אאא

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שניה ושלישית ברוב של 51 קולות ללא ממנגדים את החוק האוסר על ניהול זירות מסחר באופציות בינאריות בישראל גם אם הוא מופנה לאזרחים זרים. החוק קובע שמסחר באופציות בינאריות יהוה עבירה פלילית שעונשה עד שנתיים מאסר וכן עבירה על פי חוק הלבנת הון. זאת בנוסף לאפשרות הקיימת גם היום לתבוע מפעילי זירות מסחר באופציות בינאריות על עבירות נוספות כגון מרמה והונאה. החוק ייכנס לתוקף שלושה חודשים לאחר פרסומו ברשומות.

המסחר באופציות בינאריות הוא בעצם הימור בשאלה מה יהיה שער המטבע או ני"ע כעבור זמן קצר של מספר דקות או שעות. כיוון שמדובר בזמן קצר כל כך אין בעצם כל דרך מושכלת לחזות את המגמה ומדובר יותר בהימור מאשר במסחר בני"ע. החוק בישראל אסר על זירות סוחר מקומיות להציע מסחר באופציות בינאריות לישראלים אבל התיר להציע אותו לזרים.

"ליבוי אנטישמיות"

לרשות לני"ע ולמשטרה הגיעו תלונות רבות על כך שזירות מסחר של אופציות בינאריות משמשות לפרשיות מרמה והונאה. יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, בירך הערב על אישור הצעת החוק ואמר כי "זירות הסוחר המציעות מסחר באופציות בינאריות גורמות לנזק תדמיתי והרסני חמור שהולך וגובר וצובר תאוצה ומלבה את האנטישמיות כלפי היהודים בכלל והישראלים בפרט, ופוגעות ביחסי החוץ של מדינת ישראל. החוק יאפשר לרשות ני"ע לפעול באופן תקדימי נגד אותם גורמים הפועלים היום מישראל מול לקוחות מחוץ לישראל, תוך הטלת סנקציות אזרחיות ופליליות חמורות עד לכדי מאסר בפועל".

יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה בנאומה במליאה הערב ש"מדינת ישראל הפכה לאחת המעצמות בתחום האופציות הבינאריות. שמענו במהלך דיוני הוועדה אנשים מכל העולם שדיברו על העוול שנעשה להם על ידי חברות שפועלות מכאן ויש לזה השלכות רחבות על תדמית המדינה בעולם הפיננסי. המשטרה והרשות ני"ע הבהירו בדיונים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את חשיבות החוק למדינה בכלל ולשוק ההון הישראלי בפרט. לכן היה לנו חשוב להעביר את החוק ולהביא לסיום התופעה". 

הרשות אסרה במרץ 2016 על זירות סוחר הפועלות מול לקוחות ישראלים לסחור באופציות בינאריות. לעמדת הרשות, "המסחר באופציות בינאריות דומה במהותו למשחק הימורים. מסיבה זו ומשיקולים נוספים אסרה הרשות על זירות אלה להציע ללקוחות ישראלים לרכוש אופציות בינאריות. ואולם, על פי המצב המשפטי הקיים, זירות סוחר הפועלות מישראל רק כלפי לקוחות זרים עדיין יכולים לסחור במכשירים פיננסיים שונים, ובכלל זה באופציות בינאריות, ללא כל הסדרה או פיקוח".

דוד הורוביץ, עורך TIMES OF ISRAEL, אמר בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה בינואר השנה כי "מדובר במגיפה. אלפי ישראלים עובדים בלרמות אנשים באופציות בינאריות, תוך הפרת חוק, כבר כעשר שנים – וכמעט כולם מפסידים את כל כספם בהיקף של בין מיליארד ל 5 מיליארד דולר מדי שנה".

במשטרה גם הצטבר מידע רב על מעורבות גורמים עבריינים כולל ארגוני פשיעה במסחר באופציות בינארית ובפרשיות הונאה הקשורות בהן. רפ"ק גבי ביטון, ראש חוליית חילוט במשטרת ישראל אמר בדיון בכנסת פברואר כי "מ-2009 הוגשו 58 תלונות. ברוב המקרים התלונה על מרמה ומצגי שווא. חלק על גניבה. ב-20 תיקים הוגשו כתבי אישום. 16 תיקים עדיין בחקירה פעילה". על רקע הפעילות העבריינית החוק שעבר היום קובע את המסחר הזה גם כעבירה על חוק הלבנת הון, מה שיאפשר עונשים חמורים וחילוט רכוש.

יניר מלך, מנכ"ל ובעלים של "אביר שירותי ביטחון" טען לעומת זאת בדיונים בכנסת ש"בתעשייה הזו עובדים כ-20 אלף איש ובהיקף שלה עוד כ-60 אלף. חייבם לשקול שיקולים רחבים של אבטלה וכדו'. היא מעסיקה 4,000-5,000 בני מיעוטים. אם היא תיסגר זה יגביר אבטלה וטרור. כמו כן עובדים בה הרבה מאוד עולים חדשים".