אאא

כל ילד חרדי רגיל לשמוע מקטנותו כי אין לסמוך על כשרות הרבנות הראשית לישראל, וכי "הכשר הרבנות הוא לא הכשר". אך עם השנים, ובפרט לאחר "השתלטות" החרדים על העמדות המשפיעות המערכת הרבנות, מבין החרדי שגדל כי זו לא אמירה בהכרח נכונה.

אמש (רביעי) שודר בתכנית "שטח הפקר" ב'כאן', תחקיר נוקב שבדק במשך תקופה ארוכה את המצב בתחום זה, תוך שמיעת עדויות מבעלי מפעלים ומשגיחי כשרות וירידה לשטח לבחון את המצב המורכב.

בין השאר, נחשפו מספר מחדלים מזעזעים, בהם משגיחי כשרות שכלל לא נכנסים לבית העסק אלא באים אליו רק פעם בחודש כדי לקחת את צ'ק המשכורת וכן משגיח כשרות שמקבל תשלום כדי לא להגיע לבדוק את המפעל.

בעיקר בלט מקרה אחד בו נמצאו בשר כשר ובשר טרף באותו מקום בתוך אחד המפעלים לעופות שבהכשר הרבנות, שאף תועד בעזרת ארגון "אנונימוס".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה לפרסום זה: "למרות בקשתנו לקבלת החומרים בטרם שידור הכתבה, לא קיבלנו אותם, ועל כן איננו יכולים להתייחס לטענות לגופן. ככל שיועברו אלינו החומרים, הם יטופלו".

בהתייחס לכמה קטעים מתוך הכתבה, מסרו מטעם הרה"ר: "על פי נהלי הרבנות נדרש לסמן עופות שנטרפו לאחר השחיטה במספר סימונים, כדי למנוע את ערבובם עם העופות הכשרים והגעתם לשוק ככשרים. בנוסף, נהלי הרבנות קובעים כי נדרש חדר עבודה נפרד לטיפול ואחסון העופות הטרפים".

"כמות המשגיחים וצוות השחיטה נקבעים בהתאם למהירות השחיטה וכמות העופות הנשחטים במשך היום. למיטב ידיעתנו, נוהל זה מיושם, וככל שקיים מידע אחר אנו דורשים לקבלו לצורך טיפול מיידי".

צפו בווידאו - מתוך התכנית "שטח הפקר" בערוץ 'כאן'