אאא

1. אני כותב את הטור הזה בהמון זעם.

מדינת ישראל מוקפת האויבים מבית ומחוץ, מצאה לנכון לעצור סמוך לראש השנה, את אחד האנשים בעלי הזכויות הגדולות ביותר במדינה. איש שבזכותו 467 אנשים קיבלו תרומת כליה, וחייהם ניצלו בזכותו.

הזעם שבתוכי נובע מכמה סיבות: הראשונה בהן היא היותי אב לבן המתמודד עם מחלה קשה וזקוק לטיפולים מצילי חיים שאינם נמצאים בסל הבריאות, שיודע דבר וחצי דבר על מאבק נואש כנגד כל הסיכויים להביא תרופה ומזור בכל מחיר. והשנייה היא הזכות שהייתה לי לפרסם כתבה גדולה על ארגון "מתנת חיים", כתבה שגרמה עד כה לחמישה אנשים לתרום את הכליות שלהם לאנשים אחרים.

איך אני יודע את זה? כי זה מה שהם אמרו כשהם טילפנו לעמותה. "קראנו את הכתבה של חיים ולדר וזה שכנע אותנו לתרום". אין לכם מושג כמה קורת רוח גרמה לי כל ידיעה כזו, וכמה זכות חשתי על היותי מעורב בדרך עקיפה בהצלת חיים של בני אדם. (זכויות שאני מקדיש עבור רפואתו של בני רפאל מאיר צבי בן ברכה בריינדל בתוך שאר חולי ישראל) תעשו קל וחומר בעצמכם כמה זכויות יש לו לרב הבר, מושתל כליה בעצמו, שאינו רק "מעורב בדרך עקיפה" אלא אחראי בלעדי בסייעתא דשמיא למפעל ההצלה העצום הזה שהצליח למחוק בתוך שנים ספורות את התור האדיר של מושתלי הכליה במדינת ישראל.

2. מבלי להתמודד בכלל עם מופרכות האשמה ב"סחר איברים" כביכול, דבר שלא היה ולא נברא, אני רוצה להצהיר כאן כי עצם החוק הזה המגביל הצלת חיים בכל דרך שהיא (פרט כמובן לגזילת איברים) הינו חוק סדומי מרושע, שגם נוגד את ההלכה שמתירה את הדבר וגם צבוע ושקרני בפני עצמו.

ומדוע צבוע ושקרני?

כי מה טענות אנשי החוק: ברגע שמשפחתו של מושתל יכולה לקדם השתלה באמצעות כסף, הדבר גורם לאפליה של מושתלים אחרים.

בלי קשר לעובדה שבעמותת "מתנת חיים" לא הייתה התניה כזו, הרי צבועים שכמותכם, כלום מערכת הרפואה כולה אינה בנויה על אפליות על רקע כספי?

אם אוסרים אתם קדימות השתלות על רקע כספי מחשש אפליה מדוע שלא תעצרו לחלוטין את השר"פ? ומדוע שלא תאסרו לחלוטין את השימוש בכל התרופות מצילות החיים שאינן נמצאות בסל הבריאות כמו תרופת ה"קיטרודה", למחלת הסרטן שעלותה ארבעים אלף שקל לכדור בודד.

הלא אתם יודעים שלרוב בני האדם אין אפשרות לשלם ארבעים אלף שקל לחודש, יוצא איפה שמופלים לטובה רק בעלי הממון. מדוע המדינה אינה אוסרת את השימוש בתרופה כדי שיהיה שוויון לכולם?

בדיוק בתרומת הכליות נזכרתם? ובדיוק את העמותה שגרמה להורדה קיצונית של "מחירי הכליות" תסלחו לי על הביטוי, ממאתיים אלף דולר לאפס דולר, בחרתם לרדוף. רשעים שכמותם?

