אאא

מקורות בחמאס מסרו הבוקר (ראשון) לעיתון הערבי 'א-שרק אל-אווסט' כי הסכם הפיוס שנחתם ביום חמישי בקהיר בין פת"ח לחמאס קובע כי התנועות יקבלו במשותף החלטות גדולות כמו הסכם שלום או פתיחה במערכה נגד ישראל ושתנאי זה כולל הן את הרצועה והן את הגדה.

על פי העיתון היוצא בלונדון, משמעות התנאי היא שחמאס מתחייב להפסיק את הניסיונות להוציא אל הפועל פיגועים מהגדה המערבית, שעליה אמון סלאח אל-עארורי, סגן מנהיג חמאס ואחראי הפיגועים בגדה ומי שחתם על ההסכם מטעם התנועה. המקורות מסרו לעיתון הערבי כי הם מעוניינים לתת לכך הזדמנות במסגרת מחויבות חמאס לפיוס, אך רמזו כי הוא תלוי בהפסקת המעצרים של פעילי חמאס בידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

כזכור, ביום חמישי נחתם ההסכם, שבמסגרתו תועבר השליטה האזרחית בעזה - כולל המעברים - לידי ממשלת האחדות ב-1 בדצמבר אחרי 10 שנות שלטון מוחלט של חמאס ברצועת עזה. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הנחה את הממשלה הפלסטינית ואת מנגנוני הביטחון לפעול ליישום ההסכם, קרא לכל הפלגים לפעול להשבת האחדות לעם הפלסטיני ואמר: "ההסכם שנחתם בקהיר ימריץ את התוכניות לסיום הפיצול". זאת על אף שלא נערכו בחירות ברשות הפלסטינית זה שנים ארוכות כשאבו מאזן מאריך את נשיאותו כל העת מבלי להיבחר מחדש.

 מעמד חתימת ההסכם

מעמד החתימה התקיים בקהיר בנוכחות שר המודיעין המצרי חאלד פאוזי, ששימש כמתווך בהסכם. מטעם פתח חתם על ההסכם עזאם אל-אחמד, חבר הנהגת פתח ומחזיק תיק הפיוס מטעם התנועה ומטעם חמאס היה זה סאלח אל-עארורי, שרק בשבוע שעבר פורסם על דבר מינויו לסגן מנהיג חמאס. "החלטנו לפעול באסטרטגיה של צעד-צעד כדי להביא ליישום הפיוס. השיחות הללו הפעם כוונו כדי לאפשר לממשלת האחדות לפעול בצורה מלאה ברצועת עזה ובגדה", אמר אל-עארורי.

בישראל לא מתרשמים מידי מהחתימה החמאסית שלא לבצע פיגועים ובירושלים מתכוונים בינתיים לחכות ולבחון את ההתפתחויות בשטח, אחרי החתימה בקהיר. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "כל פיוס בין הרשות הפלסטינית לבין החמאס חייב לכלול עמידה בהסכמים בינלאומיים ועמידה בתנאי הקוורטט, ובראשם הכרה בישראל ופירוק חמאס מנשקו. המשך חפירת מנהרות, ייצור טילים וייזום פעולות טרור כנגד ישראל מנוגד לתנאי הקוורטט ולמאמצי ארצות הברית לחידוש התהליך המדיני".

בנוסף אמרו בירושלים כי "ישראל דורשת את קיום התנאים הללו וכן את שחרורם המיידי של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ז"ל והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד המוחזקים בידי חמאס באכזריות. כל עוד חמאס לא יתפרק מנשקו וממשיך לקרוא להשמדת ישראל, ישראל רואה בו אחראי לכל פעולות טרור שמקורן בעזה. ישראל עומדת על כך שהרשות לא תאפשר מאחז כלשהו לפעולות טרור של החמאס משטחי הרשות ביו"ש וכן מעזה, אם אכן הרשות הפלסטינית תקבל אחריות על שטחה. ישראל תבחן את ההתפתחויות בשטח ותפעל בהתאם".