אאא

פרטים חדשים נחשפו על היורה מהטבח בלאס וגאס בשבוע שעבר. רשת CNN פרסמה הערב (שני) תצהיר שהוגש מטעמו של הרוצח סטיבן פאדוק במסגרת תביעה אזרחית שהגיש נגד בית המלון קוסמופוליטן לאחר שהחליק בשטחו בשנת 2011. ביום שני שעבר פאדוק רצח 59 בני אדם ופצע יותר מ-500 נוספים, כשפתח באש מבית המלון שבו שהה לעבר המבלים בפסטיבל מוזיקה.

התצהיר הגיע לידי הבולשת הפדרלית, ובו נכתב כי  פאדוק העיד על עצמו כי הוא אינו מתמודד עם מחלות נפשיות או התמכרויות, ואין לו רישום פלילי. פאדוק הודה כי הוא נוטל כדורי הרגעה (ואליום) במרשם שקיבל מרופא בנבאדה. בתצהיר לא נכתב באיזו תדירות נטל את הכדורים, שעלולים לגרום לתופעות לוואי של התקפי זעם, אך הוא העריך שבתקופה של שנה וחצי השתמש בכ-45 כדורים. הוא כתב בתצהיר כי יחסיו עם הרופא היו טובים, וכי הוא שילם לו שכר שנתי קבוע עבור שירותיו.

פאדוק היה מהמר אובססיבי למדיי, הוא חילק את זמנו בין קליפורניה, נבאדה, טקסס ופלורידה, והשתקע בבתי מלון שהיה ברשותם קזינו. לטענתו, בתי המלון שילמו כ-95% מכספי השהות בשל היותו מהמר בסכומים גבוהים. פאדוק הוסיף כי הוא לא מכיר שחקני פוקר ששיחקו בסכומים שבהם נהג להמר, ואמר: "בשנת 2006 שיחקתי בכל יום בשנה, במשך 14 שעות בממוצע. אני לא אוהב שמש, אני ישן במהלך היום ומהמר בלילה". הוא הוסיף: "אני מסוגל להמר על מיליון דולר בכל ערב, זה לא סכום כל כך גבוה".

מרילו דנלי, בת זוגו של פאדוק, תושאלה בשבוע שעבר על ידי ה-FBI ואמרה כי לא היה לה מושג שהוא "מתכנן פעולה אלימה נגד אף אחד". דנלי בת ה-62 שהתה אצל משפחתה בפיליפינים בזמן הטבח, ואמרה לחוקריה כי הרצח ההמוני שביצע סטיבן פאדוק בזמן ששהתה בחו"ל תפס אותה בהפתעה.

"הוא מעולם לא אמר לי כלום או עשה איזושהי פעולה שהייתי מודעת לה, שהבנתי בדרך כלשהי שהיא אזהרה שמשהו מחריד כזה עומד לקרות", הוסיפה. חוקרי ה-FBI תשאלו אותה בין היתר בנוגע להעברה הבנקאית על סך 100 אלף דולר לבנק פיליפיני, שעל פי ההערכה הייתה מיועדת עבורה ועדיין לא פורסם המסקנה הסופית בחקירה זו.

בחיפושים שנערכו בחדר המלון של פאדוק ובבתים שבבעלותו נמצאו כ-50 כלי נשק. כמעט מחציתם היו בחדר המלון שממנו בוצע הירי. כתריסר מהרובים שנמצאו עברו הסבה פיראטית שאפשרה להם לירות צרורות כמו בנשק אוטומטי. שריף מחוז קלארק, שלאס וגאס נמצאת בשטחו, אמר כי במאי 2016 פאדוק רכש יותר מ-30 רובים בעקבות אירוע מסוים בחייו, אך לא פירט מעבר לכך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 הירי על ההמונים

אחיו של פאדוק, אריק, טען כי הוא היה מולטי-מיליונר שהשקיע בנדל"ן. ברשת CNN דווח כי הוא החל את דרכו ברשות המסים האמריקנית אך מעולם לא פירט את המקור למצבו הכלכלי.

בעל חנות הנשק שמכר את אחד מרובי הציד של פאדוק התראיין אתמול לרדיו האמריקני. בעל החנות, כריס מישל, אמר כי על אף שהוא נוהג לשוחח עם לקוחותיו ארוכות, הוא לא זיהה כל סימן לדאגה בשיחה שערך עם פאדוק.

"מה שמעסיק אותי יותר מכול זו האפשרות שאולי פספסתי משהו במהלך הביקור שלו בחנות", שיתף מישל בחשבון הנפש שערך בשבוע האחרון. "ייתכן שהיו נורות אדומות שהתעלמתי מהן?", תהה בינו לבין עצמו. "האם הייתי יכול לעצור אותו? כנראה שלא".

אירוע הירי בלאס וגאס הוכרז כאירוע הירי ההמוני הקטלני בתולדות ארצות הברית עם כאמור יותר מ-50 הרוגים.