3. התשובה נמצאת בגוף השאלה. האשמה של "מתנת חיים" רמוזה בשמה. היא הפכה מוצר יקר מאד כמו כליה, ל"מתנה". הסדומניקים בכלל לא מתעניינים בשוויון אלא דווקא בכסף. לחברות התרופות יש מנגנונים מתוחכמים של "לוביסטים" שדואגים לאפשר את מחירן היקר של התרופות ואישורן על ידי "שימון" המערכת. אף אחד לא יתחיל עם חברות תרופות, בדיוק כפי שאף אחד לא יתחיל עם "מרכז ההשתלות" או עם כל מיני גורמים עלומים שעושים מיליונים על גבם של חולי דיאליזה.

כלומר, אותו פה שהתיר את שערוריית התרופות היקרות כדי שמישהו יגרוף רווחים דמיוניים לכיסו הוא זה שעוצר את האיש אציל הנפש יו"ר עמותת "מתנת חיים": שמאפשר למאות חולים בחינם, את מה שאחרים מתנים בהרבה כסף. למעשה הוא "שבר את השוק" ולכן נענש.

כתב "ישראל היום" יהודה שלזינגר, הביע את האבסורד הזה בכותבו "ערב יום כיפור צריכה מדינת ישראל לבקש סליחה מהרב ישעיהו הבר מציל חיים של 466 ישראלים שנמצא כבר ארבעה ימים במעצר בית באחת החקירות ההזויות אי פעם".

שלזינגר פספס משהו. ברבע שעה בין עדכון מספר המושתלים לרשימה שכתב כבר נוסף עוד מושתל לרשימה. היא עומדת על 467. נראה לכם אולי מיותר לציין זאת? לא ולא. מאחורי המספר הנוסף הזה עומד אדם מלא סבל שנזקק לטיפול דיאליזה במשך שנים ובזכות הרב הבר ועמותת "מתנת חיים", איכות חייו השתנתה לחלוטין ותוחלת חייו התארכה באופן משמעותי.

"כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא".

4. כדי להבין את גודל זכויותיו של הרב הבר, צריך להבין מה גדול סבלם של אלו הזקוקים להשתלת כליה. כשתקראו את השורות הבאות ייתכן ותשאלו את עצמכם מה יותר קשה: לחיות בלי כליות או למות מחוסר ספיקת כליות.

לחולי דיאליזה אסור לשתות כאוות נפשם, מה שמותר להם הוא קוביית קרח אחת ביום. בלי הנחות. כל תוספת היא סכנת חיים! לחולה דיאליזה אסורה האכילה של מרבית המאכלים בעולם: כל הפירות מלבד תפוחים. כל הירקות מלבד מלפפון, כל מוצרי הקמח המלא למיניהם – אסורים בהחלט. מה שמותר לו הוא רק קמח לבן. לחלק מהחולים מותר גם קצת בשר ומוצרי חלב.

זאת ועוד: מטופל דיאליזה יכול להוריד מתוחלת חייו שלושה ימים בכל שבוע, כיוון שטיפול הדיאליזה שואב את כל דמו. אדם שיוצא מטיפול כזה, הוא כמו אדם שיוצא מתוכנית הרתחה של מכונת כביסה – חלש ולא מסוגל לעשות כלום, מלבד לישון".

5. מה שעשה הרב הבר זה לפתוח במשא הסברה חסר תקדים שיגרום לבני אדם – פשוט לתרום את כליותיהם, ובמקביל יצר מערכת מאורגנת להפליא של קשר בין התורמים לנתרמים והקלה על שני הצדדים מול מערכת הבריאות.
בני אדם פחדו לתרום את כליותיהם. הם היו בטוחים שבכך הם מסכנים את חייהם, או לפחות מפחיתים את תפקוד הכליות שלהם בחמישים אחוז.

