אאא

עונת ההוריקנים הנוכחית היא אחת העמוסות והעוצמתיות ביותר שידע האוקיינוס האטלנטי זה שנים, ובימים אלה היא מקבלת עוד תפנית מרתקת מבחינה מטראולוגית, אך מדאיגה מבחינה מעשית: אחרי שהסופות "הארווי" ו"מריה" היכו באיים הקריביים ובארצות הברית וגרמו לנזקים אדירים שעדיין לא נאמדו לחלוטין, עומדת סופת ההוריקן "אופליה" לתת באופן חריג את אותותיה מעברו השני של האוקיינוס – באירופה.

החזאים בבריטניה ובאירלנד הזהירו בסוף השבוע כי רוחות במהירות 130 קמ"ש עשויות להכות בחופיהן של שתי המדינות כתוצאה מהוריקן "אופליה", הנמצא במזרח האוקיינוס. אמנם עין הסופה לא יגיע על פי ההערכות ליבשה אך עדיין מדובר ברוחות חריגות בעוצמתן.

שירות החיזוי הלאומי של אירלנד הכריז על "מצב אדום" ופרסם אזהרה למחוזות גלוויי, מאיו, קלייר, קורק וקרי שבמערב המדינה. הוא הזהיר כי הסופה אופליה עשויה לגרום לגלים גבוהים מאוד, להצפות ולנזק למבנים. השירות המטאורלוגי של בריטניה הזהיר כי מחר יהיו רוחות עזות בצפון אירלנד, בסקוטלנד ובצפון אנגליה.

המרכז האמריקני לחיזוי הוריקנים הודיע אמש כי הסופה אופליה התחזקה ומוגדרת כעת הוריקן בדרגה 3 מתוך 5. היא כוללת רוחות במהירות עד 185 קמ"ש. עד הגיען של הרוחות ליבשה מחר ומחרתיים צפויה הסופה להיחלש, אבל הרוחות שלה עדיין יורגשו היטב – ובאירלנד תהיה עוצמתן כעוצמת רוחותיו הוריקן ממשי. רוחות חזקות מאוד יורגשו גם בחופי פורטוגל וספרד.

ההיווצרות וההתחזקות של הוריקן "אופליה" היא תופעה לא שגרתית, משום שהאזור באוקיינוס האטלנטי שבו נמצאת הסופה בדרך כלל קריר יותר, ולכן קשה לסופות הוריקן להיווצר ולהתעצם בו.

זו לא הפעם הראשונה שסופת רוחות מכה באירופה, מחר ימלאו 30 שנה לסופה הגדולה שהיכתה בבריטניה ב-1987. בסופה ההיא נהרגו כמעט 20 בני אדם וקרסו כ-15 מיליון עצים ובבריטניה מקווים מאד כי לא מדובר בשידור חוזר.