אאא

המבקרים מוזמנים לעלות על חלק מהאוטובוסים הישנים, להיזכר בימים עברו או לגלות בפעם הראשונה איך היו נראים פעם האוטובוסים ששירתו את הנוסעים בתחבורה הציבורית. 

לילדים זאת חוויה, למבוגרים זאת נוסטלגיה. האוטובוסים המוצגים במרכז ההיסטורי שופצו וחודשו עד הפרט הקטן עם הצבעים המקוריים, האבזור האותנטי ורובם אף נמצאים במצב נסיעה. בחלק מהאוטובוסים המשופצים ניתן לשבת ולראות את תיק הנהג ופורט הכסף ומנקב הכרטיסיות עם הצורות האישיות של כל חבר אגד, שהיה בשימוש לפני עידן ה"רב-קו" וכרטיסי הנייר המודפסים. גם רכבי עזר ששירתו את אגד כמו מכלית, אוטובוסי גרר ואוטובוסים ללימוד נהיגה, זוכים לכבוד המגיע להם.   

לדברי מנהל המרכז ההיסטורי של אגד בחולון, נח סלוצקי: "במרכז ההיסטורי של אגד, שנמצא סמוך לנתיבי אילון, ניתן לראות ולהרגיש היסטוריה בשפה פשוטה שמדברת אל לב ילדים ומבוגרים כאחד. אגד היא מילה נרדפת לאוטובוס 84 שנים ולכן לרוב האוטובוסים העתיקים יש סיפור: החל מהפורד טפלה (סיר ביידיש), שנסע בשנות ה-30 בין המושבות ושימש גם להובלת ביצים, כדי חלב, תרנגולות וירקות, דרך אוטובוס 2094 שהותקף בצומת נחלים למחרת ההצבעה של כ"ט בנובמבר (באירוע שהחל את מלחמת העצמאות), האוטובוס הראשון שנסע לסיני לאחר ששת הימים ועד לאוטובוס הקומותיים שפעל בשירות אגד בשנות ה-90".

מוזיאון אגד. צילום: צבי וינשטוק
מוזיאון אגד. צילום: צבי וינשטוק
הגדלה

המרכז ההיסטורי של אגד, ממוקם ברחוב דן שומרון בחולון, ויפתח את שעריו בחוה"מ סוכות ביום שישי, א דחול המועד  בין השעות 8:00-12:00, בימים ראשון – שלישי, ג-ה דחול המועד בין השעות  8:30-12:30 וביום שישי, אסרו חג, בין השעות 8:00-12:00.

הכניסה והחנייה חינם.

במשך השנה פתוח המרכז ההיסטורי של אגד בימי שישי, בין השעות 8:00 – 12:00, כאשר בימים ראשון עד חמישי פתוח המרכז ההיסטורי של אגד לקבוצות ובתיאום מראש בין השעות 8:00-11:30.

ניתן לתאם ביקור בטלפון: 03-9142361 או בפקס: 03-9142364.