הרב הבר הביא לתודעה באמצעות מאות כתבות בעיתונות ובמדיה המשודרת והחזותית שכליה אחת מתפקדת בדיוק, אבל בדיוק, כמו שתי כליות. ואם ישאל השואל "או-קיי, אבל אם תלך לי כליה אחת לפחות תישאר לי השנייה לפליטה. ובכן, הרב הבר הכניס טוב-טוב לראש של האנשים שאין דבר כזה "הולכת כליה אחת", זה או אף אחת או שתיהן. כך שאין כל תועלת ב"לאגור כליות...".

הרב הבר הצליח לשכנע המונים כי כל אדם בריא, מעל גיל 18, יכול לתרום כליה. וכי תהליך הוצאת הכליה אינו כרוך בסיכון מיוחד, מכיוון שהניתוח נעשה בשיטה הלפראסקופית, שמשמעה - זעיר פולשני. זאת אומרת שההתערבות האנושית נעשית דרך נקבים קטנים בגוף, שדרכם מכניסים מכשירים, והפעולה הניתוחית נעשית בצורה ממוחשבת. הוצאת הכליה החוצה נעשית דרך פתח שגודלו פחות מאצבע, ובצורה של שאיבה. שיטה זו תורמת להחלמה הרבה יותר קלה ומהירה ומצמצמת את הסיכון ללקות בזיהום ובדימום שלאחר הניתוח".

6. הרב הבר הוא איש יקר ועתיר זכויות שעשה את הבלתי יאומן. הוא הצליח "להנגיש" את מה שנראה כמסובך ומסוכן, ולא פחות מזה "להביא חשק" לאנשים לתרום.

ובאיזו דרך עשה זאת: באמצעות כתבות בעיתונים על בסיס עניין לציבור, ובאמצעות מסעי פרסום ענקיים שעלו כספים רבים. הטענה כנגד הרב הבר היא שחלק מהמושתלים ומשפחותיהם שרצו מאד לגמול לעמותה על מה שעשתה ליקירם, מימנו את מסעות הפרסום הללו ואולי גם את פעילות העמותה והנה "מצאנו קשר בין תרומה להשתלה..."

ואני אומר לכם, שכל מסע הרדיפה הזה של הרב הבר מקורו בפעילות רבת קשרים מצד גורמים ממסדיים שראו עצמם נפגעים בעיקר כספית, אך גם בכל הנוגע לשליטה על שוק ההשתלות. אלה ורק אלה עומדים מאחורי החקירה ההזויה והמרושעת הזו כנגד הרב הבר ועמותת "מתנת חיים".

7. זוהי ארץ אוכלת יושביה.

ראש ממשלה שאחראי על נושאים רגישים של ביטחון, צריך להתמודד מול חקירות משונות על חמגשיות שלקחה או לא לקחה אשתו. חייל שהרג מחבל נאלח שדקר שניים מחבריו נידון לשנה וחצי מאסר, וכעת הרמטכ"ל האיש שממונה על הצבא הואיל בטובו להוריד ארבעה חודשים ממאסרו.

וכעת, איש שצריך לקבל "פרס ישראל", וראוי לשם ולתהילת עולם, צריך לשבת בביתו כשכל חטאו הוא ש-467 מושתלים קיבלו את חייהם ואת איכות חייהם בחזרה.

אוי למדינה כזו. ארץ אוכלת יושביה.

כולנו הרב ישעיהו הבר. כולנו חייבים להגן בפינו ובגופינו על האיש היקר הזה, ת"ח אמיתי ואיש חסד עצום, שהלוואי והיה לנו שמץ מזכויותיו.

אני מתנחם בכך שבדרך כלל מעצר נתפש כעלבון ובושה, אך מעצר הבית של הרב הבר יצר מצב הפוך, של פרסום מעשיו הנפלאים של הרב הבר, אהבה גדולה וכבוד רב מכל שכבות האוכלוסיה.

הרב ישעיהו הבר שליט"א אתה הוא "מתנת החיים" של כולנו. אשריך שנתפסת על מעשי הצלת חיים והלוואי ונגיע אפילו למעט מזכויותיך.