויה לקבל 94 מושבים מתוך 709 מושבים.

את "אלטרנטיבה לגרמניה" הקימו ב-2013 כמה אקדמאים ממתנגדי האיחוד האירופי, ושלא כמפלגות ימין קיצוני קודמות בגרמניה היא נעשתה מקובלת בחברה. מנפרד גלנר ממכון הסקרים "פורסה" הסביר שאנשים ממעמד הביניים שעברו הקצנה הרגישו בנוח עם האפשרות שיצביעו למפלגה הזו לצד התומכים המסורתיים של הימין הקיצוני. "אתה לא מצביע לגלוחי ראש, אבל אתה יכול להצביע במקום זה לפרופסורים בחליפות", הסביר גלנר.

מאות מפגינים התאספו אמש בברלין מול המועדון שבו חגגה מפלגת הימין הקיצוני את הישגה הגדול. "כל ברלין שונאת את ה-AfD!" ו"חזירים נאצים!", היו כמה מהסיסמאות שצעקו המפגינים. חלקם השליכו בקבוקים בשעה שהמשטרה המקומית ניסתה להרחיק אותם מהמקום. קודם לכן נערכה הפגנה גדולה נגד מפלגת הימין הקיצוני בכיכר הגדולה אלכסנדרפלאץ במזרח ברלין.